Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kodėl Kinija griežtina pandeminius ribojimus, o Europa – laisvina?

05.05 Ketvirtadienis 07:07
Aušra Jurgauskaitė

Lietuvoje dėl pandemijos praktiškai nebeliko jokių ribojimų. Nuo gegužės 1-osios kaukės reikalingos tik sveikatos apsaugos įstaigose. Bet Europos Komisija įspėja, kad užbaigę šį „ūmų“ etapą, turime ruoštis kitam koronaviruso etapui. 

Kol Europos Sąjunga ribojimus laisvina, Kinijoje, kur koronaviruso plitimas ir prasidėjo 2020-aisiais metais, juos griežtina. Uždaro restoranus, sporto klubus Šanchajuje. Pasaulio sveikatos organizacijos specialusis pasiuntinys Europos regionui Vytenis Andriukaitis įvardina to priežastis. 

„Pasaulio sveikatos organizacija labai aiškiai pasako, kad pandemija nėra pasibaigusi, tačiau skirtinguose kontinentuose ji turi skirtingą fazę. Kontinentai, kur buvo labai aktyvi vakcinacija, kur buvo pradžioje labai dideli susirgimų skaičiai ir buvo ir natūraliai įgytas imunitetas, jau gali lengvinti suvaržymus. Tuo tarpu kituose kontinentuose, kur vakcinacijos skaičiai yra be galo žemi, kur diagnostikos galimybės yra menkos, kur labai sunku laboratoriškai nustatyti, kiek iš tikrųjų yra užsikrėtusių – ten rizikos laipsnis yra labai aukštas ir pandemija yra labai toli nuo to, kokia yra Europos Sąjungos kontekste. Tai pasakytina taip pat ir apie Kiniją. Nors Kinijoje vakcinacija buvo stimuliuojama, joje naudotų vakcinų efektyvumas buvo kitoks. Kitaip jie reaguoja ir dėl milžiniško gyventojų tankio. Taip kad, epidemiologine prasme jie turi rūpesčių“, – sako buvęs eurokomisaras. Jei Kinija pandemijos nesuvaldys – gali kilti naujų mutacijų grėsmė, vėliau priduria jis.

O ar Lietuvoje dar likę grėsmių, kai jau nusimetėm kaukes ir palikom jas reikalingomis tik sveikatos priežiūros įstaigose? Kasdien toliau fiksuojama po kelis šimtus ligos atvejų, po kelias mirtis. Ar laiku prilyginta COVID-19 infekcija paprastam gripui? V. Andriukaitis sako, kad Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerija supranta, koks svarbus šiuo metu yra budrumas, pamokos po praėjusių metų turėtų būti išmoktos.

„Reikia turėti minty, kad viruso mutacijos gali būti labai įvairios. Reikia toliau vykdyti viruso genomo sekoskaitą. Atsargumo, budrumo, informavimo priemonės turi būti aktyviai puoselėjamos. Suprantama, kad labai gerai, kad sveikatos apsaugos įstagose išlieka kaukės, kadangi ten užsikrėsti rizika yra didesnė“, – kalbėjo PSO specialusis pasiuntinys Europos regionui Žinių radijo laidoje „Gyvenu Europoje“.

Anot V. Andriukaičio, sunku prognozuoti, koks bus ruduo. Bet SAM esą turi dar pakankamai laiko diskutuoti apie tai, kam ir kada reikės ketvirtosios vakcinos nuo koronaviruso dozės. Iki šiol ministerija nėra pateikusi aiškaus atsakymo į šiuos klausimus.

O kol Kinijoje dėl vienų priežasčių kyla grėsmė naujiems koronaviruso protrūkiams, Europoje – dėl visai kitų aplinkybių. Ir tai susiję su Rusijos sukeltu karu Ukrainoje.

Europoje kyla naujos koronaviruso bangos rizika dėl į Bendriją plūstančių karo pabėgėlių iš Ukrainos. Iš tėvynės pasitraukė jau daugiau nei 5 milijonai ukrainiečių. O pasiskiepijusių gyventojų Ukrainoje skaičiai nebuvo itin dideli, pastebi V. Andriukaitis.

„Ukrainoje, deja, nebuvo pasiektas deramas pasiskiepijimo nuo koronaviruso lygis. Ten buvo maždaug 43-47 proc. Tai dabar yra budrumas, kad tik nebūtų naujo protrūkio, nes gali būti, kad žmonės gali būti užsikrėtę kuriomis nors koronaviruso atmainomis. Taip kad PSO pabėgėlių kontekste įspėja: šalys, kuriose jų yra daug, kad jų budrumas būtų didelis“, – sako jis. Europos Sąjungoje veikiantis vadinamasis Žaliasis pasas, įrodantis, kad žmogus yra pasiskiepijęs, persirgęs arba testuojasi – jo teigimu dėl to neturėtų būti padėtas į stalčių. 

 

 

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Komentarai


Naujausi epizodai