Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Curva piscis aqua bibit

10.25 Pirmadienis 10:05
Antanas Smetona

Ne, ne, šįkart tikrai nesikeiksime – keiksmų laida jau buvo. O pavadinimas studentiškas – taip besimokantieji klasikinių kalbų žaidžia su žodžiais, kilusiais iš tų kalbų arba atsitiktinai sutapusiais su lietuviškais. Ši lotyniška frazė nieko blogo nereiškia. Ir apskritai nieko nereiškia, nes su studentiškomis klaidomis. Iš tiesų turi būti Piscis curvus aquam bibit – Kreiva žuvis geria vandenį. Lietuvių studentų tautosakoje esama ir daugiau tokių linksmybių, pavyzdžiui, seno anekdoto herojaus paliepimas nevykusiam sūnui studentui: „Imk šakiorum ir eik mėžti šūdorum."

Ir visa tai – lotynų kalba. Kartu ir klasikinė kultūra. Kas tai? Kaip tai gyvuoja Lietuvoje? Ar tai tik beviltiškos senienos? Ir kam šiuolaikiniam žmogui sukti galvą kažkokia numirusia kalba ir kultūra? Nors tema labai rimta, mes kalbėsime truputį nerimtai – ir dėl to, kad esame linksmi, ir dėl to, kad didžiausios kvailystės daromos rimčiausiais veidais.

Laidoje „Prie Smetonos – Curva piscis aqua bibit" dalyvauja, aišku, pats Antanas Smetona, o prie jo studentė Severija Marija Banaitytė ir humanitarinių mokslų daktaras, Klasikinės filologijos katedros profesorius Vytautas Ališauskas.

Prie Smetonos. Žinių radijas ir Vilniaus universiteto Filologijos fakultetas.

 

Nuotrauka: Vytautas Ališauskas. Nuotrauka Eligijaus Railos.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.patreon.com/ziniuradijas

Komentarai


Naujausi epizodai