Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Renesansas ES ir Lotynų Amerikos santykiuose

2021-12-31, Penktadienis
Augustė Lyberytė

„Iš Lietuvos perspektyvos, Lotynų Amerika ir Karibų regionas mums yra ganėtinai tolimas ir dažnai egzotiškai skambantis kraštas. Tačiau, kai pradedame kalbėti apie platesnius kontekstus – tai yra apie Europos Sąjungą, iš tiesų tie ryšiai yra patys įvairiausi“ – sako Vytauto Didžiojo universiteto docentė Gintarė Žukaitė-Zelenkienė.

Pietų Amerikos bei Europos žemynus nuo senų laikų sieja gilūs istoriniai bei kultūriniai saitai. Tačiau politinis bei ekonominis bendradarbiavimas yra taip pat itin aktyvus. Politologės teigimu, pastaraisiais dešimtmečiais šis kontinentų santykis išgyvena atšilimą, tikrą Renesansą.

„Atspirties ir lūžio taškas galėtų būti 1999 metai – kada buvo sušauktas šių regiono valstybių viršūnių susitikimas ir priimtas komunikatas, kuris patvirtino, jog Europos Sąjunga ir Lotynų Amerikos valstybės yra strateginės partnerės. [Komunikatas] įtvirtina bendradarbiavimą ekonomikos sektoriuje. Ir nuo to laiko tas bendradarbiavimas iš tiesų yra augantis. Ir po 20 metų, 2019-aisiais buvo irgi pasirašytas komunikatas dėl bendros ateities. Ta ateitis siejama praktiškai su visais aspektais: prekybos vystymu, investicijų skatinimu, bendru švietimu, nelygybės mažinimu, kultūriniu bendradarbiavimu. Na, praktiškai viskas, ką galime sugalvoti, yra paminėta būtent tame rašte“ – pasakoja Žukaitė-Zelenkienė.

Europos Sąjunga ir Lotynų Amerikos bei Karibų regiono formalūs santykiai yra vieni intensyviausių – juos tvirtina sutartys, sudarytos su 27 iš 33 Pietų Amerikos valstybių. Aktyviausia sritis – ekonomika ir prekyba. Docentė tikina, kad Lotynų Amerika ir Europa viena kitai yra esminės prekybos partnerės. Europos Sąjunga pagal prekybos mastus yra trečioje vietoje – nusileidžia tik Jungtinėms Valstijoms bei Kinijai. Tuo metu Europa Lotynų Amerikai pagal prekybos apimtis yra 5-oji svarbiausia kryptis.

„Lotynų Amerika ir Karibų valstybės į Europos Sąjungą daugiausiai eksportuoja žemės ūkio produktus, maisto produktus – tai ir jautiena, paukštiena, kalakutiena, cukrus, soja, nereikėtų pamiršti ir tabako. Tai yra daugiau žaliavos, neapdirbta produkcija. O kai kalbame apie Europos Sąjungos eksportą į Lotynų Amerikos regioną, tai kalbame apie technikos eksportą, transporto pramonę ir visą transporto produkciją, taip pat chemijos pramonės ir farmacijos produktus. Tai jau šiek tiek perdirbta produkcija, galima taip sakyti“ – dėsto politologė.

Ekonominiai ryšiai kasmet tik stiprėja. Zukaitė-Zelenkienė akcentuoja, jog Europoje jau ruošiamos naujos bendradarbiavimo sutartys – ir su Mercosur organizacija, ir su Meksika bei kitomis pavienėmis regiono valstybėmis. Taip pat atkreipiamas dėmesys ir į Briuselio investicijas į Pietų Amerikos žemyną. Čia Europa lenkia ir Jungtines Valstijas, ir Kiniją bei Indiją. Bendrijos investicijos nukreipiamos į europiečiams aktualius sektorius – atsinaujinačius energetikos šaltinius ir kitus žaliojo kurso politikos aspektus, skaitmenizaciją, technologijų plėtrą. Tačiau daug pastangų dedama ir Lotynų Amerikos socialinėms problemoms spręsti. Remiantis Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslais, Europa padeda anapus vandenyno įsikūrusiems kaimynams mažinti skurdą visuomenėje, gelbsti siekiant užtikrinti visuotinę sveikatos apsaugą, švietimą, lyčių lygybę, moterų įgalinimą, vaiko teisių užtikrinimą.

„Šiose srityse Europos Sąjunga investuoja tikrai labai daug į nevyriausybinį sektorių, pilietinės visuomenės plėtrą. Ir pagal šiuos rodiklius, Europos Sąjungą vėlgi pirmauja pasaulyje. Ji į Lotynų Amerikos visą pilietinės visuomenės plėtrą, nelygybės skurdo mažinimą investuoja apie 40 proc. visų regiono investicijų, lyginant su kitomis pasaulio valstybėmis. Tad iš tiesų Europos Sąjunga skiria ir skirs tikrai labai daug dėmesio, nes tai laikoma prioritetu – žmogaus teisės, pagarba joms, nediskriminacija, lygybės užtikrinimas ir panašūs dalykai“ – tvirtina Žukaitė-Zelenkienė.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai