Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Čekijos prioritetai pirmininkaujant ES: Ukraina, Ukraina, Ukraina, Ukraina ir Ukraina

2022-07-09, Šeštadienis 07:07
Aušra Jurgauskaitė

Liepos 1-ąją pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai estafetę iš Prancūzijos perėmė Čekija. Lietuvos ambasadorius Prahoje Laimonas Talat-Kelpša Žinių radijo laidoje „Gyvenu Europoje“ juokauja, kad ši turi 5 prioritetus. Ir visi jie – Ukraina.

10,5 mln. gyventojų turinti Čekija, nuo 2004-ųjų priklausanti Europos Sąjungai, yra pažadėjusi didžiausią dėmesį skirti tam, kaip padėti Ukrainai, ir karo padariniams. Jau tai yra išskirtinės pirmininkavimo aplinkybės. Nes kai pirmininkauti pradėjo Prancūzija, jai nieko panašaus pradžioje nereikėjo žadėti. Iki vasario 24-osios.

Beje, Čekija ES pirmininkauja ne pirmą kartą. Ir pirmojo pirmininkavimo metu jai kliuvo ne pats lengviausias laikotarpis žemyne. Net ne tik žemyne. Tai buvo 2009-aisiais metais. Ir būtent jos pirmininkavimo metu, kaip primena ambasadorius, buvo pradėta Rytų partnerystės programa, kurios dalimis šiandien yra tokios šalys, kaip Ukraina, Moldova, Sakartvelas.

Šiemet pirmininkaujančios Čekijos prioritetai grindžiami šūkiu „Europa kaip užduotis: permąstyti, atstatyti, atgauti jėgas“. Lietuvos ambasadorius Čekijoje sako, kad šis šūkis pasirinktas neatsitiktinai.

„Europa kaip užduotis“ – iš tikrųjų yra citata iš Vaclavo Havelo kalbos, sakytos dar 1996-aisiais metais per vieną iš apdovanojimų ceremonijų. Jis tuomet skelbė svarbų pranešimą, bandydamas įvardinti tuomet ką tik komunizmo pančių atsikračiusios Europos padėtį. Apmąstydamas, vertindamas, jis galvojo, kokia vis dėlto būtų ta užduotis. Ir ta mintis, kuri buvo tuo metu prezidento Havelo išsakyta – kad tai yra mūsų atsakomybė. Kad turime priimti Europą, kaip atsakomybę. Ne kaip duotybę ar dovaną. Tai yra bendras kūrinys, kurį Europa kurs kartu“, – paaiškino  ambasadorius.

Įdomu tai, kad Čekija pirmąją sau išsikeltą užduotį šiemet įgyvendino dar, galima sakyti, nė nepradėjusi pirmininkauti.

„Čekija dar ne per seniausiai, prieš porą savaičių, kai ministras pirmininkas Fiala pristatė pirmininkavimo prioritetus, iškilmingai skelbė, kad Čekija sieks, kad per Čekijos pirmininkavimą Ukrainai būtų suteiktas Europos Sąjungos valstybės kandidatės statusas. Bet šiandien tai jau yra įvykęs faktas. Traukinys važiavo, kaip sakant, nuvažiavo – visi, aišku, labai pačioj Čekijoj tuo džiaugiasi, tačiau tai nesumenkina svarbos kitų prioritetų, kuriuos Čekija yra išsikėlusi“, – sako Lietuvos diplomatas.

O kalbant detaliau apie tuos kitus prioritetus, tai jie, kaip ir rašome pradžioje, yra penki, ir visi susiję su Ukraina. Praha planuoja ypatingą dėmesį skirti pabėgėlių krizės valdymui, Ukrainos rekonstrukcijai, energetikos saugumui, gynybinių ir kibernetinių pajėgumų stiprinimui, ekonomikos ir demokratinių institucijų atsparumo puoselėjimui.

Stabtelint prie energetinio saugumo, tai Čekija, kuri yra gana stipriai pati priklausoma nuo rusiškų dujų, žada telkti palaikymą anksčiau Europos Komisijos išsakytai idėjai dujas pirkti ES bendrai, kaip pirko vakcinas nuo koronaviruso.

„Va vienas iš programinių punktų įrašyta „Bendri energijos šaltinių pirkimai“. Taip, kaip kovido, pandemijos laikotarpiu, Europos Komisijai mes patikėjom tą tokią teisę, galią pirkti visos Europos Sąjungos vardu vakcinas, panašus modelis dabar irgi yra siūlomas, kad jeigu ne visos šalys – tai bent tos, kurios sutinka – bendrai, kolektyviai užsipirktų, atsižvelgiant į tai, kokias aukštumas yra pasiekusios energijos kainos“, – sako L. Talat-Kelpša.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai