Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Atnaujintas prekybos susitarimas padės Ukrainai, bet ir apsaugos ES ūkininkus

2024-04-11, Ketvirtadienis 07:07
Lukas Oželis

Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą, 2022 m. birželį Europos Sąjunga įvedė autonomines prekybos priemones, pagal kurias visi Ukrainos produktai į Bendriją gali patekti be muitų. Šią savaitę ES institucijos susitarė dėl importo muitų ir kvotų Ukrainos žemės ūkio produktų eksportui į ES sustabdymo dar vieniems metams, t. y. iki 2025 m. birželio 5 d.

Europarlamentaras Bronis Ropė teigiamai vertina susitarimą. Jo manymu, ES turi visomis išgalėmis padėti Ukrainos ekonomikai, nes tai leidžia surinkti daugiau pinigų į valstybės biudžetą. „Labai svarbu, kad Ukraina pati galėtų gaminti ir tokiu atveju mažiau reikės duoti pinigų. Jai reikia karinius veiksmus organizuoti, pensijas mokėti, kareiviams mokėti atlyginimus, o visa tai labai brangiai kainuoja. Ukraina visas savo pajamas kreipia į gynybą, todėl mes turime daryti daugiau nuolaidų ir padėti, kad ji galėtų savo prekes parduoti. Aš manau, kad geriau, kada pinigai uždirbti, kad ir sunkesnėmis sąlygomis, nei kad dykai duoti. Mums geriau nupirkti prekes su nuolaidomis, nei siųsti Ukrainai pinigų“, – Žinių radijo laidoje „Ką žinome apie Europos Parlamentą?“ kalbėjo Europos Parlamento narys. 

Ukrainos žemės ūkis šiuo metu susiduria su įvairiomis problemomis parduodant grūdus. B. Ropės teigimu, Ukrainos įmonės grūdus parduoda už perpus mažesnę nei rinkos kainą, todėl smarkiai sumažėja įmonių pelnai: „ien tai, kad Ukrainos grūdai yra pardavinėjami vos ne perpus pigiau, jau yra problema. Geros kokybės gaminys nėra parduodamas rinkos kaina. Rusija daro didžiulę įtaką, nes atima įvairias rinkas iš ukrainiečių.“

B. Ropės teigimu, Ukrainai kenkia ne tik Rusijos, bet ir Europos įmonės. ES siekia, kad pigūs Ukrainos grūdai nekonkuruotų su kita Europos žemės ūkio produkcija, todėl skatina Ukrainos įmones parduoti grūdus Afrikos ar Lotynų Amerikos valstybėms. Vis dėlto europarlamentaras tikina, kad kai kurios įmonės sukčiauja ir ukrainietiški grūdai lieka Europos rinkoje: „čia yra didžiausia yra problema. Nėra padaryti namų darbai, kad būtų užtikrinti žalieji koridoriai ir kad grūdai būtų plukdomi. Yra daug spekuliacijos, daug įmonių, tarpininkų, kurie vežasi vienus popierius, o iš tikrųjų įveža ką kitą. Kadangi Ukrainoje nusipirkti grūdų yra pakankamai nebrangu, tai dalis tuo naudojasi – veža į savo įmones, perdirba ir parduoda kaip savo produktą.“

Politiko manymu, taip besielgiančių įmonių yra ir Lietuvoje. Pasak europarlamentaro, problema ta, kad ES neužtikrina nustatytų taisyklių laikymosi: „jeigu mes sukūrėme taisykles, tai turi būti ir kontrolės mechanizmai.“

Susitarime numatyta ir Europos ūkininku apsauga. Jei dėl iš Ukrainos importuojamų žemės ūkio produktų atsirastų didelių ES rinkos sutrikimų, reglamentu yra užtikrinama, kad Komisija galėtų imtis skubių veiksmų, kurie, jos nuomone, yra būtini.

Be to, jei ypač jautrių žemės ūkio produktų, pavyzdžiui, paukštienos, avižų ar kruopų importas viršytų tam tikrą kiekį, šiems produktams būtų nustatyti tarifai.

Kad susitarimas galutinai įsigaliotų, jam dar turės pritarti Europos Parlamentas ir Taryba.

Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai