Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kodėl mokytojų atlyginimai Lietuvoje skiriasi 2-2,5 karto?

2021-01-05, Antradienis 06:50
Gintaras Sarafinas

Nagrinėjant pastarųjų metų Lietuvos mokytojų atlyginimų kaitą ir raidą, galima pastebėti šviesą tunelio gale. Bet tikrai ne visiems. Vis dar tebėra daugybė paradoksų: mokytojų atlyginimai tame pačiame Lietuvos regione skiriasi du ar net tris kartus.

Paimkime, tarkim, Vilniaus rajono mokyklas. Taigi, Vilniaus rajono Rakonių pagrindinėje mokykloje vidutinis darbuotojų atlyginimas 2020 metų pavasarį sudarė vos 669 eurus (neatskaičius mokesčių), arba mažiau nei 480 eurų „į rankas“. Bet tai vienas polius, o yra ir kitas polius – štai Vilniaus rajono Riešės gimnazijoje algų vidurkis siekė

1 463,91 euro, o tai yra 2,2 karto daugiau nei Rakonių mokykloje.

Arba pasidairykime po Vilniaus miestą. Pavyzdžiui, Vilniaus „Ryto“ progimnazijoje darbuotojų atlyginimų vidurkis 2020 m. pavasarį tebuvo  1 092,5 euro, neatskaičius mokesčių, o už keturių kilometrų esančioje Vilniaus M. Mažvydo progimnazijoje – jau 1509 eurai. Panašūs skirtumai ir pradinių mokyklų ar gimnazijų lygoje. Tarkime, Vilniaus S. Nėries gimnazijoje atlyginimų vidurkis 2020 m. pavasarį sudarė 1 112,43 euro (bruto), o už kilometro esančioje Vilniaus S. Daukanto gimnazijoje – 1608 eurus.

Lygiai taip pat didelės atlyginimų disproporcijos matyti ir Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Mažeikių, Jurbarko, Kėdainių, Šalčininkų ir kitose savivaldybėse. Kyla klausimas, kaip šie netolygumai susidaro ir kas juos nulemia.

Pasirodo, yra bent keturios dedamosios. Mokytojų atlyginimai labai stipriai priklauso nuo to, kiek mokinių mokosi mokykloje ir kaip sudėlioti klasių komplektai. Štai didžiausioje Lietuvos mokykloje Vilniaus M. Mažvydo progimnazijoje mokosi daugiau nei 1800 mokinių, tad ir mokytojų atlyginimų vidurkis čia išties aukštas – 1509 eurai. O pavyzdžiui, Biržų r. Nemunėlio Radviliškio pagrindinėje mokykloje mokinių mažiau nei 70, tad ir darbuotojų atlyginimų vidurkis 2020 metų pavasarį čia nesiekė 670 eurų (neatskaičius mokesčių).

Antroji dedamoji, nuo kurios priklauso mokytojų atlyginimai, tai etatų dėlionė, paprasčiau tariant, kiek mokyklai tenka pedagogų etatų ir kiek mokytojų į juos bando įsisprausti. Jeigu mokyklai tenka 60 etatų, o dirba 63 mokytojai, tai visų jų atlyginimai bus tikrai solidūs, bet jeigu etatų tėra 20, o realiai dirbančiųjų 45, tai daugumos jų atlyginimai bus labai kuklūs. Ir taip nutinka tikrai daugelyje šalies mokyklų. Tačiau tai nulemia ne Vyriausybė ir ne Švietimo, mokslo bei sporto ministerija, o mokyklos vadovybė. Pavyzdžiui, vienoje Kauno mokykloje mokosi 600 mokinių ir kūno kultūros juos moko du kūno kultūros mokytojai, o vienoje Zarasų mokykloje mokosi 230 mokinių ir kūno kultūros juos moko trys kūno kultūros mokytojai. Natūralu, kad pastarojoje savivaldybėje mokytojų atlyginimai yra vargani. Bet jie būtų kur kas didesni, jeigu kūno kultūros vaikus mokytų du ar net vienas mokytojas. Kitaip tariant, dirbant 0,3 ar 0,5 etato negalima tikėtis aukšto atlyginimo. Kita vertus, tokiu atveju ir darbo mokytojui tenka mažiau – dvi ar trys darbo dienos per savaitę (tad jis gali dirbti kitus darbus arba dalimi etato įsidarbinti kitoje mokykloje).

Ir tai iš esmės priklauso nuo mokyklos direktoriaus ir susiformavusių tradicijų. Štai dar vienas pavyzdys: Panevėžio rajono Naujamiesčio gimnazijoje darbuotojų atlyginimų vidurkis 2020 m. pavasarį tebuvo 923,8 euro „ant popieriaus“, o to paties rajono Velžio gimnazijoje – 1340,5 euro. Pasak Velžio gimnazijos direktoriaus Rimto Baltušio,

jų gimnazijos bendruomenė taip sutarė ir šioje mokykloje mokytojai turi gana didelį krūvį, gana daug pamokų ir kontaktinių valandų bei papildomų darbų. Kitaip tariant, 80 proc. pedagogų šioje gimnazijoje turi ne tik po visą etatą, bet netgi ir daugiau. Tai paaiškina, kodėl atlyginimų vidurkis čia 1340 eurų. Juk daug bei intensyviai dirbant ir atlyginimai turi būti adekvatūs.

O štai Panevėžio rajono Naujamiesčio gimnazijoje vaizdas jau visai kitoks: ši mokykla išsiskiria gana mažomis klasėmis ir tuo, kad dauguma mokytojų turi nedidelį krūvį ir dirba nevisu etatu. Taigi ir pedagogų atlyginimai čia menki.

Toliau nagrinėjant mokytojų atlyginimus, svarbu pabrėžti, kad ilgainiui vaizdas čia šviesėja. Per metus (nuo 2019 m. vasario iki 2020 m. pavasario) mokytojų atlyginimai augo absoliučioje daugumoje Lietuvos mokyklų. Kai kur ir tikrai galingai. Štai Jonavos J. Ralio gimnazijoje darbuotojų darbo užmokesčio vidurkis 2019 m. vasarį sudarė 1 073,31 euro, o 2020 m. kovą – jau 1 335,81 euro. Padidėjimas siekė net 24 proc. Dar vienas pavyzdys - Trakų pradinėje mokykloje per metus atlyginimų vidurkis išaugo 26 proc.

Tiesa, daugumoje mokyklų mokytojų atlyginimai augo lėtesniais tempais – vidutiniškai 5–15 proc.

Kas nulėmė šį augimą, juk jis didesnis nei minimalios ar vidutinės algos didėjimas Lietuvoje? O tam, pasirodo, įtakos turėjo perėjimas prie etatinio mokytojų darbo apmokėjimo. Tiesa, pirmame etape, perėjus prie naujos tvarkos, tam buvo numatyta akivaizdžiai per mažai lėšų ir realybėje 100-ui procentų pedagogų etatų buvo suplanuotas tik 92 proc. finansavimas. Ir tai, kaip pamename, sukėlė daug mokytojų nepasitenkinimo bei protestų. Bet nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. jau viskas stojo į reikiamas vėžes ir jau metus visi mokytojų etatai finansuojami visu šimtu procentų. Paprasčiau kalbant, žvelgiant grynai matematiškai visose mokyklose atlyginimai turėjo augti 9 proc.  Bet vienose jie augo 26 proc. kitose – 15 proc., trečiose – 3 proc., o kai kuriose netgi mažėjo.

Tai sunku paaiškinti, bet viską, regis, nulėmė minėtoji ekvilibristika su mokytojų etatais, krūviais ir klasių komplektais arba mažėjantis mokinių skaičius. O gal ir viena, ir kita.

 

Komentarą parengė Gintaras Sarafinas, žurnalo “Reitingai” vyriausiasis redaktorius.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai