Paskambinkite į studiją

 
Grįžti 10 s atgal
00:00
00:00
00:00
Nustatymai
Išdidinti
Error loading media:
File could not be played
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Ekonomistas prognozuoja, kad JAV atsitrauks nuo muitų ES: tai – derybinė taktika

2025-05-15, Ketvirtadienis 11:05
Augustė Lyberytė

Antrajai kadencijai į Baltuosius rūmus sugrįžus Donaldui Trumpui, Jungtinės Valstijos (JAV) ėmėsi dar griežtesnės ir aiškesnės protekcionistinės politikos krypties nei pirmosios respublikono kadencijos metu. Pradėtas ir muitų karas – keliami tarifai, kurie gali turėti reikšmingų ekonominių pasekmių ir Europos Sąjungai (ES).

Banko „Citadele“ ekonomisto Aleksandro Izgorodino prognozėmis, jeigu Vašingtonas nepersigalvos dėl 20 proc. muitų ES, tai turės tiesioginį poveikį Europos ekonomikos augimui.

„Aš sakyčiau, kad yra kelios rizikos. Jeigu JAV administracija nuspręstų palikti 20 proc. importo tarifą euro zonai, tai nuo šių metų euro zonos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo nurėžtų vieną procentinį punktą. Kitaip sakant, jeigu Europos centrinis bankas prognozuoja, kad šiais metais euro zonos BVP išaugs 0,9 procentinio punkto, 20 proc. tarifas lemtų, kad euro zonos ekonomika dar vienerius metus tiesiog stagnuotų“, – „Žinių radijo“ laidoje „Kas, jeigu?“ kalbėjo A. Izgorodinas.

Jo teigimu, papildomų iššūkių kiltų ir atskirų ES pramonės sektorių dinamikai.

„Pavyzdžiui, mes jau dabar matome, kad visoje Europoje pakankamai stipriai krenta vartotojų pasitikėjimo indeksas. Čia geriausias pavyzdys yra Danija, kur vartotojų pasitikėjimas ir jo komponentai yra prasčiausi per visą istoriją. Bet, aišku, rizika kiltų ir pramonei“, – dėstė jis.

Ir nors potencialios rizikos Europos ekonomikai yra didelės, banko „Citadele“ ekonomistas prognozuoja, jog JAV atsitrauks ir nutrauks pradėtą muitų karą. Tokį spėjimą A. Izgorodinas argumentuoja tuo, jog naujoji administracija Vašingtone įsivertino, kaip gali įkaisti tarptautinės rinkos ir kokias pasekmes tai sukelia.

„Mano supratimu, daugumos tarifų nebeliks. Aš jau pakankamai seniai šitą poziciją išsakau viešai. Aš manau, kad Trumpo administracija pabandė, pasimatavo rinkų temperatūrą, pasižiūrėjo, iki kokio lygio jie gali sukelti stresą rinkose. Suprato, kad rinkos jautriai sureagavo į tarifus. Tai – pirmas argumentas“, – samprotavo pašnekovas.

„Antras argumentas – pati Trumpo administracija yra labai jautri ekonomikai ir tiems patiems finansų indeksams. Ir kitas aspektas, man asmeniškai atrodo, kad Trumpo administracija tiesiog bando kuo greičiau įgyvendinti tas skausmingas reformas dabar, nes jie nori, kad ekonomika atsigautų bent jau nuo šių metų rudens, nes lygiai po metų, kitų metų lapkričio pradžioje, Amerikoje bus vidurio kadencijos rinkimai“, – politinius argumentus taip pat įvardijo jis.

Todėl, tęsė ekonomistas, grasinimai muitais gali būti tik derybinė Vašingtono pozicija.

„Tai, mano supratimu, čia didele dalimi yra tiesiog iš dalies derybinė taktika, iš dalies laiku apskaičiuoti, sakykime, sprendimai. Bet aš manau, kad su daugeliu valstybių finale bus pasirašyti prekybos susitarimai ir tarifai bus labai stipriai sumažinti“, – apibendrino A. Izgorodinas.

EPA-ELTA nuotr.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

https://euranetplus-inside.eu/euranet-network-news/

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais lietuviškoje platformoje Contribee arba Patreon.

Naujausi epizodai

SIŪLOME

Liberalų lyderė stebisi socdemų ministrės sprendimu trumpinti mokslo metus