Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Vokietijos europarlamentaro padėjėjas įtariamas šnipinėjimu Kinijai

2024-05-02, Ketvirtadienis 07:07
Lukas Oželis

Vokietijos prokurorai pranešė, kad buvo sulaikytas Vokietijos europarlamentaro Maximiliano Kraho padėjėjas. Jis kaltinamas šnipinėjęs Kinijos opozicijos atstovus Vokietijoje ir dalijęsis informacija apie Europos Parlamentą (EP) su Kinijos žvalgybos tarnyba. M. Krahas, kuris priklauso partijai „Alternatyva Vokietijai“ ir yra sąrašo lyderis EP rinkimuose, teigia nieko nežinojęs apie galimą savo padėjėjo šnipinėjimą Kinijai.

Vokietijos ekspertė Fausta Šimaitytė teigė, kad partijos vadovybė nusprendė apriboti M. Kraho viešumą rinkimų kampanijos metu, tačiau rimtesnių sankcijų prieš savo partijos narį nesiėmė.

„Pirminė partijos reakcija buvo tokia, kad vadovybė nutarė tęsti rinkimų kampaniją be jos lyderio Maximiliano Kraho. Buvo sustabdytos videoreklamos su jo atvaizdu, bet jis išlieka pagrindiniu kandidatu. Nepaisant įvairios partijos retorikos, vadovybė iki šiol nesankcionavo Maximiliano Kraho. Pats politikas perėjo į puolimą ir kritikuoja saugumo institucijų veiksmus, neva saugumo institucijos siekia pakenkti partijai prieš rinkimus. Jis teigia, kad toks veiksmų laikas ir būdas nebuvo joks atsitiktinumas“, – kalbėjo Vokietijos ekspertė.

Šis padėjėjo sulaikymas yra dar vienas smūgis Vokietijos kraštutinių dešiniųjų partijai, kuri jau ir taip įsivėlusi į skandalus, įskaitant įtarimus, kad kai kurie jos nariai susiję su Rusija. Anot F. Šimaitytės, pastarieji skandalai parodė, kad „Alternatyva Vokietijai“ yra veikiama Rusijos ir Kinijos, tačiau tai nebūtinai turės neigiamą įtaką partijos pasirodymui artėjančiuose rinkimuose.

„Likus 6 savaitėms iki Europos Parlamento rinkimų „Alternatyva Vokietijai“ yra smarkiai kritikuojama. Vokietijos vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser incidentą pavadino išpuoliu prieš Europos demokratiją iš vidaus. Nors „Alternatyva Vokietijai“ kaltina kitų partijų politikus Vokietijos interesų išdavyste, ypač santykiuose su JAV, ir patriotiškumo nebuvimu, dabar partija pati save demaskavo, nes jos partijos nariai pasirodė tarnaujantys Pekinui ir Maskvai. Partijos daroma žala galbūt dar nėra matoma visu mastu, nes ji turi prieigą prie slaptų dokumentų, kurie potencialiai irgi gali būti arba jau buvo nutekinti. Taigi tai yra didelė saugumo rizika Vokietijai. Per paskutines 2 savaites šios partijos reitingai krito 2 proc. Dabar jų reitingas sustojo ties 17 proc. Tai reiškia, kad partija išlieka pagal populiarumą antroje vietoje. Skandalas turės įtakos ir galimai dalis rinkėjų, kurie anksčiau simpatizavo partijai, atkris, bet kiti tikriausiai liks, nes didelė dalis rinkėjų yra labai lojalūs partijai. Partijoje vyrauja apgulties mentalitetas ir jų akyse skandalas patvirtina jų kaip aukos vaidmenį“, – teigė F. Šimaitytė.

F. Šimaitytė teigia, kad, nepaisant kaltinimų įvairiems „Alternatyvos Vokietijai“ politikams, ši partija išlaiko aukštą populiarumą dėl savo idėjų, kurios yra populiarios tarp dalies  Vokietijos gyventojų. „Per tokį trumpą laikotarpį įvyko tiek daug skandalų, kurie rodo, kad partija yra persmelkta Rusijos ir Kinijos įtakos. Tai sukrečia visuomenę. Bet šita partija pasižymi tuo, kad jos prekės ženklas nėra susietas su asmenybėmis ir, nepaisant visų skandalų, jos ideologija išlieka populiari daliai elektorato“, – aiškino F. Šimaitytė.

Pasak jos, „Alternatyvos Vokietijai“ populiarumas turbūt smarkiai nesumažės dar ir dėl to, kad Vokietijoje Kinija nėra taip griežtai vertinama. „Kinija nėra taip griežtai vertinama Vokietijoje. Vokietijos vyriausybė remiasi strateginiu rizikos mažinimu, bet santykiai su Kinija išlieka gan aplaidūs. Štai ką tik grįžo kancleris iš Kinijos su didele verslo delegacija ir skatino verslą su Kinija, o vokiečiai bendrose su Kinija įmonėse ir savanoriškai atskleidžia informaciją bei dalinasi technologijomis. Taigi pramoninis šnipinėjimas kinams ne visada reikalingas“, – komentavo pašnekovė.

Anot F. Šimaitytės, M. Krahas ir jo partija niekada neslėpė savo palankumo autoritarinėms valstybėms. „Partija niekada ir neslėpė savo artumo nei su Rusija, nei su Kinija. Deputatas, ant kurio dabar krenta šešėlis, būdamas EP nariu, viešai gynė Kinijos interesus. Pavyzdžiui, jis siūlė išbraukti kritiškas formuluotes iš ES Kinijos strategijos. Taip pat atstovavo Kinijos įmonių interesams. Jis balsavo ir prieš Parlamento rezoliuciją, smerkiančią uigūrų įkalinimą.“

Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai