Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Europiečiams – saugesnės tatuiruotės ir ilgalaikis makiažas

2021-12-28, Antradienis 07:07
Jonė Sąlygaitė

Tatuiruotes turi bent 12 proc. europiečių. Jas ypač dažnai pasidaro 18–35 m. amžiaus jaunuoliai, taip pat pastebima, kad kasmet ši kūno puošmena tampa vis populiaresnė. Vis labiau populiarėja ir ilgalaikis makiažas, jo principas panašus į tatuiruočių, taip ilgam laikui paryškinamos lūpų, vokų ar antakių spalvos. Dėl nešvarių adatų dažams įšvirkšti naudojimo kylantis pavojus sveikatai buvo ilgai tiriamas, dabar tatuiruotės tapo saugesnės, tačiau pradėtos analizuoti jų su cheminėmis medžiagomis susijusios problemos, o šią riziką nuspręsta reguliuoti Europos Sąjungos lygmeniu.

Pagal REACH reglamentą nuo Naujųjų metų siekiant apsaugoti Europos piliečius, ES bus ribojami tūkstančiai pavojingų cheminių medžiagų, esančių tatuiruočių dažuose ir ilgalaikiame makiaže. Apribojimai bus taikomi daugiau nei 4000 pavojingų cheminių medžiagų, kurios gali sukelti vėžį ar genetines mutacijas, taip pat toksiškoms cheminėms odą dirginančioms ir jautrinamoms medžiagoms.

Tikslo uždrausti tatuiruotes nėra, tik padaryti tatuiruotėse ir ilgalaikio makiažo priemonėse naudojamas spalvas saugesnes. Tikimasi, kad dėl naujųjų taisyklių sumažės lėtinių alerginių ir kitų uždegiminių odos reakcijų, kurias sukelia tatuiruočių ir ilgalaikio makiažo dažai. Taip pat galėtų sumažėti ir sunkesnių sveikatos sutrikimų, tokių kaip vėžys, žala mūsų DNR ir reprodukcinei sistemai, kuriuos galimai sukelia dažuose naudojamos cheminės medžiagos.

„Tai išties darys saugesniais tiek tatuiruotes, tiek ilgalaikį makiažą, nes juose nebus draudžiamų cheminių medžiagų, kurios pavojingos žmonių sveikatai. Bet kokiu atveju šie produktai taps saugesniais dar ir dėl to, kad neaiškios kilmės mišiniai ir dažai turės būti su etiketėmis, kad mišinys skirtas būtent tatuiruotėms arba ilgalaikiam makiažui“, – pažymi Aplinkos apsaugos agentūros cheminių medžiagų skyriaus vedėja Otilija Špūrienė.

Sąjunga taip pat uždraudė naudoti kai kuriuos konkrečius mėlynus ir žalius pigmentus, naudojamus tatuiruočių dažuose („Pigment Blue 15“ ir „Pigment Green 7“). „Jie uždraudžiami dėl savo kancerogeninių savybių ir galimo ilgalaikio neigiamo poveikio žmonių sveikatai. Tatuiruočių dažai įterpiami giliai po oda, jie ten išlieka visą gyvenimą“, – teigia O. Špūrienė. Šiems pigmentams draudimas bus taikomas nuo 2023 m. pradžios, kad pramonės atstovai turėtų daugiau laiko rasti saugesnių alternatyvų. Padaryta išvada, kad šie apribojimai neturės reikšmingo neigiamo ekonominio poveikio tiekimo grandinėms, o tai taip pat nepadidins kainų vartotojams. Komitetas taip pat sutiko, kad apribojimas sumažintų pakeitimo, dėl kurio reikės apgailestauti, riziką.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai