Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Ar Europos Sąjunga turėtų kalbėtis su Minsku?

2021-11-16, Antradienis
Aušra Jurgauskaitė

Reportažas skambėjo Žinių radijo laidoje „Gyvenu Europoje“ 2021 11 15

Vis pasigirsta tokių kalbų. Pavyzdžiui, praėjusią savaitę tokią mintį Žinių radijuje kėlė buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas.

Mums reikia ieškoti įvairių priemonių. Sankcijos svarbu, sienos kontrolė labai svarbi, kas buvo apleista, bendradarbiavimas su sąjungininkais ir kitos politinės spaudimo priemonės – bet taipogi ieškoti diplomatinių konfidencialių kanalų, kalėtis su tuo žmogumi, kuris priima sprendimus. Gal vis dėlto verta pabandyti – gal ne viešai, gal ne Lietuvai, bet vienam ar kitam politikui, diplomatui – suteikti tam tikrų alternatyvų Lukašenkai būti mažiau priklausomu nuo Maskvos“, – sakė jis.

Praėjusią savaitė Europos Sąjungą su Minsku kalbėtis paragino ir Kremlius. Tokia mintis nuskambėjo po Vokietijos kanclerės Angelos Merkel skambučio Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, kurio metu Merkel prašė Putino panaudoti savo įtaką, kad Baltarusija sustabdytų „nežmonišką“ neteisėtos migracijos pavertimą ginklu.

Bet Kremlius ir Minskas vis aiškina, kad migrantų krizę išprovokavo pati Europos Sąjunga. O Rusijos užsienio reikalų ministras Sergėjus Lavrovas anksčiau sugebėjo pareikšti, kad ES turėtų suteikti finansinę pagalbą Baltarusijai dėl migrantų, kaip yra padėjusi Turkijai.

Bent jau Lietuva su Minsku kalbėtis tikrai neplanuoja. Tą praėjusią savaitę portalui 15min.lt patvirtino Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, kuris sako, kad „Europos Sąjunga nesikalba su vadovais, kurie yra nelegitimūs“.

O Lietuvos vidaus reikalų viceministras Kęstutis Lankčinskas Žinių radijo paprašytas įvertinti Vokietijos pokalbį su Maskva ir galimybę tartis su Minsku, atsakė taip:

Yra du aspektai. Angela Merkel kreipėsi į Vladimirą Putiną. Tai ji puikiai supranta, kad šitie nelegalios migracijos veiksmai yra Baltarusijos spec. tarnybų veiksmai labai aiškiai ir glaudžiai derinami su Rusijos spec. tarnybomis. Angela Merkel kreipėsi į Vladimirą Putiną – reakcija, matyt, buvo tokia, kokios ir buvo galima tikėtis – eilinį kartą vaidyba ir melagystės. Ką čia daugiau komentuot. O dėl pokalbių su Lukašenka, tai mūsų kaimynai lenkai yra pabandę prieš mėnesį ar du. Koks rezultatas, visi matom“, – kalbėjo viceministras.

Na o kol kas Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos su Minsko režimu kalbasi sankcijų kalba. Artimiausiu metu turėtų būti patvirtintas naujas jų paketas tiek iš Bendrijos, tiek Amerikos pusės. Ar kalbėsis su Minsku Bendrija ne sankcijų kalba, klausimas lieka atviras.

Šis straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai