Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kaip pasitikti Kalėdas, tausojant aplinką?

12.04 Sekmadienis 07:07
Augustė Lyberytė

Prasidėjus Advento laikotarpiui, daugelis suskubo ruoštis artėjančios gražiausioms metų šventėms. Ir kol viešojoje erdvėje vyksta karšti ginčai dėl to, kurio iš didžiųjų miestų eglė yra gražesnė ir puošnesnė, tinklaraščio „Every special day“ autorė ir sąmoningo gyvenimo puoselėtoja Ieva Dolia ragina pagalvoti, kaip galėtume pasitikti artėjančias Kalėdas tvariau. „Žinių radijo“ laidoje „Žalias sprendimas“ ji pasidalijo eile patarimų, kurie gali padėti išvengti nereikalingos taršos ir sukurti tokią pat pakilią – o gal net ir geresnę – šventinę atmosferą.

Kas gali atstoti gyvą Kalėdų eglę?

Ruošiantis Kalėdoms, bene pirmasis darbas, kurį daugelis suskumba daryti dar gruodžio pradžioje – tai kalėdinės eglės puošimas. Visgi, I. Dolia ragina švęsti be gyvų eglučių ir jų kirtimo. Pašnekovė pasiūlė eilę tvaresnių alternatyvų, tarp kurių ir vis labiau populiarėjančios eglutės vazonuose.

„Tai galėtų būti šakos. Aš pati esu iš Jonavos ir pas mus girininkija labai daug metų, kiek tik atsimenu, prieš šventes nemokamai dalina šakas gyventojams – ir didesnes, ir mažesnes, ir daugiau jų galima pasiimti. Jie geni eglutes ir tas šakas tiesiog panaudoja – man tai visada atrodė labai tvarus sprendimas. (...) Taip pat žmonės gali įsigyti eglutę, kurią atveža vazone ir ją vėliau ją pasodina. Tarsi išsinuomoji eglutę – kai ji užauga iki tam tikro aukščio, jos nelabai gali persodinti daug kartų, todėl tada ją pasodina į nuolatinę vietą“, – „Žinių radijui“ teigė tinklaraštininkė.

Pašnekovė pasiūlė ir netradicinę idėją – „užauginti“ eglutę galima ir iš kasdienybėje naudojamų daiktų, kitų šventinių papuošimų.

„Galima eglutę pasidaryti pačiam iš kažkokių tai visai nesusijusių dalykų – žmonės iš knygų pasidaro eglutę. (...) Vien iš girliandos ant sienos galima išvedžioti eglutės formą. Visa tai suteiks ne mažesnį Kalėdų jausmą ir džiaugsmą“, – aiškino ji.

„O jeigu trūksta eglė kvapo, galima eterinių aliejų pasišlakstyti kėnio ar eglių ir, manau, tikrai bus tas pats ir dar netgi geriau, tvariau“, – išeitį miško kvapo mėgėjams pasiūlė pašnekovė.

Galiausiai, I. Dolia pastebėjo, kad plastikinės eglutės taip pat gali būti ekologiškos – jeigu jos puošiamos eilę metų, yra tausojamos ir neišmetamos, toks daiktas yra ilgaamžis ir nuo kirvio apsaugo eilę medžių.

„Turbūt pats svarbiausias sprendimas būtų, jeigu žmonės jau turi kažkokią dirbtinę eglę – ją turėti, nieko neišmesti ir puošti. Aš užaugau tokioje šeimoje, kur dar aplinkosaugos problemos nebuvo tokios aktualios. Bet mes turėjome dirbtinę eglę. Kiek aš atsimenu save, tai tikrai daug metų tęsėsi – 15-20 metų – mes puošdavome visą laiką tą pačią eglę ir aš džiaugiuosi, kad mano tėvai neprisidėjo prie kirtimo vieno medalio kelioms savaitėms, kai jis augo daug metų“, – pasidžiaugė ji.

Kūrėja taip pat akcentavo, jog reikėtų atsikratyti noro kasmet vis naujai papuošti Kalėdų eglę – I. Dolios manymu, svarbu naudoti tuos žaisliukus ir papuošimus, kuriuos jau turime. Be to, pažymėjo ji, visada galima pasidaryti rankų darbo žaisliukų ar išsikepti meduolių ir jais padabinti žaliaskarę.

Tvari dovana artimiausiems žmonėms – laikas ir bendros patirtys

Ekologiškesnių ir gamtai tvaresnių sprendimų galima imtis ir svarstant, kaip švenčių metu nustebinti mums brangiausius žmones. I. Dolios manymu, neretai žmonės jaučiasi įpareigoti pirkti kokias nors kalėdines dovanas savo kolegoms darbe ar bendraklasiams mokyklose, pernelyg negalvodami, ar ta staigmena bus vertinga ir ar apdovanotasis to daikto tiesiog neišmes. Tokiu atveju ji siūlo dovanoti sunaudojamas dovanas.

„Pavyzdžiui, aukštos kokybės alyvuogių aliejų ar kažką tokio, ką žmogus tikrai suvartos, kai yra tikrai geras, kokybiškas dalykas ir tai yra maistas. Tikrai nereikia kažko tokio labai egzotiško įsigyti ir pirkti, nes tikrai tai ne visiems patinka. Galbūt gerą rankų darbo šokoladą... Galbūt dovana nebus labai didelė, bet toks dalykas ar produktas – žmogui bus malonu, jeigu galės pasidėti ant to paties šventinio stalo“, – įžvalgomis dalijosi „Every special day“ autorė.

Tuo metu artimiesiems, anot pašnekovės, brangiausia dovana yra laikas ir buvimas kartu, bendros patirtys. I. Dolios teigimu, „dabar itin populiaru dovanoti kažkokią patirtį dovanų kupono forma, kur žmogus gali pats išsirinkti tą patirtį“.

Tačiau I. Dolia patikino, kad ir materialios dovanos gali būti prasmingos, o dovanoti galima ir daiktus iš antrų rankų. Pašnekovė pasakojo, jog šiuo metu veikia net keletas itin patrauklių ir parankių platformų, kur žmonės gali įsigyti ne tik naujų, bet ir dėvėtų, tačiau puikios kokybės papuošalų, žaislų ir drabužių, taip pat mainyti knygas.

Paklausus, kaip būtų galima supakuoti visas dovanas nenaudojant plastikinio pakavimo popieriaus ir kitų vienkartinių priemonių, mergina pasiūlė neišmesti ir dar kartą panaudoti popierių, į kurį jau buvo sudėtos dovanos anksčiau. Panašiai galima panaudoti ir siuntų krepšius, laikraščius, o dekoruoti minimalistiškai ir natūraliai – džiovinto apelsino skiltele ar lino juostele.

„Vienais metais iš medžiagos siuvau kalėdinius pirkinių maišelius ir ten sudėjau dovanas. Aš žinau, kad juos tikrai naudoja, nes aš matau, kad naudoja mano artimi žmonės. Tad toks įpakavimas irgi gali būti“, – idėjomis dalijosi ji.

Maistas neturi būti šventės dėmesio centre – Kalėdos yra bendrystės metas

Pašnekovė pažymėjo, jog didelė dalis kalėdinės taršos – nesuvartotas maistas, kurio dažnas pasigamina gausiam  šventiniam stalui. I. Dolia tvirtino – saikas yra labai svarbus. O tam, kad išvengtume maisto švaistymo, šventines vakarienes svarbu praturtinti maloniais pokalbiais ir prasmingomis veiklomis.

„Pirmiausia, man atrodo, planuoti ir organizuoti turbūt yra svarbiausia – kaip ir su viskuo. Kuo anksčiau pradėti apie tai galvoti, kad nebūtų paskutinę minutę kažkokio lakstymo, yra kažkokių galbūt produktų neradimo parduotuvėje, nes taip būna – man irgi taip yra buvę ir tada gamini kažką ne taip, kaip planavai, ir tada tikrai lieka maisto. Bet svarbiausias dalykas prisiminti, apie ką tos šventės yra – jos galbūt nėra vien tik apie dovanas, vien tik apie maistą. Labiau apie buvimą kartu“, – pastebėjo ji.

„Todėl aš visą laiką pagalvoju ir kviečiu kitus žmones pagalvoti, ką galėtų nuveikti kartu, būdami su savo artimaisiais ir giminaičiais. Ne tik valgyti už stalo susėdus. (...) Kažkam galbūt reikėtų iš pradžių pasiruošti, bet dažniausiai būna labai smagu ir nebūna pats akcentas stalas, tada ir jau persivalgymu negresia“, – juokavo tinklaraštininkė.

Visgi, nepaisant visų tvarių kalėdinių sprendimų, I. Dolia paragino atsigręžti į tikrąją švenčių prasmę – jos teigimu, svarbiausia yra bendrystė ir laikas su mylimiausiais žmonėmis.

 „Kalėdos – tai apie naujų tradicijų kūrybą, bet pačia plačiausia prasme. Tai apie didesnį sąmoningumą, apie tokį sustojimą ir pasižiūrėjimą – ką man tos šventės reiškia. Tai apie kažkokį pasiplanavimą iš anksto – kaip aš norėčiau jaustis, kaip norėčiau praleisti laiką su savo šeima. Visada susitinkame su artimaisiais, kuriuos ne taip dažnai matome, ir tas laikas yra labai brangus, labai trapus. Manau, šie metai daug kam tai parodė“, – kalbėjo ji.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai