Europos aplinkos agentūra teigia, kad klimato kaitos poveikis yra jaučiamas visoje Europoje, tačiau skirtinguose regionuose jis pasireiškia skirtingai. Prognozuojami kritulių kiekio pokyčiai visoje Europoje, tačiau jie bus labai skirtingi. Šiaurėje tikėtinas smarkus lietus, kartu dažnės ir karščio bangos, dėl mažesnio kritulių kiekio, didės sausrų ir miškų gaisrų pavojus pietuose. Prognozuojama, kad audrų intensyvumas visoje Europoje didės, o vidurio ir Pietų Europoje mažės sniego kritulių.
Jūros lygis kils visuose regionuose, išskyrus Šiaurės Baltijos jūrą. Kalbama, kad jūros paviršiaus temperatūra kils visose Europos jūrose. Taip pat numatoma, kad Europos jūros taps rūgštingesnės. Žiniasklaidoje matyti antraščių, pranešančių, kad jau kovoti su klimato kaita pavėlavome ir dėl prasidėjusių procesų Antarktidoje, dalis Lietuvos atsidurs po vandeniu. Ar toks scenarijus yra realistiškas? Kurie iš išvardintų poveikių Europos regionams atitiks Lietuvos situaciją?
Be dažnėjančių orų anomalijų, Europos Komisijos duomenimis, didės klimato kaitos ekonominės pasekmės regionams, kuriuose yra svarbus turizmas. Prognozuojama, kad Pietų Europos šalių tinkamumas turizmui labai sumažės svarbiausiais vasaros mėnesiais, tačiau pagerės kitais metų laikais. Prognozuojama, kad Vidurio Europa taps patrauklesnė turizmui ištisus metus. Taip pat kalbama, kad sniego dangos sumažėjimas turės neigiamos įtakos žiemos sporto pramogoms ir turistų traukos centrams daugelyje regionų.
Laidoje klausiame: kaip klimato kaita paveiks Lietuvos verslus? Ar tikrai galima tikėtis didesnio turistų antplūdžio? Kur bėgs tokių paveiktų regionų gyventojai? Ar galima Lietuvoje tikėtis klimato migrantų krizės?
Apie tai laidoje kalba Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros prof. dr. Egidijus Rimkus.
Laida yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.
https://euranetplus-inside.eu/euranet-network-news/
Komentarai
Bendravimo taisyklės