Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Valdžios planas: gelbėti nuo „Uber“, auklėti vaistines ir drausti tortus

2018-09-13, Ketvirtadienis 06:45
Žilvinas Šilėnas

Rubrikoje „Stebime valdžią“ trumpai ir suprantamai apžvelgiame tai, ką artimiausiu metu mums žada valdžia – kokias planuoja įstatymų ar kitų teisės aktų pataisas. Kaip planuojami pokyčiai gali atsiliepti gyventojų įpročiams, šeimos finansams, darbo santykiams, verslui. Kokiems valdžios veiksmams pritariame, o kokiais abejojame ar net kritikuojame.

NEPRITARIAME

Seime įregistruoti  <https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/bf0fd540b4e011e8aa33fe8f0fea665f> Kelių transporto kodekso pakeitimai, kuriais, panašu, bandoma išgelbėti taksi įmones nuo „Uber“ ir kitų pavežėjų konkurencijos. Pavėžėjo paslaugų teikti nebegalėtų asmenys, neturintys nuolatinio darbo ar neturintys nuosavo ar lizingu įsigyto automobilio. Taip pat šie asmenys privalės gauti savivaldybės, kurios teritorijoje teiks paslaugą, leidimą. Kokios galimos pasekmės? Nedarbo augimas, mažės žmonių pajamos, didės šios veiklos administravimo našta savivaldybėms.

NEPRITARIAME

Vakar Seimas svarstė  <https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/31c6fbc0221211e88a05839ea3846d8e> Farmacijos įstatymo pakeitimą, kuriuo nustatoma, kad „juridinis asmuo turi teisę verstis vaistinės veikla ne daugiau kaip penkiose veiklos vietose, esančiose toje pačioje miesto gyvenamojoje vietovėje“.

Projektą užregistravęs Seimo narys reguliavimą pagrindžia tuo, kad „vaistinių darbas organizuojamas ir vaistinių politika nustatoma atsižvelgiant ne į gyventojų ir šalies poreikius, o į verslo interesus“. Kyla klausimas, ar Lietuvoje nusikaltimas, kad verslas vadovaujasi verslo interesais? Ar, pavyzdžiui, Vilniaus mieste uždraudus dirbti daugiau kaip 100-ui vaistinių, būtų atsižvelgta į gyventojų poreikius?

Seimo nariai nusprendė, kad projektą reikia tobulinti. Kodėl ne atmesti?

Taip pat į Seimo darbotvarkę vėl įtrauktas  <https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/be6e65d0a9aa11e7a65c90dfe4655c64> Farmacijos įstatymo projektas, kuriuo siūloma vaistinėms nustatyti naują prievolę, kad bendras parduoto konkretaus pigiausio kompensuojamojo vaistinio preparato dozių kiekis turi būti ne mažesnis kaip 50 procentų. Supaprastinai – jei vaistinė pardavinėja vaistus nuo peršalimo, tai pusė parduotų vaistų nuo peršalimo turi būti patys pigiausi

Pasekmės:

*    pirmiausia pacientams vaistų pasirinkimas pasirinkimas vaistinėse labai susiaurės;
*    neaišku kaip vaistininkai turės priversti pacientus įsigyti vaistus, kurie yra pigiausi;
*    kaip vaistininkai galės įrodyti, kad, pavyzdžiui, tokio rodiklio (parduoti 50 proc. pigiausių vaistų) pasiekti negali;
*    kokios pasekmės, jei bus neįgyvendintas „planas“;
*    nesuprantama kaip bus toks procesas administruojamas (gal reikės daugiau finansinių lėšų), kas tai darys ir kaip;
*    galiausiai kyla klausimas: ar tik vaistininkas yra atsakingas už paciento vaisto pasirinkimą?


NEPRITARIAME

Seime užregistruotas  <https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/8f39df20b01011e8aa33fe8f0fea665f> Sveikatos tausojimo ir stiprinimo politikos gairių projektas. Siūlomos plataus spektro abejotinos priemonės - nuo įpareigojimo įstatymu visus Lietuvos gyventojus ir darbdavius rūpintis sveikata, uždrausti plataus spektro produktų reklamą, priversti maisto produktuose mažinti cukraus, riebalų, druskos kiekius bei uždrausti transriebalus iki pridėtinės vertės mokesčio lengvatos ekologiškiems produktams. Yra ir labai pavojingų nuostatų, pvz., „Drausti vaikų sveikatai žalingus maisto produktus ir jų reklamą“. Šia nuostata gali uždrausti bet kokį produktą, net jei vaikai to produkto nevalgo. Kadangi sąvoka „žalinga sveikatai“ yra plati – tai galima uždrausti viską – nuo torto iki kavos.

Tiesa, numatyta sveikintina idėja – išgryninti sveikatos draudimo įmokų paskirtį ir aiškiai nustatyti privalomojo sveikatos draudimo garantuojamą asmens sveikatos priežiūros paslaugų apimtį. Bet gal užtektų tik šios?

ABEJOJAME

Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos įgyvendinimo priemonių planas. Esmė – daugiau atsinaujinančių energijos šaltinių ir efektyvesnis energijos naudojimas. Bet yra pora vietų su klaustukais ar su grėsmėmis.

Pvz., numatytas „miestų gatvių apšvietimo modernizavimo projektų įgyvendinimas“, o lėšos numatytos iš ES fondų. Gerai, atnaujinti apšvietimą tikrai reikia, bet kodėl viską finansuoti valdiškais pinigais? Juk verslas jau ne kartą siūlė gatvių apšvietimo koncesiją ar kitą PPP, kur, pvz., verslas finansuotų visų lempų pakeitimą į naujoviškas ir taupias, o investicija apsimokėtų iš energijos sutaupymo.

Arba kitas – numatyta sukurti suskystintų gamtinių dujų automobilių kolonėles. Matyt, čia viena iš krypčių, kaip išnaudoti SGD terminalo dujas. Puiku. Klausimas, kiek automobilių Lietuvoje gali važiuoti gamtinėmis dujomis? Antras klausimas, kas investuos ir plėtos tas kolonėles? Jei verslas – puiku. Jei „Klaipėdos nafta“ ar kokia kita valdiška įmonė, bijau, kad šalia valdiškų vaistinių turėsime dar ir valdiškas degalines.

PRITARIAME

Seime užregistruotas  <https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/82578b70b0fd11e8aa33fe8f0fea665f> Rinkliavų įstatymo projektas, kuriuo siūloma leisti gyventojams susigrąžinti sumokėtas vietines rinkliavas už netinkamai suteiktas paslaugas. Tai reikštų, kad, pvz., jei jūsų netenkina savivaldybės vykdomas šiukšlių išvežimas – gali reikalauti atgauti pinigus. Netenkina savivaldybės atliekama daugiabučio priežiūra – gali reikalauti atiduoti pinigus. Puiku, kad pagaliau pripažįstama, jog vartotojams sunku išsireikalauti valdžios atsakomybės. Kita vertus, svarbu žvelgti toliau – ne tik rūpintis, kaip kompensuoti nepatenkintiems vartotojams, tačiau stengtis kad tokių problemų kiltų kuo mažiau. Vienas iš būdų leidžiančių tai padaryti – valdžiai pačiai kuo mažiau kištis teikiant paslaugas, kurias galima įsigyti rinkoje. Nes rinkoje viskas paprasta: netenkina prekė – ji grąžinama.

 

Laidą rengia Lietuvos laisvosios rinkos institutas. 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai

stop113 Citata
2024 m. balandžio 18 d.