Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kaip įtikinti pasaulį nebeieškoti naftos, anglies ir dujų Arktyje?

2021-11-03, Trečiadienis 07:07
Aušra Jurgauskaitė

Arkties regionas turtingas. Čia vyksta ir naftos, ir anglies, ir dujų paieškos. Europos Sąjunga naująja strategija Arkties regionui planuoja nebeleisti pradėti naujų šių iškasenų paieškų tam, kad išsaugotų šį regioną, stabdytų klimato kaitos procesus.

Europos Komisijos svetainėje pateikiamais duomenimis, Bendrijai tenka 8 proc. viso pasaulyje išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų, sukeliančių Arkties regiono atšilimą, kiekio. Be to, ES yra atsakinga už apie 36 proc. Arktyje nusėdančios juodosios anglies – žalingo oro teršalo, dėl kurio spartėja Arkties regiono atšilimas, tirpsta sniegas ir ledas.

Tačiau už taršą Arkties regione atsakinga ne viena ES. Ten veikiančios šalys – labai skirtingos. Tai ir dalis Kanados, ir Rusijos, ir Kinijos, ir tos pačios Europos Sąjungos valstybių. Tad, įtikinti kitas valstybes nustoti ieškoti regiono gilumose slypinčių gamtos lobių, Bendrijai gali būti sudėtinga

„Pats akivaizdžiausias svertas – jau dabar vykstantys pokyčiai. Pokyčiai, susiję su klimato kaita. Klimato kaitos padariniai neaplenkia nei vieno regiono – jie nepaiso valstybių šalių sienų, žemynų sienų. Mes matėme tragiškus potvynius Europos Sąjungos valstybėse, gaisrus ES šalyse – tokius pačius gaisrus mes matėme ir JAV, ir Sibire – kas jau, atrodytų, nesusideda mintyse – ir tame pačiame Arkties regione. Akivaizdu, kad tie padariniai bus daug skausmingesni. Aš manau, kad tai yra pagrindinis svertas, kad mes privalome labai neutraliai vertinti faktus, kurie yra padėti ant stalo ir kokią įtaką ir grėsmę tai toliau turės. Ir ta grėsmė toliau didės “, – atsakydamas į klausimą, kokių svertų turi ES, kad įtikintų Kiniją ir Rusiją atsisakyti naftos, anglių ir dujų iškastinės gavybos Arkties regione, Žinių radijui sakė už aplinką, žuvininkystę ir jūrų reikalus atsakingas Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius.

Be siekio įtikinti regiono valstybes atsisakyti iškastinės gavybos, ES žada investuoti į Arkties regiono gyventojų ateitį, skatindama geresnį švietimą, tvarų ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą, įskaitant aktyvesnį jaunimo, moterų ir čiabuvių tautų dalyvavimą priimant sprendimus Arkties regione tokiose srityse kaip inovacijos ir moksliniai tyrimai, darbo vietų kūrimas, skaitmeniniai įgūdžiai ir švietimas. Taip pat ES įsteigs nuolatinę atstovybę Grenlandijoje. Yra ir kitų numatytų veiksmų.

Vis tik kritikai sako, kad ir pati ES turi Arkties regione savų interesų ir Bendruoju komunikatu dėl Arkties regiono be kita ko siekia, kad šie vandenys liktų atviri Bendrijai, jos laivybai ir žuvininkystei.

„Sakykime taip: žuvininkystė mūsų ten pakankamai limituota. Ji, be jokios abejonės, vyksta, bet tas interesas – jis nėra toks didelis. Aišku, kad išlieka ir Europos Sąjungos ekonominis interesas ir tas taip pat atsispindi strategijoje. Bet, aš manau, mūsų veiklos – jos yra subalansuotos. Pirmiausia, atsižvelgiant į tvarumo kriterijus, užtikrinant, kad būtų išlaikytas balansas ir mes labai aiškiai kalbame net ir apie mineralų išgavimą, kad jie būtų įgyvendinami tik po išsamaus poveikio aplinkai vertinimo – įvertinus galimą poveikį aplinkai tiek išgavimo metu, tiek po jo. Kai mes kalbame apie išgavimą, tą moratoriumą naftos, dujų, anglies – vėlgi, yra veikiančių ir ES projektų, bet mes kalbame apie naujų projektų nebepradėjimą ir čia Europos Sąjungoje mes turime sutarimą“, – sako eurokomisaras V. Sinkevičius.

Ar galiausiai pavyks įtikinti visas Arkties regiono valstybes nebepradėti naujų iškastinės gavybos projektų – dabar atsakyti sunku, nes diskusijos tik prasidėjo. O konkrečių galutinių terminų, kada turėtų būti įgyvendinta Arkties regiono strategija, Europos Komisija nėra nurodžiusi.

„Strategijoje nurodėme interesą – Europos Sąjungoje, kur mes fokusuojamės ir ką ES įsipareigoja padaryti dėl vieno ar kito aspekto, nes, daugeliu atvejų, mums reikės pritarimo ir kitų šalių, dirbančių, veikiančių, esančių Arkties regione. Aišku, numatyti jiems aiškų terminą, nebūtų, turbūt, labai efektyvu ir netgi galėtų kai kuriuos įžeisti. Šiuo atveju reikėjo išlaikyti diplomatinį balansą“, – Žinių radijui sakė V. Sinkevičius.

 

Šis straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai