Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Regione ar didmiestyje, Lietuvoje ar užsienyje – kur kurti karjerą jaunam žmogui?

2022-04-17, Sekmadienis 07:07
Augustė Lyberytė

Vos baigus mokyklą – studijos ir darbas didmiestyje. Tokie jaunosios kartos planai po abitūros metų šiandien nieko nestebina – dažnas moksleivis iš mažo miestelio regione renkasi keltis į didžiuosius Lietuvos miestus, traukiančius jaunimą ne tik naujomis patirtimis, bet ir platesnėmis karjeros galimybėmis.

Iš Gargždų kilusi studentė Anelė Dromantaitė sako, jog jos istorija nėra išimtis – kaip ir daugelis jos bendraamžių, mergina tvirtai žinojo, jog baigusi mokyklą savo gyvenimą perkels į Vilnių – čia studijuos ir ieškos darbo. Pasak jos, didmiestyje jaunimui yra daug lengviau save realizuoti – palyginus su mažais miesteliais, sostinėje jaunam žmogui yra daugiau veiklos galimybių, daugiau pasirinkimų, čia lengviau susirasti darbą ir išbandyti norimą profesiją. Tuo metu jos gimtuosiuose Gargžduose „jaunimo yra labai nedaug, nes visi išvažiuoja į Vilnių ar į Klaipėdą. Retas kuris lieka Gargžduose ir veikia mieste aktyviai“.

Visgi, pašnekovės nuomone, visų patirčių mažame mieste nereikėtų nuvertinti. Pirmieji darbai, praktikos ir stažuotės – visa tokia patirtis yra naudinga ir atsiliepia ieškant darbo ar kitų veiklų ateityje.

„Iki to, kol baigi mokyklą, <...> tikrai yra lengva save realizuoti mažame miestelyje. Būnant mokykloje, tau net yra lengviau ir drąsiau mažame miestelyje prisijungti prie jaunimo organizacijų, pabandyti pirmąsias darbo patirtis. Ir tada nėra taip baisu kažką veikti atvykus į didmiestį. <...> Atvykusi į Vilnių, į didelį miestą, kur labai daug aktyvių, savo sritis išmanančių žmonių, man jau buvo lengviau, nes aš, kad ir savo mažame miestelyje, bet jau buvau sukaupusi šiokią tokią patirtį“ – Žinių radijo laidoje „Skaitmeninė karta“ kalbėjo pašnekovė.

Studentė Rūta Petkevičiūtė, savo karjerą kurianti užsienyje, iš dalies antrina pirmajai pašnekovei – kartais žolė tikrai atrodo žalesnė kitur. Tik šiuo atveju „kitur“ yra ne didesnis miestas, bet visai kita šalis. Mergina mano, jog jaunam žmogui įsidarbinti užsienyje nėra sunku, o ypač – lietuviams.

„Kokie mes esam (o mes esame labai darbštūs, kiek man teko susidurt su kitų kultūrų žmonėmis), dirbti kitoje šalyje ir įsitvirtinti galima visada. Brazilija, kur buvau ir aš, nėra išimtis. Manau, jeigu imtume mano atvejį, tikrai nebūtų sudėtinga rasti darbą, visai neblogai gyventi, kurti ten savo šeimą, statyti namus ir panašiai“ – akcentuoja pašnekovė.

Studentė atkreipia dėmesį, jauno žmogaus karjerai – tiek Lietuvoje, tiek užsienyje – koją gali pakišti abejonės savimi ir klausimai, kokią profesiją rinktis ir kokiu karjeros keliu pasukti. Neatradus atsakymų, net puikiausios karjeros galimybės jaunimui gali būti ir nepasiektos. Todėl pašnekovė drąsina savo kolegas, ragindama „keliaujant dirbti į užsienį, pamiršti perfekcionizmo bruožą ir nuleisti kartelę sau“.

Visgi, net ir puikiausiai skambantys karjeros ir ateities planai užsienyje nenusveria kitų gyvenimo, kultūros aplinkybių – ypač saugumo aspektų. Kurį laiką dirbusi San Paule, mergina drąsiai sako, jog mieliau savo gyvenimą ir karjerą tęstų Lietuvoje.

„Ten nėra tokių gražių parkų, kur matysim bėgiojančius vaikus. Matysim daug palapinių ir daug labai skurdžiai gyvenančių žmonių. Naktį negalėsime išeiti, susitikti su draugais ar nuvažiuoti į darbo vakarėlį, o po jo – pareiti namo gražiomis senamiesčio gatvėmis. Tokie dalykai Brazilijoje nevyksta – tai yra tiesiog nesaugu ir žmonės gyvena visai kitaip. Nepasant to, kad įsimylėjau tos šalies kultūrą, <...> man saugumo aspektas yra svarbiau. Ir atvirai pasakyčiau, kad renkantis Lietuvą ar Braziliją, rinkčiaus kurti ateitį, kurti šeimą ir verslą Lietuvoje“ – atvirauja mergina.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai