Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kaip galėtume padėti šeimoms ir vaikams

2020-03-17, Antradienis 03:00
Gintaras Sarafinas

Dėl koronaviruso Lietuvoje mažiausiai dviem savaitėms uždaryti visi darželiai, mokyklos, taip pat aukštosios mokyklos. Formaliai tai traktuojama tiesiog kaip vaikų atostogos. Viskas aišku ir suprantama. Kadangi tokia situaciją pirmą kartą, visi dairosi, kaip kiti elgiasi ir tiesą sakant, nelabai žino, kaip jiems patiems elgtis.

Sunkiausia dabar vaikų turinčioms šeimoms, nes tėvams reikia ir dirbti, ir pinigus pragyvenimui užsidirbti, ir kartu vaikus užimti, ir dar ieškoti būdų, ką daryti, kad atžalos neprasmegtų išmaniuosiuose įrenginiuose, na ir moksluose labai neatsiliktų.

Jeigu tos priverstinės atostogos tęsis dvi savaites, dar pusė bėdos, bet jeigu tai prasitęs iki penkių ar dar daugiau savaičių… Šiandien niekas žalio supratimo neturi, kaip būtų elgiamasi tokiu atveju. Ir tam niekas nesiruošia.

Žinoma, galima taip ir pratūnoti, galima kažko laukti, galima netgi piktintis. Bet gal geriau padėti šeimoms ir vaikams. Čia kyla klausimas „kaip?“ Iš tikro darželiai, mokyklos ir universitetai uždaryti ne tik Lietuvoje, bet įvairiose valstybėse. Pavyzdžiui, Danijoje, Belgijoje, Airijoje, Portugalijoje, Ukrainoje, ar Lenkijoje. Tad šio to galėtume pasimokyti ir iš kitų valstybių. Kaip, tarkime, elgiamasi kaimyninėje Lenkijoje. Šioje šalyje galima stebėti visišką įvairiausių sektorių susiklausymą: ir politikų, ir sveikatos apsaugos specialistų, ir švietimo profesionalų, ir žiniasklaidos atstovų. Beje, iniciatyvos plaukia ne vien iš politikų. Tarkime, kažkas pasiūlė, kad vaikams ir jaunuoliams sėdint namuose, žiniasklaidos priemonės galėtų pasiūlyti daugiau edukacinių, šviečiamųjų programų, laidų ir filmų. Pasakyta – padaryta. Lenkijoje žaibiškai buvo perstumdyti kai kurių televizijos kanalų tinkleliai ir juose atsirado daugybė šviečiamųjų laidų. Dabar svarstoma kaip prie prasmingesnio laiko leidimo galėtų prisidėti ir interneto portalai bei platformos. Kad tai būtų ne tuščias laiko leidimas ar net degradavimas, o kad jaunimas sužinotų ar išmoktų kažko naujo.

Nesunku kažką panašaus būtų įsukti ir Lietuvoje. Juk galima vietoj daugybę kartų rodytų filmų ar nukvakusių serialų pasiūlyti mūsų vaikams bei jaunimui tegul ir anksčiau kurtų, bet naudingų edukacinių, šviečiamųjų programų. Galima būtų pasvajoti ir dar toliau: o kodėl dienomis nebūtų galima rodyti kažkokių įdomesnių pamokų, paskaitų ar eksperimentų. Čia mokytojai turi daug žinių ir fantazijos. Interneto portalai vaikams ir jaunimui taip pat galėtų pasiūlyti šio to daugiau nei tik gąsdinimų ir tuščiavidurių žaidimų.

Kitaip tariant, suvienijus pedagogų ir žiniasklaidos pajėgas būtų galima sukurti daug gražių dalykų. Ir galbūt tai turėtų netgi išliekamąją vertę.

Nors galima ir nieko nedaryti. Arba pasiūlyti tėveliams patiems ką nors sugalvoti. Tada po tokio tūnojimo namie penkias savaites vaikai į mokyklas sugrįš „kvadratinėmis“ galvomis, lengvai apkvaitę ir visiškai nutolę nuo mokslų.

Žinoma, vėlesnėmis savaitėmis mokymas galbūt vyks nuotoliniu būdu, bet jeigu kiekviena mokykla tai darys savaip, kaip supranta ir išmano, žinant mūsų mokyklų technologines galimybes, panašu, kad toks mokymas bus butaforinis.

Todėl ateinantį mėnesį didelė atsakomybė teks tėvams. Kaip savo vaikams suorganizuoti tokį užimtumą ir ugdymą, kad vaikai stipriai neatsiliktų. O kalbant apie vienuoliktokus, dvyliktokus ir studentus kalba juk turėtų eiti ne apie atsilikimo sustabdymą, o apie stiprų progresą ar bent judėjimą į priekį. Norėtųsi tikėti, kad Lietuvoje viskas nebus palikta savieigai ir abejingumui.  

Džiugu, kad dalis švietimo paslaugų teikėjų įjungė altruizmo pavarą. Štai Arūno Šilerio dėka pandemijos metu Lietuvos mokykloms visas „Vyturio” lobynas atveriamas nemokamai. Konkrečiai tai skaitmeninės ir garso knygos.

O TAMO grupė suteikia galimybę nemokamai naudoti elektroninę mokymosi aplinką EMA visoms Lietuvos mokykloms, jų mokytojams ir mokiniams.

Nuo kovo 13 d. visoms mokykloms „EDUKA klasės“ turinys 1–12 klasių mokytojams ir mokiniams prieinamas visiškai nemokamai iki karantino pabaigos.

Egzaminatorius.lt nuo kovo 12d. suteikia galimybę nemokamai naudotis pasiruošimo brandos egzaminams sistema www.egzaminatorius.lt (9-12 klasėms).

Svetainė „Vaizdopamokos.lt“ – puikus jau parengtų vaizdo pamokų rinkinys matematikai, lietuvių, anglų bei prancūzų kalboms, IT, programavimui, fizikai ir dailei.

 

Komentarą parengė Gintaras Sarafinas, žurnalo “Reitingai” vyriausiasis redaktorius.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai