Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Vienodas įkroviklis visiems įrenginiams – žalesnė Europos Sąjungos ateitis?

2021-11-02, Antradienis 07:07
Jonė Sąlygaitė

Europos Sąjungoje  planuojama įteisinti vienodą telefonų bei kitų elektronikos įrenginių įkroviklį. Taip būtų siekiama sumažinti elektroninių atliekų kiekį. Jei šį sprendimą pavyktų priimti, per metus elektroninių atliekų kiekis sumažėtų tūkstančiu tonu. Šiuo metu, jei perkamas naujas įrenginys su juo visuomet gauname ir naują laidą, tačiau siekiama, kad ateityje įrenginiai nebebūtų parduodami kartu su laidais, o prieš tai naudotas įkroviklis tiktų ir naujam įrenginiui.

Aplinkos apsaugos instituto vadovas Alfredas Skinulis tokį Europos Komisijos sprendimą sveikina. „Suvienodinimas visada yra geras sprendimas. Kiekis tonomis galbūt nėra didelis, bet pats sprendimas elektronikos pramonėje, tam tikrų jungčių, įkroviklių unifikavimas turėtų didelę naudą. Tai ne tik pakrovėjų srityje, bet tai kaip tendencija būtų naudinga ir visuomenei priimtina“, – teigia A. Skinulis.

Tikimasi, kad šie teisės aktai galėtų įsigalioti 2024-aisiais. Pasiūlymas būtų užbaigtas 2022 metais, o šalys per dvejus metus galėtų prisitaikyti prie naujų standartų. Įdomu tai, kad šį sprendimą įgyvendinti Europos Parlamentas bando jau dešimt metų, tačiau ne visas įmones pavyksta įtikinti. Po savanoriškumo principu pagrįsto bendradarbiavimo su verslais mobiliųjų telefonų kroviklių modelių skaičius per pastarąjį dešimtmetį sumažėjo nuo 30 iki 3, tačiau tai nepadėjo rasti visapusiško sprendimo.

Dabar Europos Komisija imasi teisėkūros, siekdama nustatyti USB-C jungtį kaip universalų priedą. Kompanija „Apple“ sako, kad toks sprendimas gali užkirsti kelią inovacijoms ir nesutinka taip lengvai pašalinti „Lightning“ jungties įkroviklių. Vis dėl to, tikimasi, kad ir su šia milžine pavyks susitarti, o USB-C jungtį kompanija pritaikys daugiau savo įrenginių. Universalus įkroviklis aprėptų ne tik telefonus, bet ir planšetes, kameras, ausines, nešiojamas kolonėles ir vaizdo žaidimų konsoles. Tačiau šį sąrašą mąstoma dar labiau praplėsti, įtraukti beveik visus įrenginius, taip pat, pavyzdžiui, elektronines skaitykles.

Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė sako, kad toks sprendimas gali šiek tiek pakenkti verslams, tačiau visgi šiuo siūlymu džiaugiasi. „Verslams tai gali papildomai kainuoti, neišvengiamai patys gaminiai gali šiek tiek brangti. Tačiau, jei gamintojai, verslas yra orientuotas, kad viskas rinkoje gerėtų, tobulėtų, jie turėtų laikytis šių naujų reikalavimų, būti tvarūs ir atsižvelgti į tai, kad tokiu būdu galėsime išvengti didesnių atliekų srautų, apsaugoti pirminius gamtos išteklius ir prisidėti prie tvarumo ir žiedinės ekonomikos“, – pažymi A.Pakštaitė-Marcinkienė.

Maždaug pusė 2018 m. Europos Sąjungoje su mobiliaisiais telefonais parduotų įkroviklių buvo su USB mikro-B jungtimi, trečdalis – su USB C jungtimi, o penktadalis – su „Lightning“ jungtimi. Nepanaudoti įkrovikliai Europos Sąjungoje sukuria 11 tūkstančių tonų atliekų per metus.

Šis straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai