Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

COP28: skandalas po skandalo, o kur rezultatai?

2023-12-06, Trečiadienis 07:07
Aušra Jurgauskaitė

Pasaulio valstybės Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijoje COP28 derasi dėl sprendimų, kaip mažinti klimato kaitos padarinius ir ją stabdyti. Pirmąją konferencijos dieną jau įsteigtas nuostolių ir žalos fondas, skirtas pažeidžiamoms šalims, nukentėjusioms nuo stichinių nelaimių, susijusių su visuotiniu atšilimu. Prie jo prisidėti žada ir Europos Sąjunga, skirdama 240 milijonų. Tačiau atkreipiamas dėmesys, kad valstybės, kurios teršia labiausiai, prie to prisidėti žada gerokai mažiau arba visai neketina to daryti.

Žada demaskuoti Kiniją

Pavyzdžiui, Europos Parlamento delegacija prieš vykstant į COP28 išsikėlė misiją atkreipti dėmesį į per mažą Kinijos indėlį kovoje su klimato kaita, kad jai esą užteks apsimetinėti kaip besivystančiai valstybei ir metas prisidėti prie kovos su klimato kaita kaip supervalstybei.

„Yra drąsių planų apeliuoti į Kiniją, kuri save vis dar laiko besivystančia valstybe, nors kartu su JAV yra didžiausia teršėja, o žiūrint juridiškai, formaliai – tebėra remtinų valstybių statuse. Tai turėtų būti pasakyta. Mūsų frakcijos atstovas Peteris Liese yra pasiryžęs įvardinti aiškiai, kad ne Tanzanija yra Kinija, o viena ekonomiškai galingiausių ir tuo pačiu teršiančių valstybių“, – Žinių radijo laidoje „Gyvenu Europoje“ kalbėjo europarlamentaras prof. Liudas Mažylis.

Pasiekti reikšmingų susitarimų vilties nedaug

Europos Parlamentas jau likus porai savaičių iki COP28 ragino sudaryti pasaulinį susitarimą dėl laipsniško iškastinio kuro atsisakymo, bet susitikimas vyksta Jungtinių Arabų Emyratuose (JAE), kurie praktiškai gyvena iš tokio kuro, o dabar dar internete cirkuliuoja įrašas, kuriame JAE pareigūnas, vadovaujantis konferencijai, Sultanas al Jaberas, pareiškė, kad remiasi faktais ir gerbia mokslą, bet esą nėra jokio mokslo, sakančio, kad laipsniškai atsisakius iškastinio kuro, bus pasiektas tikslas pasaulinį atšilimą apriboti 1,5 Celsijaus laipsnio. Dėl tokio pareiškimo jam teko teisintis. Teisintis ir neigti JAE teko ir kitą dar prieš konferenciją paviešintą informaciją, kad ši valstybė planavo iškastinio kuro sandorius su 15 valstybių. Tai nesuteikia optimizmo ir prof. L. Mažyliui, kad bus pasiekti susitarimai dėl laipsniško iškastinio kuro atsisakymo.

„Nesu labai didelis optimistas. <...> ES institucijos, mes esam pasiryžę siekti ambicingų tikslų. Tai reikia derinti su kitais svarbiais veikėjais, klimato teršėjais. Mūsų pozicija, kuri artima ir JT generalinio sekretoriaus pozicijai – kad galime patrigubinti iki 2030-ųjų metų atsinaujinančių išteklių naudojimą ir jau tada mažėtų iškastinio kuro svarba Emyratuose ir daugelyje kitų pasaulio valstybių. Esame pasiryžę padvigubinti ir energetikos efektyvumą ir siekti to 1,5 laipsnio tikslo. Ambicingi tikslai – jie gali būti pasiekiami, tačiau, toli gražu, ne visos teršiančios valstybės tokiu tempu nori eiti, kokiu eina Europa“, – atkreipia dėmesį profesorius.

Fotografuotis su Lukašenka – problema ne visiems

Pati konferencija gal ir sulauktų daugiau dėmesio nei dabar, jei ne karas tarp Izraelio ir „Hamas“, ir Rusijos karas prieš Ukrainą. Bet tai netrukdė Baltarusijos diktatoriui Aliaksandrui Lukašenkai dalyvauti COP28 susitikime, nors jo valstybė davė aikštelę Rusijai karo pradžioje pulti ukrainiečius. Ir netrukdė net pozuoti vadinamojoje šeimos nuotraukoje kartu su beveik visais kitais lyderiais. Tik Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos lyderiai čia matė problemą ir nusprendė nuotrauką boikotuoti. Kiti gi, joje šypsosi, įskaitant Europos Komisijos vadovę. Europarlamentaras L. Mažylis sako, kad „diktatorių ir diktatorėlių“ į COP28 suvažiuoja ne vienas, tačiau jis palaiko principus parodžiusių šalių poziciją.

„Toli gražu, juk ne visos ten susirinkusios valstybės yra vien demokratinės. Ir kaip čia atsijoti, kuri autokratinė. Bet mes, būdami Baltarusijos kaimynystėje,  matydami jų veikseną, iš tikrųjų baisią šito režimo degradaciją <...>, tai, nieko nuostabaus, kad atsisakome pozuoti su šitu, čia pat – Europoj, jos vidury, mūsų kaimynystėje –veikiančiu ir siautėjančiu diktatoriumi“, – Žinių radijo laidoje „Gyvenu Europoje“ konstatavo europarlamentaras.

 

Laida „Gyvenu Europoje“ yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

https://euranetplus-inside.eu/euranet-network-news/

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai