Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kaip pažaboti finansinius nusikaltimus Europoje?

2021-10-12, Antradienis 07:07
Jonė Sąlygaitė

Daugiau nei 600 žurnalistų ir beveik 12 milijonų nutekėjusių duomenų. Būtent tai vos prieš porą dienų tapo didžiausiu kada nors atliktu žurnalistiniu tyrimu, pavadintu „Pandoros popieriais“ (angl. „Pandora Papers“). Nutekinti finansiniai dokumentai, kuriais praėjusį sekmadienį pasidalijo Tarptautinis tiriamosios žurnalistikos konsorciumas, atskleidė, jog keliolika valstybių ir vyriausybių vadovų, įskaitant prieš korupciją garsiai pasisakančius Ukrainos ir Čekijos lyderius, naudojosi lengvatinio apmokestinimo zonomis, kad nuslėptų milijonų dolerių turtą. Tarp dokumentų galima atrasti ne tik politinius veikėjus, bet ir įvairias pasaulio garsenybes.

Tuo tarpu vos dieną prieš „Pandoros popierių“ nutekėjimą Anglija, Dominika ir Seišeliai buvo oficialiai išbraukti iš ES juodojo sąrašo, nebendradarbiaujančių jurisdikcijų mokesčių klausimais. Europos Parlamento nariai, susirinkę į skubų plenarinį posėdį aptarti „Pandoros popierių“ situacijos, kritikavo bloko finansų ministrus dėl jų neveikimo prieš mokesčių vengimą,

Socialistas demokratas Paulas Tangas diskusijoje išreiškė nepasitenkinimą, kad trys jurisdikcijos, prieš pat Pandoros popierių nutekėjimą buvo išbrauktos iš sąrašo. Anot jo „Tai įžeidimas piliečiams, kurie moka teisingą mokesčių dalį“, –  sakė Tangas. Įstatymų leidėjai taip pat siūlė įvairius sprendimus, kaip ateityje suvaldyti mokesčių slėpimą ir pinigų plovimą. Žaliųjų ir socialdemokratų politikai teigė norintys, kad į juodąjį sąrašą būtų kaip tik įtraukta daugiau šalių, ir paaiškino, kad bet kuri jurisdikcija, kurioje nereikalaujama, kad įmonės viešai skelbtų savo tikruosius savininkus, privalo būti įtraukta į sąrašą. Už ekonomiką atsakingas komisaras Paolo Gentiloni paskelbė, kad ES vykdomoji valdžia iki metų pabaigos pateiks teisėkūros pasiūlymus, kuriais bus siekiama kovoti su priedangos įmonių naudojimu siekiant išvengti mokesčių.

Bet būta ir kitokių nuomonių, parlamanterė Aurore Lalucq išreiškė susirūpinimą, kad šis nutekinimas gali paskatinti antieuropietišką populizmą, nes pasikartojantys tokių duomenų nutekėjimai gali sukurti įspūdį, kad Europa negali užkirsti kelio mokesčių slėpimui. Pasak vieno iš žurnalistų, pasaulyje atvėrusių „Pandoros skrynią“, Šarūno Černiausko, tokie nuogąstavimai yra visiškas absurdas. „Šis nutekėjimas ar kiti nutekėjimai, tik parodo, kad problema vis dar egzistuoja ir ją reikia spręsti“, – teigia Š. Černiauskas.

Dalis parlamentarų taip pat pasipiktino, kad būtent nacionaliniai finansų ministrai nesiima veiksmų ir nepažaboja ofšorinių zonų pačioje sąjungoje, o buvęs Lenkijos užsienio reikalų ministras klausė Komisijos, kodėl ES negali uždrausti Europos bendrovėms ir piliečiams turėti sąskaitų juodojo sąrašo šalyse. „Sąskaitų ribojimas būtų butaforinė priemonė, mažai sąskaitų fiziškai yra ten, kur registruotos įmonės. Sąskaitos yra tarptautinėj bankinėj sistemoj ir čia yra tas taškas į kurį reikia nukreipti dėmesį“, – pažymi Š. Černiauskas.

Anot žurnalisto, tai – globali problema, kuri reikalauja greito ir efektyvaus sprendimo, tačiau, Europos institucijos taip pat galėtų padėti užkirsti kelią šioms problemoms. „Būtų gerai, jei Europos Sąjunga priimtų naujus griežtesnius sprendimus. Pavyzdžiui, reglamentuojant tiek galutinių naudos gavėjų atskleidimą, nes ofšorinės įmonės dažnai figūruoja Europos juridiniuose asmenyse kaip akcininkai, reglamentuojant sandorius su tokiais subjektais ir reglamentuojant bankų sektoriaus veiklą ir prievolę raportuot apie įtartinus finansinius sandorius“, – pastebi Š. Černiauskas.

Visgi, kol visas pasaulis nesusitars, tol tokie finansiniai nusikaltimai kartosis, o mes, tikėtina, išvysime dar ne vieną popierių skandalą.

Šis straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai