Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

NATO ir Europos Sąjunga grėsmių akivaizdoje bando demonstruoti vienybę

2021-11-30, Antradienis 07:07
Aušra Jurgauskaitė

Sekmadienį Lietuvoje lankėsi NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen. Jie susitiko su Lietuvos vadovais  prezidentu Gitanu Nausėda ir premjere Ingrida Šimonyte. Apžvelkime, ką svarbaus jie sutarė ir aptarė.

Prezidento teigimu, jei situacija labiau komplikuotųsi pasienyje su Baltarusija, būtų galima aktyvuoti NATO 4-tąji straipnsį. Šiuo metu situacija, anot jo, dar neišspręsta ir išlieka sudėtinga.

„Galime net neabejoti, kad Lukašenkos režimas ir jam paramą reiškiančios jėgos nesiliaus ir toliau testuoti visomis priemonėmis ir taktikomis Vakarų pasaulio vienybę“, – kalbėjo prezidentas.

Jis tikino, kad šiuo metu svarbu užtikrinti realią išorinės ES sienos apsaugą, spartinti Bendrijos migracijos ir prieglobsčio politikos peržiūros procesą, užtikrinti ES finansavimą, statant fizinį barjerą ir infrastruktūros plėtrą prie išorinės sienos. Jis be kita ko pridūrė:

„Lietuvoje turime priežodį: draugą pažinsi nelengvomis aplinkybėmis. Ačiū Jums“, – dėkojo EK ir NATO vadovams.

EK pirmininkė Ursula von der Leyen teigė, kad Europos Sąjunga visiškai solidarizuojasi su Lietuva, Lenkija ir Latvija tyčinės hibridinės atakos iš Baltarusijos akivaizdoje.

„Lietuva humaniškai ir tvirtai dorojosi su šia krize. Europos Sąjunga ir toliau palaiko jus jūsų pastangose. Tai apima ir įrangą, siekiant tvarkyti ir valdyti sienos priežiūrą“, – ji dar pridūrė, kad Lietuvai patrigubinta finansinė parama tam, o Lukašenka nesugebėjo sugriauti ES vienybės.

Vienybės, panašu, nesugriovė ir tarp NATO ir ES. NATO generalinis sekretorius sako, kad šios organizacijos atnaujina savo įžadus.

„NATO ir ES bendradarbiauja spręsdamos įvairius saugumo klausimus, taip pat ir kovodamos su hibridinėmis grėsmėmis.Tad šiandien aptarėme, kaip galėtume paspartinti savo partnerystę, įskaitant ir naują bendrą deklaraciją“, – sakė Jensas Stoltenbergas.

Na, o Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė tikino, kad negalima pasiduoti Lukašenkos šantažui. Ir jau daroma dėl to labai daug. Ji sakė, kad itin svarbu prisiminti, dėl ko viskas prasidėjo.

„Mums turbūt visiems svarbiausia būti vieningiems ir prisiminti, nuo ko visa tai prasidėjo. Visa tai prasidėjo nuo to, kad iš Baltarusijos žmonių buvo atimta teisė spręsti savo likimą. Ir ES vieningai įvertino šitą situaciją. Vadinasi, bet koks spaudimas atsitraukti nuo savo vertybių, nuo savo principų ir kažkaip derėtis, na, tiesiog leistų įsitikinti tokiems žmonėms kaip Lukašenka, kad blogas elgesys apsimoka“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.

Neliko nuošaly ir Ukrainos klausimas, prie jos sienų Rusijai telkiant savo karius. NATO generalinis sekretorius žada, kad jei Ukraina butu puolama, atsakas iš NATO būtų toks, kaip ir tada, kai Rusija aneksavo Krymą.

NATO gynybos ministrai antradienį susitinka aptarti saugumo padėtį regione.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai