Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Tarp europarlamentarų – Rusijos agentė

2024-02-08, Ketvirtadienis 07:07
Lukas Oželis

Žiniasklaidos tyrimas atskleidė, jog Latvijos europarlamentarė Tatjana Ždanoka jau 20 metų bendradarbiauja su Rusijos saugumo tarnybomis. Lygiai tiek pat laiko ji dirba Europos Parlamente. Kaip teigiama tyrime, T. Ždanokai buvo pavesta kurstyti prokremliškas nuotaikas Baltijos šalyse.

Kaip Žinių radijo laidoje „Ką žinome apie Europos Parlamentą?“ sakė Lietuvos europarlamentarė Rasa Juknevičienė, T. Ždanoka yra puikus pavyzdys to, kaip Rusijos tarnybos veikia Europoje ir likusiame pasaulyje. Pasak europarlamentarės, geriausias būdas kovoti su Kremliaus įtaka yra tokių veikėjų, kaip T. Ždanoka, išviešinimas.

„Čia ne vien tiktai saugumo tarnybų reikalas, o apskritai tai parodo Rusijos sukurtą sistemą ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje. Jie tai daro per visas savo atstovybes. O T. Ždanoka skleidžia Kremliaus naratyvą nuo pat Latvijos nepriklausomybės atkūrimo laikų. Ji tęsia savo darbą EP-e ir rusams tai labai pigus variantas, nes pats EP užmokėjo už jos veiklą prieš Europos Sąjungą ir prieš Latviją. Kiekvienas toks išviešinimas yra kaip pagrindinis vaistas. Aš nelabai įsivaizduoju, kokių dar vaistų galima rasti, išskyrus tai, kad tiesiog kiekvienus tuos atvejus bandyti ištirti ir pamatyti Kremliaus veikimo sistemą Europoje. Jie veikia ne tik per politines platformas. Va, dabar įvykis Vokietijoje, kai vienas padėjėjas dirbo su „Alternatyvos Vokietijai“ parlamentaru ir žurnalistai išsiaiškino, kad jam mokėjo Rusija“, – kalbėjo europarlamentarė.

R. Juknevičienė ragina į Rusijos agentų daromą įtaką žiūrėti rimtai. Nors T. Ždanoka atvirai skelbė savo prokremliškas nuostatas, kiti Rusijai tarnaujantys veikėjai veikia subtiliau.

„T. Ždanoka yra atviros įtakos agentas. Ji to neslėpė nuo pat pradžių. Net ir nežinant faktų, kad ji bendradarbiavo su konkrečiais specialiųjų tarnybų veikėjais, yra aiški jos prokremliška veikla. Bet yra labiau sofistikuotų, gudriau veikiančių agentų, kur atrodo, kad tai yra jų ideologija, jų pasaulėžiūra. Šito yra labai daug ir nebūtinai jie yra atvirai matomi. Šiuo metu labai suaktyvėjo pasisakymai prieš Ukrainą tiek iš kraštutinės kairės, tiek iš kraštutinės dešinės. Be to, pasižiūrėkite į rinkimų rezultatus. Štai, pavyzdžiui, net ir Slovakijoje premjeru tapo atvirai prorusiškas žmogus. O Prancūzijoje pirmauja M. Le Pen partija, kuri irgi visada buvo už draugystę su Rusija ir prieš JAV bei prieš ES. Rusams naudingi tokie žmonės, kurie skaldo vienybę“, – komentavo politikė.

Atsakydama į klausimą, kaip ES savo viduje galėtų apsisaugoti nuo priešiškų veikėjų, R. Juknevičienė pirmiausia bedė pirštą į politines grupes.

„Visų pirma turi susirūpinti politinės grupės, nes jos yra tos, kurios priima žmones, kurios iš arti mato, kaip jie veikia ir elgiasi. Politinės frakcijos taip pat gali kontroliuoti, kur keliauja jų pinigai, skirti viešinimui. Tai yra svarbiausia, nes niekas iš išorės nesukontroliuos. Bet jeigu nebus visuomenėse atsparumo, tai saugumo tarnybos vargu ar surinktų tiek faktų, kad teisme galėtų įrodyti, iš kur tas žmogus su tokiomis pažiūromis atėjo į vieną ar kitą politinę platformą. Kremliaus tikslas yra veikti visuomenės nuomones konkrečioje valstybėje ar ES-oje apskritai. Tai matome ir Lietuvoje“, – kalbėjo R. Juknevičienė.

Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.

Nuotrauka: © European Union 2024 - Source : EP/ Photographer: Genevieve ENGEL

 

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai