Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Ką reiškia „Havanos sindromą“ skleidžiančio ginklo panaudojimas Lietuvoje?

2024-04-02, Antradienis 17:05
Aušra Jurgauskaitė

„Havanos sindromą“ sukeliančiu ginklu pernai liepą Vilniuje vykusio NATO viršūnių susitikimo metu užpultas aukšto rango JAV gynybos departamento pareigūnas. Apie tai skelbė bendras „The Insider“, „Der Spiegel“ ir CBS laidos „60 Minutes“ tyrimas. Metus trukęs žurnalistinis tyrimas „atskleidė įrodymų, leidžiančių manyti, kad nepaaiškinamų anomalių sveikatos sutrikimų kilmė gali būti susijusi su Rusijos karinės žvalgybos padalinio 29155 narių naudojamais „nukreiptosios energijos ginklais“.

Pentagonas patvirtino, kad aukšto rango pareigūnui pasireiškė simptomai, panašūs į tuos, apie kuriuos skelbė patyrusieji „Havanos sindromą“, tačiau kol kas neskuba įvardinti, kas už tai atsakingas. Lietuvos tarnybos, kaip skelbia naujienų agentūra BNS – to nekomentuoja. Valstybės saugumo departamentas teigė kol kas neturintis komentarų. O Krašto apsaugos ministerija nurodė apie šį įvykį duomenų neturinti, tad „detaliau pakomentuoti, patvirtinti ar paneigti tokių vertinimų“ negalinti.

Apie „Havanos sindromą“ skleidžiantį ginklą ir jo panaudojimo Lietuvoje pasekmes kalbamės su Generolo Jono Žemaičio karo akademijos dėstytoju, ginkluotės ekspertu Artur Plokšto ir Seimo nariu, konservatoriumi, buvusiu krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku.

Antroji laidos dalis skirta prisiminti per Velykas išėjusią vienuolę, disidentę Nijolę Sadūnaitę. 2017-aisiais ji buvo paskelbta Laisvės premijos laureate – kaip tik tais metais ją Žinių radijo laidoje „Kas yra kas Lietuvoje“ kalbino tuomet Žinių radijuje dirbęs Ridas Jasiulionis. Tad išgirsite šios laidos ištrauką. O visą laidą klausyti galite čia.

Eltos nuotr.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai