Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Saugumo ekspertas išvardino eilę įtariamųjų, kurie gali stovėti už „Nord Stream“ sabotažo

2022-10-06, Ketvirtadienis 07:07
Aušra Jurgauskaitė

Keturi „Nord Stream“ dujotiekių sprogimai kol kas kelia daugiau klausimų nei atsakymų. Švedijos ir Danijos turimi duomenys rodo, kad „Nord Stream“ galėjo būti pažeisti tik naudojant didelį kiekį sprogiųjų medžiagų. Kas stovi už šių incidentų? Kyjivo akys krypsta į Rusiją. CNN jau dalinosi medžiaga, jog prie šių dujotiekių sukinėjosi Rusijos karo laivai. Tačiau nei Jungtinės Valstijos, nei Europos Sąjunga neskuba Kremliaus tiesiai šviesiai apkaltinti.

„Bet koks tyčinis Europos energetinės infrastruktūros trikdymas yra visiškai nepriimtinas ir į jį bus ryžtingai ir vieningai reaguojama“, – taip į incidentus reagavo Bendrijos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.

Žinių radijo žurnalistė Aušra Jurgauskaitė laidoje „Gyvenu Europoje“ paklausė saugumo eksperto Igno Stankovičiau, kas, jo nuomone, galėjo būti labiausiai suinteresuotas šią energetinę infrastruktūrą trikdyti.

„Žiūrėkite, kas gali būti iš Rusijos: oficiali spec. operacija, tai yra, Putino paskelbta. Bet Putinas jau ir taip kontroliavo dujų tiekimą. Jie gi buvo užsukę dujas rugsėjo 2-ąją. Žaidimas Putino koks buvo: „nustosit remt Ukrainą – atsuksiu dujas“. Tai reiškia šita visa pozicija dabar griūva. Pasprogdinus. Tai jau nebeatsuksi dujų. Tai visas žaidimas, kaip suskaldyti Europos Sąjungos ir NATO valstybes – šitą svertą Putinas praranda. Reiškia, kad Putino poziciją silpnina. Kas galėjo Putino poziciją susilpninti norėti? Va čia atsiranda jau visa eilė žaidėjų“, – sako I. Stankovičius.

Ir šioje eilėje žaidėjų jis pirmiausiai mini kitus veikėjus iš Rusijos, kurie galėjo norėti susilpninti Rusijos prezidento poziciją.

„Tie vadinami, na, vadinkim taip: kietosios linijos, hardlineriai Rusijoj, kurie dar vadina save partizanais. Kadangi pasprogdinti pasirodė, kad ne taip ir sunku: nebūtinai tam reikalingi povandeniniai laivai, nebūtinai sudėtingos sistemos; tu gali nuleisti tą sprogmenį ir iš civilinio laivo, iš nedidelio laivo, palyginti. Kitas žaidėjas gali būti Rusijos spec. tarnybos. Kurios irgi nori, matydamos, kur važiuoja Rusija su Putino politika, pašalinti Putiną. Gali būti taip. Tikimybė, nemanau, kad labai didelė, bet gali būti taip“, – svarstė jis.

Tačiau variantų yra dar daugiau.

Saugumo ekspertas atmeta variantą, kad sprogdinti „Nors Stream“ dujotiekius pasiryžtų Ukraina – nors, teoriškai, jai tai ir būtų naudinga, I. Stankovičius teigia, kad šiuo metu Kyjivui gerai sekasi fronte ir tiesiog neapsimokėtų imtis tokio veiksmo, juolab, kad sabotažas turi ir terorizmo prieskonį.   

Kitas hipotetinis variantas, anot pašnekovo – radikalūs žalieji.

„Tiesa, momentinis nuostolis gamtai bus, bet užtat po to nebus ir neterš gamtos“, – sako jis, pabrėždamas, kad svarstant apie interesus, sakyti, kad tai yra neįmanomas variantas – negalima. Kaip ir negalima atmesti būtų ir versijos, kad sabotažas susijęs su verslo interesais.

„Grįžkim dar prie didesnių fantazijų: gi Bidenas pasakė: su „Nors Stream“ mes pabaigsim. Nesakė, kaip“, – juokėsi pašekovas.

Plačiau apie visas versijas – klausykite Žinių radijo laidoje „Gyvenu Europoje“.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai