Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Europos gairės. Europos Komisijos įtraukios kalbos gairės: faktai ir mitai

2021-12-16, Ketvirtadienis 07:07
Augustė Lyberytė

Dar spalio pabaigoje eurokomisarės Helenos Dalli iniciatyva Europos Komisija paskelbė „įtraukios" kalbos gaires. Jomis raginama skatinti nediskriminuojančią komunikaciją – tai yra, nevartoti su lytimi susijusių daiktavardžių, vyriškų įvardžių, taip pat į žmones kreiptis politkorektiškiau – vietoje „seni žmonės" sakyti „pagyvenusieji", vietoje kreipinio „ponios ir ponai", kreiptis „mieli kolegos" ir pan.

Kartu atkreipiamas dėmesys į žmonių religinių tradicijų ir tikėjimų įvairovę, tad viena iš gairių rekomenduoja sveikinti ne su Kalėdomis, o su „šventiniu laikotarpiu".

Būtent dėl šios rekomendacijos visos įtraukios kalbos gairės susilaukė milžiniško dėmesio ir iššaukė emocijų audrą. Europos Komisija imta kaltini, neva ši nori pavogti Kalėdas ir neigia krikščioniškąsias Europos Sąjungos šaknis. Rekomendacijas imta lyginti netgi su „naujakalbe".

Nejaugi Europos Komisija – lyg koks Grinčas – bando pavogti Kalėdas? Tiesa tai ar mitas? Diskutuosime su Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje l.e.p. vadove Agne Kazlauskaite bei Lietuvos Žmogaus teisių centro direktore Jūrate Juškaite.

Laida yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai