Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Dar daug ko Lietuvoje nebuvo iki „valstiečių“ profesionalų valdžios

2018-12-03, Pirmadienis 07:40
Rimvydas Valatka

Štai ir apsukome dar vieną savo gyvenimo ratą. Turbūt reiktų patikslinti – beveik apsukome. Kalėdų eglės miestuose jau įžiebtos, prasidėjo smulkmeniškos, bet drauge ir labai mielos lenktynės, kurio miesto eglė šįmet gražiausia.Iki Kūčių liko lygiai trys savaitės.Iki metų pabaigos – vos keturios.

Diena pasidarė trumpa kaip valstiečių naginė – saulė šįryt tekės tik po pusvalandžio, o nusileis net nesulaukus keturių dienos. Negana to, dabar dar ir visiška Pilnatis. Taip jau šįmet atsitiko, kad tamsiausio metų laiko pradžia sutapo su Pilnatimi.

Tamsa ir Pilnatis vienu metu – brrr kaip nejauku, ar ne?

Šioje vietoje turėčiau išteisinti Mėnulį. Nors tikėjimas, kad per Pilnatį kai kurie žmonės elgiasi keisčiau nei įprastai, neva suaktyvėja psichikos problemos, padaroma daugiau avarijų ir nusikaltimų, yra įsitvirtinęs daugelio mūsų mąstyme, Mėnulis dėl mūsų padaromų nesąmonių yra nekaltas.

Nepaisant to, kad tokią mūsų smegenų priklausomybę rimtai svarstė ir garsusis Antikos filosofas Aristotelis, ir romėnų istorikas Plinijus Vyresnysis, tai netiesa. Dauguma pastaruoju metu atliktų mokslinių tyrimų rodo, kad nėra jokio tiesioginio ryšio tarp Mėnulio fazės ir nusikaltimų, savižudybių ar kreipimosi į psichiatrijos įstaigas bei laikraščių redakcijas paūmėjimo.

Mėnulis tiesiog yra per toli, kad darytų įtaką tiek žmogaus biologijai, tiek psichikai.

Išgirdę šią žinią ne vienas iš jūsų tikriausiai sunkiai atsiduso. Ypač jei jau buvote susieję Pilnatį su pastarosios savaitės Lietuvos politiniais įvykiais.

Valdžios veikėjai iš tiesų skaldė tokias originalias malkas, kad jokia logika – nei ekonomine, nei politine ir turbūt netgi lytine – tų  malkų prasmės nebuvo įmanoma paaiškinti, tik Pilnatimi.

Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas trečiadienį labai atsakingai pareiškė, kad Švedijos bankų koncentracija Lietuvoje viršija visas leistinas konkurencijos normas. Todėl vienas iš dviejų švediškų bankų – SEB arba „Swedbank“ – dėl per didelės koncentracijos turėtų būti parduotas.

Visame pasaulyje, o iki praėjusio trečiadienio net ir Lietuvoje rinkos koncentracija buvo skaičiuojama pagal tai, kiek kuri privati korporacija kokį rinkos gabalą turi paėmusi. Ar Lietuva taps pirmąja valstybe, kuri skaičiuos, kiek kurios valstybės bendrovės kokią valdo rinkos dalį?

Bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius sako, kad po tokių Seimo komiteto pirmininko pasisakymų sulaukęs 3 skambučių iš potencialių investuotojų.  Klausimas jam buvo labai paprastas – kas ten pas jus Lietuvoje darosi su valdžios makaulėmis?

Praėjusį trečiadienį Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirininkas visiems potencialiems investuotojams pasiuntė signalą, kad Lietuvoje su valdžios galvomis darosi labai negeri dalykai.

Iš tiesų, iki šiol net visokių politikų mačiusioje Lietuvoje dar nebuvo tokio atvejo, kad tokio aukšto lygio veikėjas staiga pareikštų, jog šalyje yra per daug švediškų bankų, todėl vieną jų reikia išprašyti iš šalies ir jis tai būtinai įrašys savo parlamentinio tyrimo išvadose. Vieną krizę tiria, kitą krizę sukels.

Bet, kaip sakydavo seni žmonės, visokių politikų yra, visokių reikia. Svarbu, kad Seimo daugumos lyderis ir Vyriausybės vadovas greitai patikintų finansinius sluoksnius, kad šitas žmogus nusišnekėjo, nes kam gi nebūna per Pilnatį? Tačiau ką miestas ir pasaulis iš jų išgirdo tokio, kad investuotojai neaplenktų Lietuvos?

Seimo daugumos Viršininkas Ramūnas Karbauskis paaiškino, kad Jakeliūno kalbos nieko nereiškia. Tai, aišku, nieko negalėjo įtikinti. Juo labiau, kad Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis labai atsakingai pareiškė, kad Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Jakeliūnas yra be galo padorus, kompetentingas ir išmintingas žmogus.

Jeigu jau Lietuvoje tokie veikėjai, kaip Jakeliūnas, yra laikomi kompetentingais ir išmintingais, tai ką pas juos Lietuvoje kalba visiški durniai? – taip arba panašiai turėjo pagalvoti potencialus investuotojas. O jeigu tas potencialus investuotojas prieš tai dar buvo gavęs Sauliaus Skvernelio laišką, kviečiantį pastatyti Lietuvoje kokį šimtą prekybos centrų, nes, matot, Lietuvoje yra per didelė lietuviško kapitalo koncentracija?

Tada šitas investuotojas išvis apie Lietuvą turėjo pradėjo galvoti kaip apie išbaigtų mišugenų kraštą. Nes kai lietuviai kalba apie bankus, tai gali suprasti, jog lietuviams būtų geriau turėti kuo daugiau lietuviško kapitalo. O kai tik Lietuvos valstietis prabyla apie prekybos centrus, staiga jam lietuviškas kapitalas ima nebepatikti, ir tada jis rašo laiškus švedams, kad turėtų daugiau švediško kapitalo.

Kodėl jie nesusitaria tarpusavyje, galvoja dar sykį skaitydamas Skvernelio laišką investuotojas. – Ar bent jie patys toje Lietuvoje žino, ko nori?

Kaip sakoma, neišgėręs Seimo valstiečių ir jų premjero nesuprasi, o gerti jie visiems draudžia.

O ar kas nors prisimenate, kad kada nors streikuojantys žmonės Lietuvoje būtų užėmę ministeriją? Iki Europos Sąjungos žemdirbiai kartais blokuodavo kelius, bet kad kas nors užimtų ministeriją – to iki valstiečių dar nebuvo.

O ką matėme penktadienio vakarą, kai streikuojantys mokytojai trečią parą laikė okupavę Švietimo ir mokslo ministeriją? Kur yra ministrė Jurgita Petrauskienė, niekas nežino. Telefonu jis neatsiliepia.  Premjero Skvernelio telefonu „labas“ ištaria vaikas. Tokiu metu Ministro Pirmininko telefonu žaidžia mažametis vaikas!

Premjero patarėjai sako, kad čia nieko tokio, nes šitas premjero telefonas buvęs ne tarnybinis, o asmeninis. Bet, kaip patys suprantate, tokio atvejo, kad premjero telefonu atsilieptų vaikas, iki šiol Lietuvoje irgi dar nebuvo.

Dar daug ko Lietuvoje nebuvo iki valstiečių profesionalų valdžios.

Pavyzdžiui, nuo sovietų okupacijos ir pereinamojo į rinką laikotarpio Lietuvoje nebuvo jokių talonų – jokių ten maisto produktų vaučerių. Juolab tokių vaučerių, kurių dėka Ministras Pirmininkas iš pradžių žadėtų pigesnius maisto produktus vaikus auginančioms šeimoms. Bet dar tų vaučerių neįvedus žemės ūkio ministras pripažintų, kad pigesnių produktų nebus ir už vaučerius.

O kas tada bus? Ogi bus tik tai, kad vaučerių nusipirkusios šeimos maisto produktus turės pirkti ne ten, kur žmonėms labiausiai patinka, kur arčiau ar tiesiog patogiau, o ten, kur palieps pirkti pats Ministras Pirmininkas.

Lietuvoje iki šiol dar neturėjome ir tokios Vyriausybės, kuri norėtų suvalstybinti Odontologų rūmus. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga užsimojo panaikinti Odontologų rūmus.

Kodėl valstiečiams prireikė sunaikinti puikiai veikiančią dantistų savivaldą, kurią kitose ES šalyse, pavyzdžiui, Lenkijoje turi visi gydytojai? Kodėl valstiečiai kišasi ten, kur valstybė nė centu prie to nėra prisidėjusi? Juk dantų taisymo Ligonių kasos lietuviams praktiškai nekompensuoja nė cento.

Rišlaus atsakymo sveikatos apsaugos ministras Veryga nepateikė. Todėl galime tik įvairiai spėlioti.

Viena iš galimų versijų – suėmė pavydas, kad odontologai per gerai gyvena.

Kita versija – Seimo šmukštarai Dainius Kepenis su Zenonu Streikumi netrukus pasiūlys gydyti karjesą sėdint pliku užpakaliu ant ledo lyties, homeopatiniu švęstu vandeniu ar užkalbėti pagal ajurvedą.

Trečia versija – valstiečiai yra įsitikinę, kad dantis gydosi tik pinigais aptekęs Vilniaus elitas. Tai jei Karbauskio valstiečiai sugebėtų staiga palikti elitą be dantų, gal tas elitas vieną dieną nustotų jiems skaudžiai kandžiotis?

O galbūt ministras Veryga, kaip koks Kalėdas pavogęs žaliasis baisuoklis Grinčas, tiesiog negali gyventi, ko nors nenušvilpęs iš žmonių? Iš daugybės žmonių jau atėmė jų vaistus, iš vaikų – dovanėles su saldainiais, o dabar dar atims ir dantis?

Galų gale darome tą pačią logikos klaidą – valstiečių profesionalų veiksmuose bandome rasti logikos. Kokia, po velnių logika, jei per Kalėdas ministras liepia vaikus palikti be saldainių, o Visos Lietuvos Viršininkas Karbauskis pasikėsino net į gerąjį Kalėdų senelį – su balta barzda ir raudonu apsiaustu. Vietoj kurio siūlo kažkokį nespalvotą Naisių babaušį.

Tačiau kad ir ką jie darytų, kad ir kas per juos atsitiktų, neturėtume iš savęs išguiti šv. Kalėdų dvasios. Su artėjančiomis šventėmis!

Kad joks žaliasis Grinčas nepavogtų iš jūsų Kalėdų.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai