Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kas slypi po siūlymais mažinti Seimą, viešinti KGB agentus ir nebetyrinėti skalūnų dujų?

03.25 Pirmadienis 07:40
Rimvydas Valatka

Po pusantro mėnesio viename iš referendumų turėsime nuspręsti, ar tikrai Lietuvai yra per daug turėti 141 Seimo narį, kaip išmąstė Seimo valstiečiai. Kažkas – regis, tai buvo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis – viliojo pritarti šiai idėjai piešdamas galimybę pastatyti vieną kitą vaikų darželį.

Vis dėlto galima būtų duoti pridėti kepurę, kad vaikų darželių už tuos neva tai sutaupytus pinigus valdžia nepastatys.

Ne todėl, kad neišeitų bent vienas. Viena vertus, vaikų darželiai Lietuvoje tuštėja su kiekviena Seimo kadencija – jei jų kur ir trūksta, tai tik Vilniuje. Kita vertus, kol kokiam vaikų darželiui reikalinga suma iš tų dvidešimties nukirstų Seimo mandatų susitaupytų, Vilnius tuos trūkstamus darželius jau būtų pasistatęs.

Vienintelis jei ne pateisinamas, tai bent suprantamas argumentas už Seimo narių skaičiaus mažinimą būtų jį lydintis siūlymas atsilaisvinusius pinigus panaudoti Seimo narių padėjėjų skaičiui, o dar geriau – mizeriškiems jų atlyginimams didinti. Todėl, kad kas ketveri metai į Seimą išrenkame vis menkesnio intelekto ir gebėjimų veikėjus, kurie nesugeba net perskaityti įstatymų projektų.

Štai kodėl turėtume juos aprūpinti rimtesniais patarėjais, kurie galėtų Seimo nariui populiariai paaiškinti, ką tas ar kitas įstatymas reiškia.

Bet šiaip jau aksioma, nereikalaujanti įrodymo, yra tokia: kuo mažiau bus Seimo narių, tuo mažiau bus ir demokratijos. Todėl vadinkime daiktus tikraisiais vardais – Ramūnas Karbauskis ir jo pritarėjų partija tiesiog bandoori dar labiau apriboti demokratiją.

Žinant, kokiais metodais valstiečiai trečius metus valdo Lietuvą, tai nėmaž nestebina. Jei kas ir nustebintų, tai faktas, kad žmonės, kurie siekia, jog šalyje būtų daugiau demokratijos ir laisvės, paremtų šį abejotiną valstiečių sumanymą.

Ar yra daugiau argumentų, kodėl Seimo narių skaičiaus mažinimas kelia abejonių? Be abejo, yra. Štai kad ir toks klausimas – kokio Seimo daugumą lengviau būtų papirkti – ar tą, kuriai užtenka 61-o Seimo nario, ar 71-o – kaip dabar?

Turbūt niekam nekyla abejonių, kad korupciją ir kitus blogus dalykus prakišti daug lengviau bus pirmuoju atveju. Kuo mažiau Seime bus narių, tuo lengviau tiems, kurie papirkinėja. Pirmiausia mažiau darbo, antra – tai pigiau kainuos.

O jei Seimo daugumą bandys papirkti Rusija, pavyzdžiui, prastumti tokias idėjas, kaip lėšų gynybai mažinimas su šūkiu “kas čia mus puls?”

Mažesniame Seime veikti Rusijos agentams bus daug lengviau. Apskritai tai, jei pavyktų atsekti bent iš tolo, kas buvo tas šaltinis, iš kurio išlindo Seimo narių mažinimo idėja, pamatytume įdomių dalykų. Ir tikrai šiame paveiksle būtų pavaizduoti ne tik valstiečiai ar būrys vadinamųjų naudingų idiotų.

Pamatytume ir tokių personažų, kurie visu gražumu Lietuvoje pirmą kartą rodėsi XVIII a. – pradedant tyliuoju Seimu ir baigiant trimis valstybės padalijimais.

Tačiau tiek jau to – sutinku su šio teiginio kritikais, kad beveik neįmanoma būtų tiksliai įrodyti, jog mintis apkarpyti Seimo narių skaičių per įtakos agentus atgabenta iš Latvių gatvės. Tai palikime ją apmąstymams ir paimkime kitą nuolat brukamą idėją, kuri mažų mažiausia yra labai keista.

Kalbu apie Seimui antrą kartą per kelerius metus pateiktą superpatriotišką siūlymą išviešinti tuos KGB informatorius, kurie, patikėję Lietuvos valstybe, kad ji saugos jų paslaptį, prisipažino bendradarbiavę su KGB.

Šią idėją tiek praėjusios kadencijos Seime, tiek dabar bandė prastumti toks Lenkų rinkimų akcijos veikėjas Zbignevas Jedinskis. Tas pats Jedinskis, kuris savo feisbuko paskyroje dalijasi Rusijos propagandistų kurpiamomis rašliavomis ir kita feikine medžiaga. Tas pats, kuris ne per seniausiai ragino NATO subombarduoti Kijevą.

Ar Jedinskis yra idiotas, kad nesuprastų, jog valstybė, įsipareigojusi saugoti savo piliečio paslaptį, bet apsisukusi ją išpliurpė ant viso pasaulio, iškart taptų žlugusia valstybe, kuria joks pilietis nebegalėtų daugiau pasitikėti?

Mes tikrai negalime teigti, kad Jedinskis yra idiotas. Todėl, kad Seimo narys negali būti idiotas. Tai kodėl tada Jedinskis taip atkakliai stengiasi pakišti Lietuvos valstybę po giljotina?

Kam gali būti naudinga tai, kad Lietuvos valstybė išviešintų visus prisipažinusius buvusius KGB informatorius? Ar šiap suksi, ar kitaip, tai gali būti naudinga tik Rusijai.

Ne tik ir ne tiek todėl, kad Rusija pagaliau sužinotų, kurie buvę KGB agentai išdavė Felikso Dzeržinskio reikalą. Rusijos žvalgyba ne tiek atkeršytų buvusiems Kremliaus agentams, kiek parodytų naujai užverbuotiesiems, kad Kremliaus rankos ilgos, todėl  abejojantieji motina Rusija bus patvarkyti pačios Lietuvos Respublikos rankomis.

Maskvai reikia, kad jos agentai Lietuvoje bijotų net pagalvoti apie kaltės išpirkimą.

Sakote, tai nepavyko ir nepavyks, tai kam čia dabar sukti galvą dėl kažkokio Jedinskio durno siūlymo?

Nepraeis nė dveji metai, o Jedinskis vėl siūlys tą pačią įstatymo pataisą – išviešinti tuos agentus, kurie tapo lojalūs Lietuvai. Nebus Jedinskio, ras kitą Jedinskį. Bet svarbiausia yra tai, kad dabar niekas Lietuvoje negali būti garantuotas, jog kada nors tos nesąmonės nepavyks prakišti – juk pats Seimas tai du kartus rimtu veidu svarstė.

Abejonės sėkla Lietuva jau yra pasėta. Ko ir buvo siekta – kad Lietuvos valstybė veiktų demoralizuojančiai. Kad pati Lietuva atrodytų kaip demoralizuota valstybė.

O prisimenate, kaip ir kokiomis aplinkybėmis iš Lietuvos buvo išvaryta skalūnų naftos ir dujų paiešką turėjusi vykdyti “Chevron” kompanija?

Dabartinės Seimo valstietijos pėdsakai čia buvo itin ryškūs. O šalia valstiečių pėdučių dar labai ryškiai buvo įspaustos ir Rusijos koncerno “Gazprom” meškiniškos pėdos.

Tačiau klydote, jei manėte, kad tuo viskas ir pasibaigs. Prieš kelias dienas Seime skalūnų dujų ir naftos klausimas vėl išplaukė. Seimą pasiekė įstatymo projektas uždrausti ne tik išgauti, bet ir tyrinėti skalūnų dujas hidraulinio ardymo būdu.

Neturėtų stebinti tai, kad šį projektą siūlo beveik išimtinai tik buvę ir esami valstiečių frakcijos veikėjai. Tai, kad norima uždrausti išgauti skalūnus, suprasti taip pat dar būtų galima – žalvastiečiai irgi gali turėti pažiūras ir įsitikinimus. Net ir žinant tai, kad žemės ūkyje naudojamos ir “Agrokoncerno” stumiamos rusiškos trąšos Lietuvos gamtai padaro tikrai daugiau žalos, nei skalūnų pramonės galimybių tyrimai.

Štai ir kyla paprastas klausimas – kodėl Seimo valstietija nori uždrausti ne tik išgauti, bet net ir tyrinėti tai, kiek Lietuvoje yra tokių dujų ir naftos, kur jos yra, ar galima tuos išteklius išgauti?

Kodėl ir kam prireikė uždrausti net tyrimus? Gal tai tik dar vienas valstiečių liapsusas?

Regis, būtų nedovanotinas naivumas taip manyti. Akivaizdu, kad kažkam reikia taip užkalti savo teritoriją žyminčius kuoliukus, kad niekas nedrįstų pasvarstyti net apie teorinę galimybę išgauti lietuvišką naftą ir dujas.

Šiandien, kai nafta ir dujos palyginti pigūs, tai gal atrodo neaktualu. O kas jeigu po metų kitų ar anksčiau nafta ir dujos ims staigiai brangti? O jei taip, tai ar ne protingiau būtų dėl viso pikto turėti kišenėje gatavus tyrimus – kur yra skalūnų naftos, kiek jos yra ir kaip brangu šiuos išteklius išgauti?

Be abejo, kad taip būtų protingiau. Paieškos procesas labai ilgai užtrunka, o galimybė greitai pradėti gavybą bent jau kaip derybinė korta  praverstų net ir žaliesiems.

Tai kam tada naudinga, kad Lietuva net ir tokios kortos neturėtų? Kas dirigavo būtent tokį išankstinį visų kuoliukų užkalimą?

Klausimas – taip pat turbūt tik retorinis. Ir netikėkite Seimo valstietijos striuku paaiškinimu, kad taip reikia, nes "išsklaidytųjų angliavandenilių tyrimai ir gavyba kelia didelį pavojų aplinkai, požeminio vandens kokybei."  

Nuo kada gamtos gelmių tyrimai gali pakenkti aplinkai ir ir vandeniui, ponai naisiečiai.

Bent jau meluoti išmokite, jei kitaip negalite nuogos nuosavos sėdynės dilgėlėse ir kyšančių iš įstatymo projekto svetimų ausų paslėpti.

Turbūt prisimenate, kuo baigėsi referendumu deklaruota meilė tėviškės miškeliams ir žemelei, kurią užgrobsiantys kryžiuočiai?

Kaip vėliau paaiškėjo, ypač daug tos žemelės, prisidengęs kryžiuočiais, užgrobė vienas toks Naisių pagonis.

Komentarą parengė apžvalgininkas Rimvydas Valatka

 

                                                                             

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai