Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Regionuose mokyklos pustuštės, o miestuose – perpildytos, tad statomos naujos

2022-06-16, Ketvirtadienis 03:00
Gintaras Sarafinas

Gana niūrios demografinės tendencijos lemia, kad Lietuvos regionai plėtojasi labai skirtingai. Daugumoje savivaldybių gyventojų, taigi ir mokinių, kasmet vis mažėja, todėl kiekvienais metais šalyje uždaroma po 20–30 mokyklų. Tačiau didžiausiuose miestuose, o kartu ir žiedinėse savivaldybėse gyventojų skaičius išlieka panašus, o kai kur netgi auga. Tad čia ugdymo įstaigos neuždaromos ir netgi planuojama pastatyti naujų. Ir iš tiesų padėtis kai kuriuose Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos mikrorajonuose yra ne tik paranormali, bet jau ir ekstremali: turime penkias mokyklas, kuriose mokosi daugiau nei po 1400 vaikų. Tarkime, didžiausioje Kauno mokykloje – Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjuje – mokosi 1756 mokiniai, o didžiausioje Vilniaus mokykloje – Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijoje – spaudžiasi net 1821 mokinys. Ir tai pagal įvairiausius normatyvus, įskaitant sveikatos ir higienos, yra pažeidimas. Taip neturėtų būti.

Todėl didžiųjų šalies miestų savivaldybės priverstos ieškoti išeičių. Taigi planuojamos naujų darželių ir mokyklų statybos. Žinoma, popieriniuose planuose darbai vyksta gana sparčiai, gaila, kad realybėje viskas stipriai sulėtėja ir nuo žadėtų terminų paprastai stipriai atsiliekama.

Sostinėje iki 2025 metų turėtų atsirasti 8 naujos mokyklos. Bent jau taip nubalsavo vietos politikai. Apskaičiuota, kad Vilniuje trimečių yra beveik dvigubai daugiau nei septyniolikmečių ir kad mokinių skaičius iki 2025 m. čia didės maždaug 14 tūkstančių. Dėl to ir numatyta per artimiausius trejus metus atidaryti 2 darželius-mokyklas, 1 pradinę mokyklą, 3 progimnazijas ir 2 gimnazijas.

Planuojama, kad naujos ugdymo įstaigos bus pastatytos tuose rajonuose, kurie itin sparčiai plečiasi. Du darželiai-mokyklos – Perkūnkiemyje ir Tarandėje, viena pradinė mokykla – Pilaitėje. Siekiama įkurti ir 3 progimnazijas: Antakalnyje, Bajoruose bei Pavilnyje.

Na, o štai gimnazijos statybos Tolminkiemio gatvėje (Pilaitėje) jau prasidėjusios ir vyksta gana sparčiai, nes jai pastatyti skirta vos 15 mėnesių. Ir pagal planus mokiniai į ją sugužėti turėtų jau šių metų rugsėjo pirmąją. Naujoji mokykla turėtų būti keturių aukštų, 12 tūkst. kvadratinių metrų.

Numatyta, kad naujoje gimnazijoje Pilaitėje mokysis apie 1000 mokinių, Jeruzalės progimnazijos priestate – 300, mokyklą-darželį Perkūnkiemyje lankys 500 vaikų (300 pradinukų ir 200 darželinukų).

Būsimoje mokykloje-darželyje Tarandėje galės mokytis 500 vaikų. Progimnazijoje Bajoruose – 700, gimnazijoje Verkiuose – 800, pradinėje mokykloje Pilaitėje – 400 vaikų, o progimnazijoje Pavilnyje – net 800 vilniečių.

Tačiau duris mokiniams greitai atvers tik nedaugelis pastatyti numatytų mokyklų (minėtoji gimnazija Tolminkiemio gatvėje, Pilaitėje).

Visi kiti projektai – dar embriono stadijoje (dėl vienų mokyklų dar tik derinami sklypų klausimai, dėl kitų – sklypų panaudos sutartys, dėl trečių rengiami sklypų suformavimo projektai, dėl ketvirtų vyksta architektūriniai konkursai). Tad pagal pačius optimistiškiausius planus progimnazija Bajoruose ir pradinė mokykla Pilaitėje duris galėtų atverti 2024 m., o kitos ugdymo įstaigos – 2025 m. ar vėliau.

Klaipėdoje padėtis dėl mokyklų patalpų kitokia nei Vilniuje. Centrinėje ir pietinėje miesto dalyje (į pietus nuo Danės) tiek pastatų, tiek patalpų švietimo įstaigoms pakanka, o štai Šiaurinėje dalyje – stinga. Šiuo metu Klaipėdoje statoma viena nauja mokykla, Senvagės gatvėje, tačiau ji kyla su nuotykiais: Klaipėdos miesto savivaldybė naujos progimnazijos rangos darbų sutartį pasirašė dar 2019 m. birželį, bet kol kas statybos tėra kiek daugiau nei įpusėtos, nes viskas buvo sustoję tai dėl užtrukusių dujotiekio darbų, tai dėl projektinių klaidų, tai dėl pabrangusių statybinių medžiagų ir darbų. Taigi, nors buvo planuota, kad duris mokykla atvers šių metų rugsėjo 1 d., dabar tokių iliuzijų jau nebeturima. Ir bus labai džiaugiamasi, jei ji pradės veikti bent 2023 metais. Be to, jau tikrai aišku, kad statybos kainuos gerokai daugiau, nei buvo numatyta pradžioje.

Na, o kai šios statybos galiausiai bus baigtos, į naują pastatą įsikels Tauralaukio progimnazija. Dabar ši progimnazija įsikūrusi buvusio vaikų darželio patalpose. Jai įsikėlus į naujas patalpas, senosios bus iš esmės rekonstruojamos ir jose turėtų pradėti veikti kelių šimtų vietų vaikų darželis.

O štai Kauno švietimo sektoriuje daugiausia statoma ir rekonstruojama ne mokyklų, o vaikų darželių, nes būtent jų poreikis didžiausias.

Komentarą parengė Gintaras Sarafinas, žurnalo „Reitingai“ redaktorius.

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai