Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Mikalojus Ravila Juodasis - pirmasis savo minties kūriniu pasaulyje išgarsėjęs lietuvis

2014-11-16, Sekmadienis

XVI a. viduryje Vilnius buvo taip apimtas reformacijos, kad su misija į LDK sostinę atvykęs popiežiaus nuncijus net bijojo dėl savo gyvybės. Diplomatinės Šventojo Sosto pastangos sustabdyti galimą Žygimanto Augusto posūkį į reformaciją baigėsi nuncijaus pranešimu popiežiui, kad Lenkijos karalius, Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas jau yra slaptas protestantas, o didysis reformacijos mecenatas Lietuvoje - artimas karaliaus draugas Mikalojus Radvila Juodasis yra atviras protestantas, ir nėra jokios vilties sugrąžinti jį  atgal į Katalikų bažnyčią.

Nuncijus neklydo - netrukus, 1556 m. Mikalojus Radvila Juodasis teologinio traktato forma paskelbė įkuriąs savo “Tikrąją krikščionių bažnyčią”. Juodasis taip išsamiai pagrindė savo veiksmą, kad šis jo lotynų kalba parašytas veikalas protestantų buvo išverstas į vokiečių ir lenkų kalbas, o Šventasis Sostas jį įtraukė į uždraustųjų knygų sąrašą.

Kodėl Mikalojui Radvilai Juodajam, kuris reformacijos idėjoms skleisti įkūrė pirmąją LDK lotyniškojo šrifto spaustuvę, kvietėsi į savo dvarą reformacijos veikėjus iš visos Europos, ginčijosi dėl savo įkurtos bažnyčios nepriklausomybės net su pačiu Jonu Kalvinu, nepavyko visos LDK paversti protestantiška valstybe?


Kitoje ciklo laidoje - apie LDK didijį kanclerį, arba “vicekaralių” Albertą Goštautą.

 

Laidą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai