Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kulinarinio pasaulio žvaigždė – majonezas

2017-04-05, Trečiadienis 07:45
Rima Aukštuolytė

Artėjant Velykoms, kiaušinių suvartojimas Lietuvoje išaugo trigubai, pernai skelbė vienas didžiausių Lietuvoje prekybos centrų. O kur kiaušiniai, ten ir majonezas, kuris yra ištikimas virtų kiaušinių partneris. Tiesą pasakius, ne tik kiaušinių, bet ir salotų ar kepsnių ir kitų patiekalų. Ne vieną dešimtmetį deficitu ir švenčių atributu Lietuvoje buvęs majonezas dabar – vienvaldis stalo karalius, kuriam neprilygsta kiti padažai.

Majonezas, kaip ir dauguma virtuvės šedevrų, yra meistriškų prancūzų rankų darbas. Dauguma šaltinių fiksuoja būtent šią majonezo kilmės versiją, pagal kurią majonezas buvo sukurtas švenčiant karinę pergalę 1756 metais. Prancūzų pajėgos, vadovaujamos hercogo Rišeljė, apgulė Menorkos saloje esantį Mahono (tariant originalo kalba – Majono) uostą. Hercogo šefas norėjo pagaminti pergalei skirtą padažą, bet visoje saloje nerado tinkamos grietinėlės – o tuo laiko padažai buvo gaminami grietinėlę maišant su kiaušinio tryniais. Taigi, teko pasitelkti fantaziją ir improvizuoti su turimais produktais. Pasirodo, visą pasaulį pavergusio majonezo paslaptis glūdėjo kiaušinio trynio ir aliejaus derinyje. Naujas produktas salos garbei buvo pavadintas „mahonnaise“. Beje, taip pat teigiama, kad majonezo pavadinimas galėjo kilti ir nuo senosios prancūzų kalbos žodžio „mayon“, reiškiančio kiaušinį trynį.

Dabar Menorkos sala priklauso Ispanijai ir ispanai kelia versiją, kad prancūzų šefas ne išrado majonezą pats, o išmoko šį receptą iš vietinių salos gyventojų. Bet palikime šiuos ginčus nuošalyje, nes jie nieko nekeičia ir tikrai nemažina majonezo populiarumo. Majonezas laikomas vienu iš penkių motininių padažų virtuvėje.

Ne vieną dešimtmetį šis padažas buvo rankiniu būdu gaminamas namuose, o tiems receptams, kuriems pasisekė labiau, buvo lemta išpopuliarėti visame pasaulyje. Viena iš tokių sėkmės istorijų prasidėjo XX a. pr., kai vokietis Ričardas Hellmanas atvyko į Niujorką. Po kelerių metų jis atidarė savo delikatesų parduotuvę, o jo žmonos gamintu majonezu buvo gardinamos parduodamos salotos. Tačiau ponios Hellman majonezas buvo toks populiarus, kad žmonės pradėjo prašyti jį parduoti atskirai. Tai buvo kelias į šios pavardės, vėliau tapusios prekės ženklu, pasaulinę šlovę. Majonezo žvaigždė kilo taip greitai, kad jis neliko nepastebėtas net Amerikos prezidento lygmenyje. 1923 metais prezidentas Calvinas Coolidge įkvepiančiai pasakojo spaudai, kad tiesiog negali atsispirti dangiškam jo tetos Merės gaminamam naminiam majonezui.

Auganti majonezo paklausa skatino ir pramoninę jo gamybą, o dėl joje naudojamų ingredientų į majonezo pusę lekia ir kritikos strėlės.

„Pramoniniu būdu pagamintą majonezą, kuriame nebelieka aliejaus, kiaušinius keičia kiaušinių milteliai, natūralias citrinos sultis – paprasta rūgštis, vadinti majonezu yra majonezo įžeidimas“, – sako biomedicinos mokslų daktaras Vitalijus Numavičius.

Jam antrina ir Elžbieta Monkevič, kulinarinio žurnalo „Verdu ir kepu“ redaktorė. Pasak jos, taip gąsdinančių maisto priedų, arba tiesiog visų E raidžių, išvengsime, jei vėl gaminsime majonezą namuose. Deja, jis kelių mėnesių šaldytuve neišstovės – reikėtų majonezą gaminti prieš pat vartojimą. Bet juk Velykos – puiki proga tai padaryti! Gamindami majonezą patys, Elžbietos teigimu, galite reguliuoti ir jo riebumą. Pavyzdžiui, plakimo pabaigoje įpilti kelis šaukštus karšto vandens arba jau gatavą produktą atskiesti liesu jogurtu. Tik vienas maisto gamybos ekspertės įspėjimas – turite pasirūpinti kiaušinių šviežumu ir kokybe, nes, kaip žinote, majonezui gaminti naudojami šviežių kiaušinių tryniai. Tai reiškia, kad pasiryžę šiam kulinariniam eksperimentui turėsite įsigyti ir, kaip dabar madinga sakyti, laimingų vištų kiaušinių.

Beje, augant alergiškų žmonių ir veganų skaičiui, atsiranda alternatyvos kiaušiniams – majonezas gaminamas kiaušinius pakeičiant avokadu, humusu ar kitais produktais. Netgi sakoma, kad tokio majonezo skonis yra geresnis už mums visiems įprasto iš kiaušinių trynių.

 

 

Naminis majonezas

 

3 šaltų kiaušinių trynių 
1 šaukšto garstyčių 
1 l aliejaus (geriausia – 200 ml alyvuogių ir 800 ml saulėgrąžų) 
1 šaukšto cukraus 
1 šaukšto kapoto česnako 
1 šaukšto citrinos sulčių 
6 šaukštų vandens 
druskos, pipirų 

 

1. Šaltus kiaušinių trynius supilkite į dubenį, įkrėskite garstyčių. Suplakite rankiniu plakikliu.

2. Plakdami maža srovele pilkite aliejų.

3. Kai supilsite visą aliejų ir padažas sutirštės, įberkite cukraus, sudėkite česnaką, įpilkite citrinos sulčių ir vandens, pagardinkite druska ir pipirais.

4. Plakite dar kelias sekundes.

5. Leiskite majonezui pastovėti šaldytuve apie 2 val., ir skanaukite.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai