Pasaulyje daugėja valstybių, kurios mokykloje mokiniams draudžia naudotis mobiliaisiais telefonais. Tačiau Lietuvai tai ne pavyzdys – pas mus šią praktiką taiko tik keliolika mokyklų.
Nuo 2024 m. pradžios Nyderlandų vidurinių mokyklų mokiniams bus draudžiama į klases neštis mobiliuosius telefonus, planšetinius kompiuterius ir išmaniuosius laikrodžius. Nyderlandų švietimo ministras Robbertas Dijkgraafas teigia, kad telefoną į klasę turėtų būti leidžiama įsinešti tik tuo atveju, jei tam bus medicininė priežastis arba jei jis bus reikalingas mokslams: pavyzdžiui, skaitmeninių įgūdžių ar informacinių technologijų pamokose.
Ministro argumentai: „Nors mobilieji telefonai yra susipynę su mūsų gyvenimu, jie netinka klasėje. Mokiniai turi gebėti susikaupti ir jiems turi būti suteikta galimybė gerai mokytis. Mobilieji telefonai trukdo, tai rodo moksliniai tyrimai.“
Svarbu tai, kad šis sprendimas priimtas atsižvelgus į įvairių interesų grupių vertinimus ir išanalizavus keletą skirtingų tyrimų. Pasirodo, po peticija „Padarykime mokyklą vieta be telefonų“ pasirašė daugiau kaip 7600 Olandijos vaikų tėvų, mokytojų, profesorių, parlamento narių ir švietimo ekspertų. O tyrimai atskleidžia, kad jaunų žmonių smegenys nėra tiek išsivysčiusios, kad galėtų pasipriešinti dirgikliams, vibracijoms ir garsams, tad pernelyg dažnai išmanieji telefonai jiems sukelia stiprią priklausomybę. O priklausomi nuo mobiliųjų telefonų moksleiviai per testus gauna vidutiniškai nuo 1 iki 1,5 balo prastesnius rezultatus.
Beje, ankstesniais metais Nyderlandų švietimo ministerija aiškino, kad reikalingų priemonių ribojant mobiliuosius telefonus turėtų imtis pačios mokyklos, bet dabar sprendimai priimti nacionaliniu mastu ir galios visose šalies mokyklose.
Atkreiptinas dėmesys, kad Nyderlandai šiuo klausimu nėra labai išskirtiniai. Tarkime, Prancūzijos ugdymo įstaigose mobilieji telefonai uždrausti dar 2018 metais. Taip šalies vyriausybė siekė pagerinti galimybes moksleiviams susikaupti, kilstelėti žinių rezultatus ir užkirsti kelią patyčioms internete. Draudimai visus šiuos penkerius metus atšaukti nebuvo, nes matomas teigiamas jų poveikis. Taigi ir šiandien Prancūzijos mokyklose vaikai privalo išjungti mobiliuosius telefonus arba laikyti juos spintelėse, o mokytojai gali juos konfiskuoti iki dienos pabaigos, jei mokiniai pažeidžia numatytą tvarką.
Sočiai apribojimų esama ir JAV. Kaip skelbia „Washington Post“, keturi penktadaliai JAV mokyklų jau yra uždraudusios naudoti mobiliuosius telefonus mokyklose ne akademiniais tikslais. Tikrai daug apribojimų dėl mobiliųjų telefonų naudojimo įvesta ir Italijos mokyklose.
O kaip šiuo klausimu yra Lietuvoje?
Pernai Seimo narys Justas Džiugelis buvo pateikęs įstatymo projektą, kuriuo siūlyta reglamentuoti mobiliųjų telefonų ir kitų išmaniųjų įrenginių naudojimą mokyklose (teikdamas šį projektą parlamentaras rėmėsi švietimo bendruomenės ir tėvų apklausa, kurioje ši idėja buvo palaikoma), tačiau Seime po pirmo balsavimo įstatymo projektas grąžintas tobulinti.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija į šią sritį apskritai nesikiša, tad Lietuvos mokyklose elgiamasi kuo įvairiausiai. Iš esmės jas galima suskirstyti į tris grupes: dalis mokyklų telefonus mokiniams leidžia naudoti bet kada, dar viena dalis telefonus draudžia naudoti per pamokas, bet leidžia naudoti per pertraukas (tokių mokyklų šalyje yra daugiausia), na ir trečioji grupė mokyklų, kurios mokiniams draudžia naudoti telefonus tiek per pamokas, tiek per pertraukas ir leidžia juos įsijungti tik po pamokų. Tiesa, tokių mokyklų Lietuvoje tik keliolika. Bet jos teigia, kad ši praktika labai pasiteisino.
Šiuo metu mobilieji telefonai draudžiami Vilniaus Valdorfo mokykloje ir Vilniaus Valdorfo Žaliojoje mokykloje. Valstybinėse Lietuvos mokyklose mobilieji telefonai ir išmanieji įrenginiai draudžiami retai. Viena tokių mokyklų – Vilniaus Balsių progimnazija. Šioje mokykloje pradinukai telefonus prieš pamokas palieka spintelėse ir pasiima pasibaigus pamokoms. Vyresniesiems taikoma tokia pati taisyklė, tačiau su išimtimis – jie telefoną gali pasiimti į klasę, jei įrenginio prireiks per pamoką: tarkim, informacijai rasti ar skaičiavimams atlikti. Mokyklos administracijos teigimu, šie ribojimai pasiteisino, todėl bus tęsiami.
Mobiliųjų telefonų draudimo neketina atsisakyti ir Klaipėdos Vydūno gimnazija. Cituoju. „Mes atlikome tėvų apklausas ir po jų visa mokyklos bendruomenė sutarėme, kad mokykloje mokiniai telefonais nesinaudoja, nes čia jie nereikalingi. Ir tai vyksta jau keletą metų. Taigi, vaizdas mūsų mokykloje stipriai skiriasi nuo kitų mokyklų. Mes matome, kaip vaikai ir kamuolį per pertraukas pasiima, ir knygą paskaito, ir bendrauja tarpusavyje. O kai eini per pertrauką koridoriumi, matai ne mokinių pakaušius, o veidus, akis ir pasisveikinimus. Ir tie rezultatai mus tikrai džiugina. Gaila, kad šiuo požiūriu esame reta mokykla“, – pasakoja gimnazijos direktorius Arvydas Girdzijauskas.
Na, o dar kelios mokyklos informavo, kad yra išsiuntusios tėvams informaciją ir programėlių nuorodas, kaip riboti vaikų tūnojimą išmaniuosiuose įrenginiuose. Tarkime, nustačius valandos ar dviejų laiko ribojimus per parą.
Blogiausia yra viską paleisti ir viską leisti. Tuomet nereikėtų stebėtis pasekmėmis ir kaltinti tik mokyklos. Žinotina ir tai, kad mobilieji telefonai dar nė iš vieno vaiko nenulipdė visaverčio, gilaus, išmintingo asmens. Maža to, jie nenuilstamai daugina išsiblaškiusių ir paviršutiniškų jaunų žmonių, kurie mano, kad dėl jų problemų ir bėdų kalti bet kas, tik ne telefonai.
Šiaip jau mokslininkai yra nustatę, kad nuolatinis mobiliojo telefono tikrinimas ir naršymas yra priklausomybė, kuri, kaip ir kitos priklausomybės – nuo alkoholio, tabako, narkotikų, azartinių lošimų ir pan., – gali turėti pragaištingų pasekmių. Beje, tyrėjai netgi padarė išvadą, kad psichologinė priklausomybė nuo telefono yra stipresnė už rūkymą.
Komentarą rengė Gintaras Sarafinas, žurnalo „Reitingai“ redaktorius.
Komentarai
Bendravimo taisyklės