Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Vakcinacijai pradžią davė kinai

2019-05-24, Penktadienis 06:10
Aistė Čiučiurkaitė

Kinai pirmieji pradėjo taikyti imunologinį principą, kai užsikrėtus lengva ligos forma, liga vėliau nesusergama. Tai davė pradžią vakcinacijai. Kinai tai pastebėjo XI amžiuje. Šį būdą jie pavadino varioliacija (lot. „variola“ – raupai). Varioliaciją pradėjo taikyti liaudies gydytojai: išdžiūvusį raupų pūlinukų turinį ar sudžiūvusius šašus įtrindavo į sveiką žmogaus odą, gleivinę ar įpūsdavo į nosį, taip siekdami užkirsti kelią raupų susirgimui.

Po kurio laiko šis būdas pasiekė Europą. Anglų aristokratė ir rašytoja Mary Wortley Montegiu dėl raupų neteko savo jaunesniojo brolio, vėliau susirgo ir pati, o po penkerių metų sužinojusi apie variolacijos būdą, juo paskiepijo savo mažametų sūnų. Jos žiniomis susidomėjęs karalius Džordžas II nusprendė, kad jo vaikai turi būti paskiepyti, tačiau iš pradžių jis norėjo sužinoti apie galimus pavojus. Raupų epidemijos metu karališkosios šeimos gydytojas Hansas Slounas, atlikdamas eksperimentus su šešiais savanoriais kaliniais ir vienuolika našlaičių, gavo puikius rezultatus – karališkoji šeima buvo įtikinta varioliacijos efektyvumu, todėl princesės Amelija ir Karolina buvo paskiepytos ir išgyveno. Iš Anglijos šis būdas greitai paplito į kitas Vakarų šalis.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai