Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Mokyklų vadovai abejoja ar tai, kas vyksta Lietuvos mokyklose, gali būti vadinama švietimu

2023-02-23, Ketvirtadienis 03:00
Gintaras Sarafinas

Mokyklų vadovai abejoja ar tai, kas pastarąjį dešimtmetį vyksta Lietuvos mokyklose, apskritai gali būti vadinama švietimu, bet ministerijai tos abejonės ir skundai nerūpi.

Praėjusių metų vasario 1 d. daugybė švietimo įstaigų ir organizacijų vadovų ir atstovų kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją dėl įsisenėjusios biurokratijos problemos švietime.

Pateiksime keletą citatų iš šio rašto:

„Mes, švietimo įstaigų vadovai, nebeatliekame savo tiesioginių funkcijų. Susiklostė situacija, kai įvairių institucijų bei teisės aktų direktyvomis trukdoma švietimo įstaigoms vykdyti jų tiesioginę veiklą – užsiimti ugdymu, jo planavimu, veiklos planų įgyvendinimu ir proceso bei kokybės stebėjimu“.

Viešieji pirkimai, auditoriaus ir duomenų apsaugos pareigūno funkcijų atlikimas, nes tokių specialistų ugdymo įstaigos neturi, klausimynai, ataskaitų apie vidaus kontrolės įgyvendinimą rengimas, dalyvavimas mobingo, antikorupcijos tyrimuose ir kt.

Štai dar viena citata: „2000-2010 metais prikurta daugybė sistemų, tvarkų, aprašų, taisyklių ir tikrasis švietimas nuėjo į antrą planą. O pastarąjį dešimtmetį apskritai kyla abejonių, ar tai, kas vyksta mokyklose, gali būti vadinama švietimu. Visi tapome taisyklių, sistemų, klausimynų, formų ir funkcijų įkaitais“. Citatos pabaiga.

Aukštesnėms institucijoms turėtų būti žinoma, kad švietimo įstaigose nėra viešųjų pirkimų, vidaus kontrolės, personalo skyrių, duomenų apsaugos specialisto, visus papildomus biurokratinius darbus atlieka atitinkamų privalomų kompetencijų neturintys įstaigų vadovai ir jų pavaduotojai bei vienintelis raštinės darbuotojas.

Daroma išvada, kad savo veiksmais valdžios institucijos „permeta“ švietimo įstaigoms dalį funkcijų, už kurias neskirtas joks finansavimas.

Papildomų darbų mastas darosi nebepakeliamas, dėl šios priežasties darbuotojai arba atsisako vykdyti jiems nepriklausančias funkcijas, arba palieka darbo vietas.

Be kita ko minėtame rašte išsakoma abejonė dar ir dėl neracionalaus valstybės lėšų naudojimo: mokyklos, neturėdamos kompetentingų darbuotojų rengti vidaus kontrolės politiką, vidaus kontrolės ataskaitą, finansų kontrolės taisykles, asmens duomenų apsaugos politiką, atlikti privalomą darbo vietų profesinės rizikos vertinimą, psichosocialinių veiksnių rizikos tyrimą ir kt., siekdamos parengti privalomus dokumentus, priverstos naudotis įvairių šias paslaugas teikiančių įmonių paslaugomis už nemažas sumas, kurias turi surasti pačios (lėšos neskiriamos).

Priminsime, kad aptariamą raštą pasirašė Lietuvos švietimo įstaigų vadovų profesinės sąjungos, Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos, Lietuvos gimnazijų asociacijos, Lietuvos progimnazijų asociacijos, Lietuvos pagrindinių mokyklų asociacijos, Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų asociacijos ir Lietuvos švietimo pagalbos asociacijos vadovai.

Ir jie ne tik pasirašė, bet ir prašė Švietimo ministerijos vadovybės spręsti įsisenėjusią bei įsigalėjusią biurokratijos problemą švietimo įstaigose. Paprasčiau tariant, jie laukė sprendimų. Juolab, kad buvo pateikę ir nemažai siūlymų.

Praėjo metai ir 23 dienos.

Spėkite iš vieno karto, kas pasikeitė per 388 dienas.

Lygiai niekas. Visi tie raštai jau seniausiai prasmegę ministerijos stalčiuose.

Kai mokyklų vadovų pasiteiravome, gal nors kokių pokyčių vis dėlto būta, išgirdome atsakymą, kad tikrai taip, biurokratijos švietime dar padaugėjo. O dėl rašte įvardintų bėdų, spengianti tyla.

Taigi, Vincas Kudirka sarkastiškai aprašinėjo įsigalėjusią biurokratiją XIX amžiaus pabaigoje, bet ir XXI amžiuje, tai yra 2023 metais, ji vis dar valdo. Na, tikrai ilgaamžė. 

 

Komentarą parengė Gintaras Sarafinas, žurnalo „Reitingai“ redaktorius.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai