Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kaip per nešvarias rusiškas trąšas Lietuvoje daroma nešvari politika

2018-07-23, Pirmadienis 07:40
Rimvydas Valatka

Kas yra gerai Lietuvoje? Lietuvoje daug dalykų yra gerai, bet dabar apie tai, kad gerai yra tai, jog Lietuvoje nebeliko ar beveik nebeliko „Lukoil Baltija“ degalinių.

Lenkijoje ir Slovakijoje jų dar yra, o štai Lietuvoje nebėra nė vienos arba beveik nebėra ten, kur judriausias eismas – greitkeliuose ir pagrindiniuose šalies keliuose. T.y., degalinės tose vietose stovi kaip stovėjusios, bet su Kremliumi tiesiogiai susijusios korporacijos iškabos nebėra. Vietoj „Lukoil Baltija“ visur šviečia užrašas „Viada“.

Kodėl nebeliko „Lukoil Baltija“ degalinių?

Niekur apie tai lyg ir nebuvo rašyta, bet spėju, kad verslininkas Ivanas Paleičikas įvertino, kad su „LUKoil“ prekiniu ženklu Lietuvoje po Rusijos įvykdytos agresijos prieš Ukrainą toli nebenuvažiuosi. Kad ir kaip ten būtų, „Lukoil“ prekinio ženklo išnykimas yra pagiriamasis žodis Lietuvos visuomenei – nesam jau tokie visai pirštu penimi, kad ir kaip kai kam to norėtųsi.

Ar tai reiškia, kad turėtume būti nusistatę prieš visą rusiškos kilmės verslą?

Tikrai ne. Bet į rusiškos kilmės ar su Rusija daromą gešeftą tol, kol jai vadovaus mafinė Putino klika, privalome žiūrėti atidžiau ir kritiškiau. Jau vien todėl, kad tokio verslo iš mūsų pačių uždirbti pinigai gali būti panaudoti prieš mus pačius.

O kaip vertinti faktą, kad jau po kelių dienų Rusijos bendrovė „Yandex. Taxi“ žada pradėti teikti pavėžėjimo paslaugas Lietuvoje? Gal gerai, kad bus konkurentas „Uber“iui? Kaip savo išskirtinį bruožą, „Yandex“ reklamose nuolat mini mažesnę nei konkurentų pavėžėjimo kainą.

Pirmiausia tai Rusijos oligarchų kapitalas. Antra, tokiai paslaugai gauti tenka suteikti nemažai asmeninių duomenų. Ar jie nebus panaudoti prieš pačius paslaugos gavėjus? Ar ši kompanija nevykdys šnipinėjimo veiklos?

Žinant, kad Rusiją valdo kagėbistų mafija, atmesti tokią galimybę būtų kiek per naivu.Auditorijos segmentavimas – ypač pamėgta Rusijos žvalgybų sritis.

Bet kuriuo atveju pagalvoti yra apie ką. Lygiai kaip ir prisiminti. Pavyzdžiui, tai, kad Vilniuje ir dabar dar galima įsėsti į Lietuvos piliečio vairuojamą taksi su visais vatniko atpažinimo ženklais – koloradke ir rusiškais bumčikais apie Kemliaus valią vykdančius desantininkus.

Arba kad ir tai, jog Klaipėdos miesto tarybos narys Viačeslavas Titovas viešai apkaltino partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą, kad jam vadovaujant buvo nužudyti 8000 Lietuvos gyventojų.

Tiek nužudyti tuo metu apskritai buvo pajėgūs tik sovietų okupantai ir jų smogikai. Tą jie ir darė.

Tačiau mūsų pačių prokuratūra tyli štai jau kelios dienos, nors tai jau ne pirmas kartas, kai viešai ir be menkiausio pagrindo yra šmeižiamas KGB budelių nukankintas pasipriešinimo dalyvis. Ir dar vienas dalykas: draugas Titovas čia ne savo nuomonę reiškia – Titovas atvirai varo Kremliaus propagandą.

O ką gautume, jei palygintume tą patį žuvusių partizanų atminimo šmeižiką Titovą su Seimo valdančiosios daugumos lyderio Ramūno Karbauskio koncerno į Lietuvą be muito mokesčių metų metais įvežamomis nešvariomis rusiškomis trąšomis?

Juolab ir proga yra. Praėjusią savaitę  Vyriausioji rinkimų komisija svarstė, ar televizijos serialas „Naisių vasara“, pastatytas ir už „Agrokoncerno“ pinigus, yra priskirtinas draudžiamai politinei reklamai ar ne? Žiūrim, ką turim?

„Naisių vasara“ buvo skirta tam, kad žiūrovų akyse išaukštintų Naisius ir jų poną bei viską, kas su tuo ponu susiję – įskaitant ir jo valdomą partiją.

„Naisių vasaros“ sumanytojas ir scenarijaus autorius, dalyvavęs filmo dalyvių atrankoje, kūryboje ir realizavime, yra Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas. Kurio valdomos bendrovės rėmė serialą, o jo dalyviai dalyvavo 2015 m. savivaldos ir 2016 m. rinkimuose į  Seimą, ir buvo išrinkti. O jei taip, tai politinė reklama buvo apmokėta ir pinigais, gautais už nešvarios rusiškos salietros, į Lietuvą tiekiamos apeinant europinius muitus, pardavimus.

Nei Karbauskis, nei Valstiečių partija šio finansavimo neįtraukė į savo rinkimines išlaidas. Politinių kampanijų dalyvius finansuoti per trečiuosius asmenis yra draudžiama. Taip pat draudžiama naudoti politinėms kampanijoms gautas nepinigines aukas, kurios neatitinka įstatymo reikalavimų.

Ką dėl to nusprendė VRK?

VRK darbo grupės nenorėjo nuspręsti nieko. VRK darbo grupės siūlė nepripažinti viso 2014–2016 metais rodyto serialo „Naisių vasara“ Karbauskio ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos politine reklama.

Taip išeina, kad Eligijaus Masiulio dėžutė su 106 000 EUR skiriasi nuo Karbauskio pinigų maišo. O juk neturėtų skirtis!

Garbė VRK nariams, kad jie atmetė tokį darbo grupės siūlymą, kurio kitaip kaip korupciniu, pavadinti neišeina. Bet VRK nesiryžo įvardyti nusikaltimo, ji nutarė perduoti reikalą Valstybinei mokesčių inspekcijai.

Kaip viskas baigsis?

Niekaip turbūt. Tai, kas akivaizdu, Lietuvos įstaigoms dažniausiai būna neįtikėtina. Ot, jei apie reklamavimąsi per „Naisių vasarą“ būtų parašę ne žurnalistai, o paskelbusi STT, tada galbūt viskas būtų buvę kitaip. Policinėje valstybėje pripažįstami tik tie faktai, kuriuos paskelbia žmogus su uniforma?

Galima manyti ir taip. Bet šiuo atveju tenoriu atkreipti dėmesį į tai, kaip panaudojant nešvarias rusiškas trąšas Lietuvoje daroma nešvari politika. Ir vis tiek jokia valstybės institucija tų trąšų turinio ir toliau netikrina, ES muitais neapdeda.

Premjeras Skvernelis to klausimo bijo labiau nei velnias kryžiaus. Kai taip elgiasi buvęs policijos vadovas ir vidaus reikalų ministras, minčių apie nešvarių rusiškų trąšų poveikį Lietuvoje kyla įvairių.

Neseniai Helsinkyje vykęs Amerikos ir Rusijos prezidentų susitikimas leidžia dar vienu kampu pažvelgti į hibridines, ir ne tik, Rusijos pastangas drumsti vandenį. Tačiau ką iš savo pačių žiniasklaidos išgirdome apie šį susitikimą?

Ilgai buvo triūbyta, kad Donaldas Trumpas gali nusileisti Putinui, kad gali būti išduota Ukraina ir net Baltijos šalys, tarp jų ir Lietuva, kuri vėl gali būti palikta vienui viena prieš Rusiją. Paskui, kad Trumpas nusileido, kad Putinas jį apžaidė. Apskritai, nuolat girdime, kad Trumpas yra klounas, nevertas Putino ir pan.

Iš tiesų Trumpo elgesys dažnai glumina, yra nepagarbus kitiems žmonėms ar netgi keistas. Tačiau ar daug kas iš jūsų žino, kokie yra Trumpo kaip prezidento darbo rezultatai? Ką tik baigėsi pirmosios 500 Trumpo prezidentavimo dienų – ką jos parodė?

Nedarbas Amerikoje yra pustrečio karto mažesnis nei Lietuvoje – vos 3,8 procento. Vien per Trumpo prezidentavimo laiką sukurta daugiau kaip 3 mln. darbo vietų. Tarp jų – net 304 tūkst. statybose.

Nuo prezidento Geraldo Fordo laikų Amerikoje mažiausias skaičius žmonių gauna bedarbio pašalpas. Daugiau kaip 35 proc. smulkiojo verslo įmonių skelbia, kad nuo gegužės  padidino algas savo darbuotojams. Trumpo mokesčių reforma leis amerikiečių šeimoms papildomai gauti per 3 mlrd. dolerių.

Trumpas panaikino visas kliūtis, trukdžiusias pradėti verslą. Amerikos eksportas ryškiai auga.

O, kad mūsų pseudoreformatoriai su Skverneliu priešakyje per dvejus metus būtų padarę bent dešimtadalį to, ką padarė Trumpas.

Per pirmus keturis šių metų mėnesius narkotikų konfiskuota beveik tiek pat, kiek per visus praėjusius metus. Padidintos JAV karinės išlaidos. JAV kariškiams panaikinti ankstesnės administracijos įvesti apribojimai atsakomiesiems veiksmams. Trumpas išlaisvino 17 užsienyje įkaitais laikytų amerikiečių, kai Obamai pavyko išlaisvinti tik penkis iš Irano nelaisvės ir už tai buvo sumokėta beveik du milijardai.

Bet Trumpas išėjo iš Paryžiaus klimato susitarimo? Taip, bet šio susitarimo kritikai sako, kad tai kainavo šėtoniškus pinigus, o jo efektas simbolinis – vos 0,2 laipsnio pagal Celsijų planetos temperatūros sumažinimas.

Trumpas perkėlė JAV ambasadą iš tel Avivo į Jeruzalę, ir tai esą labai negerai? Taip, bet tokį įstatymą buvo pasirašęs dar prezidentas Billas Clintonas, tik jis nebuvo vykdomas.

Ir Trumpo susitarimą su Šiaurės Korėja rimti apžvalgininkai taip pat giria, sakydami, kad pasaulis po jo tapo daug saugesnis. Galų gale ir Vladimiras Putinas Trumpo Helsinkyje neapžaidė – jei tik apžaidimu nelaikysime kelių kremlinės propagandos ėjimų žirgu.

Taip jau būna, kad kartais mes matome dalykus taip, tarsi patys dalykai mums būtų visiškai nesvarbūs ar bent mažiau svarbūs už tą šviesą, kurioje jie padėti.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai