Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų ir komerciniais, tikslais ir kanalais galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kelias dvigubai pilietybei nepalengvintas: prezidentė vetavo referendumo pataisas

07.11 Trečiadienis 13:05
Aistė Čiučiurkaitė

Prezidentė vetavo pataisas, sumažinusias reikalavimus referendumui dėl pilietybės.

Anksčiau Seimas priėmė sprendimą nuleisti kartelę referendumui dėl dvigubą pilietybę leidžiančių Konstitucijos pataisų. Šiandien prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo Referendumo įstatymo pataisas. Priežastis - galimas prieštaravimas Konstitucijai. Seimas dar gali vetuoti prezidentės veto. Prezidentė pabrėžia palaikanti dvigubos pilietybės suteikimo išplėtimą, bet kviečia lietuvius visame pasaulyje susitelkti įteisinant šią galimybę konstituciniu ir teisinių abejonių nekeliančiu keliu.

Referendumo įstatymo pataisos numatytų Konstitucijos pirmo skirsnio 12 straipsniui, apibrėžiančiam pilietybę, padaryti išimtį dėl jos priėmimo – reikėtų mažiau balsų nei kitiems pirmo skirsnio straipsniams. Kitaip tariant, referendume turėtų dalyvauti ne mažiau kaip trečdalis turinčių balso teisę piliečių, iš kurių daugiau kaip pusė išreikštų pritarimą. Šiuo metu galioja griežtesni reikalavimai - Konstitucijos pataisoms būtina, kad už jas referendume balsuotų daugiau kaip pusė piliečių, turinčių balso teisę.

Tuo metu Prezidentės vertinimu, Seimo pasiūlymas specialiai pilietybės referendumui sumažinti balsų kartelę nuo 1,25 mln. iki 840 tūkst. rinkėjų balsų kelia abejonių dėl atitikties Konstitucijai ir todėl yra labai rizikingas.

Pasak Prezidentūros pranešimo, tikėtina, kad priimto įstatymo pagrindu organizuojamo referendumo rezultatai teismo būtų pripažinti neteisėtais ir negaliojančiais. Tuomet dvigubos pilietybės galimybių išplėtimas nusikeltų neribotam laikui.

Pasaulio lietuvių bendruomenės ir Seimo komisijos pirmininkas Rimvydas Baltaduonis delfi.lt teigė, kad pasaulio lietuviai dabar kaip tik susipažįsta su prezidentės išsakytais argumentais, ir rezoliuciją Pasaulio lietuvių bendruomenės Seimui, kurią žada priimti šiandien.

Seimo priimtų pataisų imtasi baiminantis, kad į referendumą nesusirinktų pakankamai balsavimo teisę turinčių piliečių. Planuojama, kad referendumas vyktų kartu su prezidento rinkimais 2019 metais.

Pašnekovai – prezidentės vyriausiasis patarėjas vidaus politikai Mindaugas Lingė, Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė, Darbo grupės dėl referendumo formuluotės vadovas Arvydas Nekrošius, Seimo narys Žygimantas Pavilionis, buvęs Konstitucinio teismo pirmininkas Vytautas Sinkevičius, VU TSPMI docentas Kęstutis Girnius.

xx100

Komentarai