Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Diskusijos dėl privalomo skiepijimo nuo COVID-19 Europos Sąjungos šalyse – skirtingos

2021-12-07, Antradienis 07:07
Jonė Sąlygaitė

Praėjusį trečiadienį Europos Komisijos pirmininkė nurodė, kad reikia pradėti diskutuoti apie privalomą skiepijimą nuo COVID-19. Nors tokius sprendimus palikta laisvė priimti valstybių narių vyriausybėms, visgi po Ursulos von der Leyen pareiškimo apie tai pradėta kalbėti visoje Sąjungoje. Pagrindinis argumentas, kad privaloma vakcinacija padėtų užkirsti kelią naujų atmainų, tokių kaip naujoji omikron, susidarymui. Taip pat, tai galėtų paskatinti trečdalį, vis dar nepasiskiepijusių, Sąjungos gyventojų pasiskiepyti nuo koronaviruso. Daugiau pasiskiepijusių padėtų išvengti sveikatos apsaugos sistemų perkrovos, naujų ribojimų ir karantinų.

Nors apie privalomą vakcinaciją diskutuojama šalių politinėse arenose, visgi diskusijos – skirtingos. Apie privalomus skiepus pirmoji prabilo Austrija. Ji svarsto privalomą vakcinaciją įvesti nuo vasario 1-osios. Lietuvos ambasadorius Austrijoje, Donatas Kušlys sako, kad visgi kol kas sprendimas nėra aiškus. „Turime turėti omeny, kad tam, kad privalomas skiepijimas būtų įvestas –turi būti tam pritaikyta teisinė bazė. Šiuo metu Austrijoje yra rengiamas įstatymo projektas, kuris tikriausiai bus paskelbtas gruodžio 6-tą dieną. Įstatymų projektas bus paskelbtas diskusijai su socialiniais partneriais, darbdaviais, politikais“, –teigia D. Kušlys.

Apie privalomą vakcinaciją rimtai diskutuoja ir Vokietija. Olafui Sholzui tapus kancleriu, tikimasi dėl šio sprendimo Bundestage balsuoti dar šį mėnesį. Šiam sprendimui pritarimą išreiškė ir Angela Merkel.

Kitos šalys privalomą skiepijimą svarsto įvesti tam tikrų profesijų darbuotojams. Italija buvo pirmoji Europos Sąjungos valstybė, dar balandį paskelbusi, kad vakcinacija privaloma visiems sveikatos apsaugos darbuotojams. Kai kuriuos darbuotojus privalomai jau skiepija ir Prancūzija bei Vengrija. Apie panašų modelį vis dažniau prabyla ir Lietuvos Vyriausybė.

Kita griežtesnių priemonių besiimanti valstybė – Graikija. Čia bus privalomai skiepijami gyventojai, kuriems daugiau nei 60 metų. To nepadarę senjorai turės kas mėnesį susimokėti 100 eurų baudą. Graikijos lietuvių bendruomenės tarybos narės Ernestos Kazlauskaitės-Tsakonos teigimu, Graikijos valdžia tikisi, kad toks sprendimas leis išvengti naujo karantino. „Ta dalis žmonių, kurie patenka į intensyvios terapijos skyrius, kas lemia ligoninių apkrovimus, yra vyresni nei 60-ties metų. Mirties rodikliai irgi dažniausiai yra tų, kuriems daugiau negu 60 metų. Todėl išanalizavus situaciją ir pamačius, kad 17 proc. šios grupės žmonių yra vis dar nepasiskiepiję, o tai sukelia didžiausią apkrovą ligoninėse, buvo priimtas būtent toks sprendimas“, – Žinių radijui sakė Graikijos lietuvių bendruomenės narė.

Privalomam skiepijimui kol kas nepritaria Švedija. Švedijos sveikatos apsaugos ministras džiaugiasi, kad vakcinacijos tempai yra itin pozityvūs, dėl to švedams ir toliau skiepai neturėtų tapti privalomi. Panašių principų laikosi ir Danija bei Šveicarija. Šių šalių vyriausybės akcentuoja gyventojų pasitikėjimą valdžia, o tą įrodo – ir taip aukšti pasiskiepijimo rezultatai.

Lietuvoje opozicija ir toliau kritikuoja valdančiuosius dėl komunikacijos stokos vakcinų klausimais, būtent tokią priežastį, lėtiems skiepijimosi tempams Lietuvoje, nurodo ir buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

 

Straisnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai