Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Ar reikia praplėsti moterų pavardžių rašybos taisykles?

2023-05-12, Penktadienis 13:05
Jonė Sąlygaitė

Seimo narė Ieva Pakarklytė registravo įstatymo pataisą, kad dokumentuose moterų pavardes būtų galima rašyti su galūne -a. Šiuo metu moterys, kurios po vedybų pasirenka vyro pavardę, gali rinktis tik galūnę -ienė arba -ė, net ir tuo atveju jei vyro pavardė yra moteriškos giminės ir baigiasi galūne -a, kaip pavyzdžiui Šarka ar Tyla. Tai matoma, kaip tam tikra diskriminacija, nes jei vyro pavardė baigiasi -ė, identišką ją gali pasirinkti ir moteris. Visgi, kitokią nuomonę turi Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir dalis kitų politikų. Pasak jų, tai ilgametė lietuvių kalbos tradicija, kurios nevalia keisti. Kas svarbiau – įsikerojusios tradicijos ar laisvė rinktis?

Diskutuojame su Seimo narėmis, Laisvės partijos nare Ieva Pakarklyte ir valstiečių ir žaliųjų sąjungos nare Aušrine Norkiene, kalbininke Loreta Vaicekauskiene ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Bendrojo skyriaus vyriausiąja specialiste Aiste Pangonyte.

Antra dalis. Žurnalas „The Economist" teigia, jog šį sekmadienį įvyksiantys parlamento ir prezidento rinkimai yra svarbiausi šiais metais. Per 20 savo valdymo metų Erdoganas pasuko Turkiją autoritarizmo link. Dabartinis prezidentas įsitvirtino valdžioje įkalindamas žurnalistus ir opozicijos atstovus bei silpnindamas pagrindines demokratines institucijas. Nepaisant to, artėjantys rinkimai gali išstumti Erdoganą ir jo partiją iš valdžios. Tokios situacijos pagrindinės priežastis yra tragiška ekonominė situacija - infliacija viršija 40 procentų bei prasta valdžios reakciją į žemės drebėjimą, per kurį žuvo 50 000 žmonių. Alternatyva Erdoganui yra net šešias opozicines partijas suvienijęs Kemal Kilicdaroglu. Paskutinių apklausų duomenimis opozicijos lyderis lenkia dabartinį Turkijos prezidentą keliais procentiniais punktais, todėl ekspertai bendrai sutaria, jog prognozuoti rinkimų rezultatus yra labai sunku. Ar Erdogano epocha Turkijoje baigsis ir kokią alternatyvą Turkijai siūlo opozicija?

Lukas Oželis kalbina Turkijos politikos apžvalgininką Pijų Petrošių bei Rytų Europos studijų centro analitiką Justiną Kulį.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai