Europos Parlamentas (EP) šių metų Sacharovo premiją skyrė išrinktajam Venesuelos prezidentui Edmundo Gonzalezui Urrutijui ir šalies demokratinių jėgų lyderei Maríai Corinai Machado. Tai ne pirmas kartas, kai toks įvertinimas tenka venesualiečiams – 2017 m. Sacharovo premija buvo skirta demokratinei Venesuelos opozicijai. Tad, ką išgyvena Venesuelos opoziciniai lyderiai? Kodėl jie nusipelno tokio įvertinimo?
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentė Gintarė Žukaitė-Zelenkienė Žinių radijo laidoje „Ką žinome apie Europos Parlamentą?“ tikino, kad tiek E. Gonzalezas Urrutijus, tiek M. Corina Machado dėl Venesuelos pastaraisiais metais nuveikė labai daug, kovojant už žmogaus teises ir demokratiją.
Šią vasarą Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro buvo perrinktas trečiajai šešerių metų kadencijai. Opozicija rezultatus ginčijo – tikino, kad jų kandidatas, ilgametis diplomatas E. Gonzalezas Urrutijus surinko ne 44 proc., o 70 proc. ir šiuos rinkimus laimėjo. Būtent dėl to prasidėjo ir teisinis šio politiko persekiojimas – jis apkaltintas valstybės perversmo organizavimu. Šiuo metu jis yra gavęs prieglobstį ir gyvena Ispanijoje. Vis tik, opozicijos pirminis planas, kas turėtų būti jų kandidatu rinkimuose, buvo kitoks. Kandidate turėjo tapti M. Corina Machado. Tačiau N. Maduro lojalios institucijos uždraudė jai dalyvauti rinkimuose. Jos likimas šiuo metu kiek kitoks nei E. Gonzalezo Urrutijaus – slapstosi ji Venesueloje ir ne kartą pranešė, kad bijo dėl savo gyvybės. O bijoti šioje šalyje, yra ko.
„Įvairiais skaičiavimais, Venesueloje yra apie 2 tūkstančiai politinių kalinių. Tarp jų tikrai nemažas skaičius nepilnamečių (...). Žodžio laisvė yra visiškai apribota – visa žiniasklaida yra tik režimo rankose. Žmonės bijo kažką pasakyti prieš režimą. Puikiai situaciją atspindi tai, kiek žmonių jau paliko Venesuelą: skaičiuojama, kad per pastaruosius 10 metų išvyko penktadalis visos šalies populiacijos – 8 milijonai gyventojų“, – su kuo susiduria venesualiečiai pasakojo G. Žukaitė-Zelenkienė. Ji pridūrė, kad jei M. Corina Machado bus atrasta Venesueloje, jos likimas, neabejotinai, virs ilgais metais kalėjimo.
Europos Parlamento gestas įvertinti du besislapstančius Venesuelos opozicijos veikėjus Sacharovo premija yra simbolinis, tačiau, anot politologės, labai svarbus vietiniams.
„Tai rodo, kad pasaulis mato Venesuelos žmonių kovą ir jų vargus (...). Kad demokratinis pasaulis palaiko demokratinę opoziciją, o ne režimą. Nes režimą labai stipriai palaiko tokios autoritarinės valstybės, kaip Rusija, Kinija, Nikaragva, Kuba. Tai EP suteikta Sacharovo premija iš tikrųjų padeda parodyti, kad ne visos valstybės ir tikrai ne visos pusės palaiko režimą“, – apibendrino VDU docentė.
Sacharovo premiją EP skiria kasmet nuo 1988-ųjų. Jos dydis siekia 50 tūkst. eurų. Šiemet ji bus įteikta gruodžio 18 d., EP sesijos Strasbūre metu. Praėjusiais metais Sacharovo premija skirta Mahsa Amini ir Irano moterims.
EPA-ELTA nuotr.
Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.
Komentarai
Bendravimo taisyklės