Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Ką mums žada paskutinės minutės mokestiniai pakeitimai?

12.13 Penktadienis 13:05
Ridas Jasiulionis

Kitų metų valstybės biudžeto priėmimas vyksta chaotiškai, sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas. , visi mokesčių pakeitimai turi įsigalioti po šešių mėnesių nuo jų priėmimo ir tik išimtiniais atvejais tai gali vykti greičiau. „Taisyklė numeris vienas – visi mokestiniai pakeitimai, ar jie gerinantys, ar jie bloginantys mokesčio mokėtojo padėtį, ar papildomi tarifai, ar mokestinė lengvata – įsigalioja po šešių mėnesių. Nes pasiruošti reikia ne tik mokesčių mokėtojui, mes dažnai pamirštame mokesčių administratorių“, – argumentavo V. Vasiliauskas.

Pasak jo, buvo numatytos tik dvi išimtys, kai mokestiniai pakeitimai gali įsigalioti greičiau nei po pusmečio – jeigu jie priimami su biudžetu arba jeigu tai yra Europos Sąjungos teisės pakeitimai. „Dabar panašu, kad pagal dabartinį biudžeto procesą tai yra tapę atvirkščiai, taisykle. Dovanokite, bet jeigu aš būčiau miręs, tai grabe vartyčiausi. Nes ne toks buvo sumanymas“, – pridūrė V. Vasiliauskas.

Finansų ministras Vilius Šapoka šią savaitę Žinių radijui sakė, kad šiemet „galbūt jautresnės diskusijos“ dėl biudžeto yra dėl to, kad šiemet vyko keleri rinkimai, o ir kitąmet dar laukia Seimo rinkimai. „Taip pat, kas sakyčiau nauja, kad Prezidentūra labai aktyvi ir teikia savo siūlymus – tiek dėl išlaidų, tiek dėl pajamų“, – kalbėjo ministras.

Vakar Seimas padidino gyventojų pajamų mokestį didžiausias pajamas gaunantiems dirbantiems žmonėms - jis po kelių savaičių didės penkiais punktais iki 32 procentų. Tuo metu neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD) artimiausius dvejus metus mažės perpus mažiau nei planuota anksčiau. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas „valstietis“ Valius Ąžuolas aiškino, kad gyventojų, gaunančių iki dviejų vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per mėnesį, pajamos kitąmet vidutiniškai padidės 10 eurų. „Valstietė“ Audronė Jankuvienė tikino, kad nepaisant lėtesnio NPD didinimo, GPM mažės 60 proc. šalies gyventojų. „Tai yra vienas žingsnis stiprinti viduriniąją klasę“, – tvirtino A. Jankuvienė.

Nuo kitų metų daugiau gyventojų mokės būsto ar kitų patalpų mokestį – Seimas vakar išplėtė nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bazę bei kiek padidino minimalų jo tarifą. Liberalas Simonas Gentvilas apgailestavo, kad mokestis „užguls viduriniąją klasę“ ir brangiai kainuos jį administruoti. Konservatorė Gintarė Skaistė prognozavo, kad turtingi verslininkai didelius namus perrašys savo įmonių vardu ir išvengs mokesčio. „Niekas nepuls perrašyti. Kaži kas taip rizikuos, nes tas uabas gali bankrutuoti“, – replikavo „valstietis“ Juozas Varžgalys. Įsigaliojus šiam įstatymui, į biudžetą tikimasi surinkti papildomai apie 2,5 mln. eurų pajamų per metus.

Šiandien Seimas po svarstymo pritarė „valstiečių“ iniciatyvai apmokestinti taršius automobilius. „Tai mažas žingsnelis dėl taršos mažinimo, bet vis tik žingsnelis“, – pripažino Aplinkos apsaugos komiteto narė Virginija Vingrienė. Konservatorius Mykolas Majauskas suskaičiavo, kad mokestį kasmet mokėtų 171 tūkst. naujus automobilius registruojančių bei dar 207 tūkst. keisiančių automobilius gyventojų. „Šis mokestis palies visus, išskyrus ūkininkus. (...) Traktoriai savo galingais varikliais teršia labiau nei paprasti automobiliai“, – tvirtino M. Majauskas. Jo teigimu, naujas mokestis būtų taikomas tik transporto priemonėms iki 3,5 tonos.

Laidoje dalyvauja Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas (LVŽS), šio komiteto narys Mykolas Majauskas (TS-LKD), Lietuvos banko valdybos narys Tomas Garbaravičius, Lietuvos verslo konfederacijos mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas, prezidento patarėjas Simonas Krėpšta.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.patreon.com/ziniuradijas

Komentarai


Naujausi epizodai