Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Nomenklatūra Lietuvoje: nuo sovietmečio iki šių dienų

2023-09-14, Ketvirtadienis
Raigardas Musnickas

Lietuvoje partinės nomenklatūros formavimo praktika kartu su sovietine politine sistema buvo įdiegta 1940 metais SSRS okupavus šalį. Jos tikslas – per trumpą laiką išplėsti ir sustiprinti partijos įtaką visoms valstybinėms, ūkinėms, kultūros ir kitoms įstaigoms, neleisti į vadovų postus patekti vadinamųjų priešiškų klasių atstovams ir politiškai nepatikimiems žmonėms. Į aukščiausiąsias LSSR pareigybes (1952 jų buvo 275 – Lietuvos komunistų partijos Centro komitetas ir kitų struktūrų sekretoriai, Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo, Ministrų Tarybos, komjaunimo, profsąjungų vadovai) nomenklatūros kadrus skyrė Visasąjunginės komunistų partijos (bolševikų) Centro komitetas. Lietuvos komunistų partijos Centro komiteto nomenklatūrai priklausė apie 2000, sričių komitetų nomenklatūrai – 4900, miestų ir rajonų partijos komitetų nomenklatūrai – daugiau kaip 35 000 vadovaujančiųjų darbuotojų. Kaip viskas vyksta dabar?

Diskutuoja: Lietuvos Istorijos instituto istorikas Saulius Grybkauskas ir Seimo narys, konservatorius Audronius Ažubalis.

Laidą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

srtrf logo155

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai