Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Reikia tik noro, o visa kita padėta ant padėkliuko

05.20 Pirmadienis 06:45
Gintaras Sarafinas

Dalis Lietuvos mokyklų ir mokytojų vis dar piktinasi dėl prailgintų mokslo metų. Esą kaip galima mokytis vasarą ir apskritai, ką mokykloje galima veikti birželio mėnesį. Tačiau iš tiesų viskas priklauso nuo požiūrio ir nuo siūlomų galimybių, nes tarkime, Jungtinėje Karalystėje vaikai mokosi iki liepos 20-os dienos.

Dalis Lietuvos mokyklų dėl to jau pernai nedarė problemų. Vienos įsirengė lauko klases, kitos – vedė pamokas netradicinėse erdvėse, trečios – birželio mėnesį daugiau laiko skyrė profesiniam orientavimui, taigi ėjo ar važiavo į skirtingas įmones ir įstaigas, ketvirtos įsirengė daržus, penktos – vežiojo vaikus po visą Lietuvą, po muziejus, bibliotekas, po edukacines erdves, po nacionalinius parkus.

Šiemet galimybių dar daugiau. Mat visai ką tik startavo nauja iniaciatyva „Mokslininkai – mokykloms“. Paprasčiau tariant, nuo gegužės iki birželio vidurio mokslininkai kviečia mokinius į svečius arba patys planuoja apsilankyti mokyklose ir pristatyti STEAM mokslų įdomybes. Mokiniai galės išmėginti robotų programavimą, pažaisti molekulių legolende, pasigaminti natūralių kosmetikos priemonių, susidaryti mitybos planą, atrasti linksmąją chemiją – iš viso 7 aukštosios mokyklos siūlo daugiau kaip 130 įvairių edukacinių veiklų. Į jas mokyklos gali registruotis jau dabar.

Tuo stengiamasi

Pasak Švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus, tuo stengiamasi paskatinti mokymąsi už klasės ribų, visų švietimo įstaigų ir mokslo centrų bendradarbiavimą, na ir naujų ugdymo metodų paiešką.

Iniciatyvoje „Mokslininkai – mokykloms“ dalyvauja Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Kauno technologijos universitetas, Klaipėdos universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vilniaus universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, taip pat Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija.

Itin daug edukacinių veiklų parengė Lietuvos sveikatos mokslų universitetas: mokiniai galės gilintis į vaistų žmonėms ir gyvūnams kūrimo paslaptis, pasigaminti kosmetikos priemonių, per mikroskopą tyrinėti augalus. Taip pat universitetas kviečia susipažinti su veterinarijos mokslo istorija, išmokti tirti patalpų mikroklimatą, vandens, pašarų ir duonos gaminių kokybę. Mokslininkai mokys, kaip susidaryti individualų mitybos planą, įvertinti maisto produktų ir kosmetikos priemonių sudėtį.

O Kauno technologijos universitetas kvies apsilankyti garso įrašų studijoje ir „Bloomberg“ finansų laboratorijoje, susipažinti su kompiuterių testuotojo profesija, mokytis programuoti su „Minecraft“, kurti mobiliąsias programėles ir žaidimus, programuoti robotus, tyrinėti kraujotakos sistemą ir širdies veiklą, sužinoti, kaip užrašyti ir perskaityti žmogaus kūno siunčiamą informaciją.

Klaipėdos universiteto mokslininkai siūlo mokiniams susipažinti su virtualiomis technologijomis, šiuolaikiniais laivais ir plaukiojančiais robotais. Atvykę į Klaipėdos universitetą moksleiviai galės susipažinti su kompiuteriniu projektavimu ir pneumobiliais, sukurti mobiliąją programėlę, skirtą robotų valdymui, padirbėti chemijos laboratorijoje.

Vilniaus Gedimino technikos universitetas supažindins su 3D animuotų modelių kūrimu, įdomiąja robotika, mėtomų sklandytuvų gamyba, logistika, eksperimentine fotografija, saulės kolektoriais ir kitais atsinaujinančios energijos šaltiniais, statybinių konstrukcijų bandymais. Čia taip pat bus galima pagilinti finansines žinias.

Vilniaus universitete moksleivių lauks molekulių legolendas, ekskursijų ir dirbtuvių metu jie susipažins su šviesos ir nanotechnologijomis. Moksleiviai turės galimybę sužinoti, kaip veikia radijas, kas yra radijo žurnalistika, dirbtuvių metu bus apmokyti naudotis studijos technika ir vesti laidą gyvame eteryje.

Vytauto Didžiojo universitetas per praktinius užsiėmimus kvies tirti vandenį, augalus ir gyvūnus, o botanikos sode išbandyti linksmus cheminius eksperimentus, išskirti DNR iš vaisių, susipažinti su įdomiausiais aromatiniais augalais ir paslaptingu kerpių pasauliu.

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija siūlo pažintį su kariūnų gyvenimu ir studijomis siekiant įgyti karininko profesiją.

Taigi reikia tik noro, o visa kita padėta ant padėkliuko.

 

Komentarą parengė Gintaras Sarafinas, žurnalo “Reitingai” vyriausiasis redaktorius.

Komentarai


Naujausi epizodai