Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Visi didingi dalykai prasideda nuo mažų iniciatyvų

2018-11-19, Pirmadienis 06:50
Gintaras Sarafinas

Šį mėnesį užgimė fantastiška iniciatyva, kuri ilgainiui galėtų išsivystyti į platų ir labai naudingą projektą. Kalbu apie Vilniaus licėjuje pradėtą iniciatyvą, kurios tikslas – suteikti nemokamą korepetitorių pagalbą mokiniams, kurie už tokias paslaugas susimokėti negali. Juos savanoriškai jau nuo vakar moko Vilniaus licėjaus mokiniai.

Kiekvieną sekmadienį akademiškai stiprūs ir savanoriauti norintys gimnazistai rinksis Vilniaus licėjaus patalpose ir kvies 11–14 metų moksleivius atvykti su savo namų darbais ir klausimais, stengsis kartu juos atlikti ir išaiškins temas, kurios buvo nesuprastos. Užsiėmimai truks 2 valandas, jų metu dalyviai poromis dirbs su vienu iš organizacijos narių, kuris atsakys į rūpimus klausimus ir padės perprasti mokyklose mokomas temas. Iš tikro bus stengiamasi padėti jaunesniems mokiniams užpildyti mokymosi spragas bei pasiruošti pamokoms, paaugliai turės gerą progą siekti aukštesnių akademinių rezultatų bei pajusti daugiau džiaugsmo mokantis.

Šios idėjos iniciatorius - Vilniaus licėjaus mokinys ir visuomeninės organizacijos „Kartu tikrai galime“ vadovas Lukas Zimantas.

„Pirmas mūsų tikslas buvo padėti tiems vaikams, kuriems labiausiai reikia. O dabar mūsų internetiniame puslapyje yra registracija, kur gali užsiregistruoti kas tik nori“, – sakė pats Lukas.

Vilniaus licėjus suteikė patalpas, taigi konsultuotis gali ateiti išties daug mokinių. Pasak Vilniaus licėjaus direktoriaus Sauliaus Jurkevičiaus, aptariama idėja prasminga dviem aspektais: bus padedama mokiniams, kuriems reikia pagalbos, be to, galbūt kai kurie mokiniai atras savyje mokytojo pašaukimą ir ateityje jie galbūt taps šauniais mokytojais.

Žinoma, tai tik pati pradžia, bet ilgainiui ji galėtų išsiplėtoti į grandiozinį projektą. Juk galėtų prie šios iniciatyvos prisijungti iš pradžių kitos Vilniaus mokyklos ir stiprūs jų mokiniai, o vėliau ir visos Lietuvos akademiškai stiprūs moksleiviai. Kad pagalbos galėtų sulaukti ne vien vilniečiai, kuriems reikia korepetitorių pagalbos, bet apskritai pagalbos stokojantys mokiniai iš visos Lietuvos.

Pasak Luko Zimanto, mokymai licėjuje yra tik startas. Jis tikisi, kad vėliau prisijungs ir mokyklos iš kitų miestų ir jau ragina kitas mokyklas susisiekti. O kaimų vaikams galbūt bus padedama panaudojant internetą ir technologijas.

Nuostabu, kad tokia idėja kyla iš apačios, o ne nuleidžiama iš viršaus. Dar nuostabiau, kad ji gali turėti labai didelį ir gerą poveikį. Jeigu šiems jaunuoliams pavyks „uždegti“ jaunesnius mokinius noru mokytis, jeigu tai kilstelės jų motyvaciją, bus fantastika. Iš tiesų, kai padeda bendraamžiai, ar šiek tiek vyresni mokiniai, noras sužinoti ir rezultatai būna visiškai kitokie nei tiesiog griežtai spaudžiant ir reikalaujant mokytojui.

Norisi labai paskatinti šiuos iniciatyvius ir gabius jaunuolius nenuleisti rankų kai kils sunkumų. Jeigu ši iniciatyva išsiplėtotų, šie talentingi jaunuoliai gali padaryti tai, ko nepavyksta padaryti užbuksavusiai Lietuvos švietimo sistemai – kilstelėti paauglių motyvaciją, padėti jiems užlopyti atsiradusias žinių spragas, padėti suprasti sunkias, bet svarbias temas. O tai gali peraugti ir į aukštesnius bent jau dalies mokinių pasiekimus.

Dar daugiau, tai gali būti tarsi priekaištas, o gal sugėdinimas kai kuriems abejingiems mokytojams. Pažiūrėkite, jūsų broką taiso talentingi, bet atsidavę mokiniai. Ir daro tai nemokamai. Pažiūrėkite, ir laiko jie randa, ir susikalba su tais, į kuriuos jūs jau seniai numojote ranka ir nebekreipiate dėmesio.

Iš tiesų tai gali būti ir nemenkas dūris už pinigus dirbantiems suaugusiems korepetitoriams, beje, dažnai taip pat mokytojams. Juos tokios iniciatyvos tikrai nežavi, o netgi erzina. „Bet tegul jie ir erzinasi, ir pyksta“, - užbaigia Saulius Jurkevčius.

Šiaip jau visos didžios idėjos prasidėjo nuo panašių iniciatyvų. Panašiai prasidėjo ir tarkime projektas „Teach For America“, o šiandien tai milžiniškas judėjimas.

Galbūt ir naujoji iniciatyva „Kartu tikrai galime“ išsiplėtos iki šimtų mokinių. Ir niekas man neuždraus pasvajoti, kad galbūt po kelerių metų ji teigiamai atsilieps ne tik atskirų miestų, bet gal ir visos Lietuvos mokinių pasiekimams ir rezultatams.

 

Komentarą parengė Gintaras Sarafinas, žurnalo “Reitingai” vyriausiasis redaktorius.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai