Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Naujos ES skaitmeninio COVID pažymėjimo taisyklės

12.26 Sekmadienis 07:07
Jonė Sąlygaitė

Europos Komisija priėmė taisykles, susijusias su ES skaitmeniniu COVID pažymėjimu, kuriomis vidaus kelionių tikslais nustatomas 9 mėnesių (lygiai 270 dienų) skiepijimo pažymėjimų pripažinimo laikotarpis. Aiškus ir vienodas skiepijimo pažymėjimų pripažinimo laikotarpis užtikrins, kad kelionėms taikomos priemonės būtų aiškiai vykdomos. Naujomis taisyklėmis bus užtikrinta, kad apribojimai būtų grindžiami moksliniais įrodymais ir objektyviais kriterijais, tikimasi, kad tai suteiks dar daugiau aiškumo po Sąjungą keliaujantiems europiečiams.

Skaitmeninis europinis COVID pažymėjimas padėjo ir padeda saugiai keliauti po valstybes nares. Iki šiol jų išduota net 807 mln.. ES skaitmeninis COVID pažymėjimas taip pat tapo ir pasauliniu standartu: prie sistemos prisijungė 60 šalių ir teritorijų iš penkių žemynų.

Naujomis kelionių Sąjungoje taisyklėmis suvienodinamos taisyklės visose valstybėse narėse. Šiuo laikotarpiu atsižvelgiama į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijas, pagal kurias ne vėliau kaip po šešių mėnesių nuo pirmojo skiepijimo ciklo pabaigos rekomenduojama naudoti stiprinamąsias dozes. Pažymėjimas galios dar tris mėnesius po tų šešių mėnesių, siekiant užtikrinti, kad nacionalinės skiepijimo kampanijos galėtų prisitaikyti, o piliečiai galėtų gauti stiprinamąsias dozes.

Nustatant skirtingas pažymėjimų naudojimo nacionaliniu lygmeniu taisykles, valstybės narės raginamos jas priderinti prie visos Sąjungos naujųjų taisyklių,. Taip siekiama, kad keliautojams būtų suteikti kuo aiškesni kelionių reikalavimai. Europos Komisija taip pat priėmė skiepijimo pažymėjimų kodavimo taisykles. Taip bus siekiama užtikrinti, kad skiepijimo pažymėjimus, įrodančius pirminio skiepijimo kurso užbaigimą, būtų galima atskirti nuo tų pažymėjimų, kurie išduodami gavus jau trečiąją arba stiprinamąją dozę. Tai gali tapti ypač svarbu, Europai vis smarkiau susiduriant su naująją omikron atmaina.

Lietuva tuo tarpu taip pat keičia ir nacionalinio galimybių paso taisykles. Nuo gruodžio 28 dienos neribotą laiką galimybių pasu galės naudotis gyventojai pasiskiepiję stiprinančiąja doze arba trimis skiepais. Kitiems suaugusiesiems galimybių pasas galios 7 mėnesius nuo paskutinės vakcinacijos. Praėjus šiam laikotarpiui, bus būtina pasiskiepyti sustiprinančiaja doze tam, kad būtų galima ir toliau naudotis galimybių pasu, arba atlikti seriologinį tyrimą, nurodantį aukštą antikūnų titrą.

Pasak Registrų centro paslaugų valdymo direktorės Dianos Gilytės, galimybių paso tikrinimas nesikeičia. „Registrų centro validavimo programėlėse, kurias galima rasti Google Play ir Apple Store, tikrinami tiek galimybių pasai, tiek Europos pasai“, – pažymi D. Gilytė.

Ji perspėja tuos, kurie ir pasiskiepiję, ir persirgę. „Svarbu pabrėžti, kad žmonės, kurie turėjo du skiepus ir persirgo, gruodžio 28 dieną turės atsinaujinti galimybių pasą“, – sako Registrų centro paslaugų valdymo direktorė. Tą bus galima padaryti dar kartą aktyvavus galimybių pasą.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Komentarai


Naujausi epizodai