Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

A. Kubilius: A. Navalnas atspindi dabartinės Rusijos situaciją

12.27 Pirmadienis 11:05
Augustė Lyberytė

Šis apdovanojimas tikrai reikšmingas. Ir be abejo, Aleksejaus Navalno veikla yra labai reikšminga“, – sako europarlamentaras Andrius Kubilius, kalbėdamas apie gruodžio 15-ąją dieną Europos Parlamente vykusią Sacharovo premijos įteikimo ceremoniją. Už minties laisvę šiais metais apdovanojimas skirtas Rusijos opozicijos lyderiui Aleksejui Navalnui. Tėvo vardu apdovanojimą priėmė jo dukra Darija Navalnaja.

Europarlamentaras neabejoja, jog A. Navalnas yra tapęs stipriu moraliniu simboliu ne tik Rusijoje, bet ir žymiai platesniame globaliame kontekste.

Aleksejus Navalnas pasaulio mastu yra lyderis, kovojantis prieš korumpuotą, kleptokratinę, autoritarinę valdžią ir už tai jis tikrai nusipelnė ir šio apdovanojimo. Jo situacija atspindi visą dabartinės Rusijos reikalų esmę. Akivaizdu, kad Kremlius, Putinas bijo Navalno – bijo jo veiklos. Todėl jį ir nuodija, ir laiko uždarę kalėjime“, – kalba Kubilius.

Tačiau politikas atkreipia dėmesį, jog, kaip daug kartų yra kalbėjęs ir pats A. Navalnas, Rusija yra ne tik Kremlius: „Rusija yra ir tie žmonės, kurie siekia kitokios Rusijos. Arba kaip pats Navalnas vadina, laimingos ateities Rusijos. Ir ta Rusija, mūsų įsitikinimu, tikrai nugalės. Nes tokių žmonių, kurie eina kartu su Navalnu, yra tikrai daug. Keletas iš jų buvo ir Strasbūre – vienas jo štabo vadovų Leonidas Volkovas, be abejo jo dukra“.

Pasak Kubiliaus, prieš sakydamą kalbą Europos Parlamente, Navalno dukra Darija prisipažino, jog labai jaudinasi, tačiau jaunos, vos dvidešimties metų sulaukusios merginos kalba buvo reikšminga bei susilaukė audringų europarlamentarų plojimų.

Retai tokių kalbų gali išgirsti Europos pagrindinėse tribūnose. Ji labai reikšmingai kalbėjo apie tai, ką ir Lietuvoje mes dažnai diskutuojam. Ar politika turi būti vertybinė, ar turi būti pragmatinė? Ar galima vardan pragmatizmo, dėl kažkokių verslų ar dėl pelnų daryti biznį su Kremlium? Tartis su Kremlium dėl kažkokių tai dalykų ir užmiršti vertybes? Jos labai argumentuota kalba sakė kaip tik priešingai. Žiūrėkite – jeigu jūs, Europa, atsisakote vertybių, tai jums tai labai brangiai kainuos materialine prasme. Kainuos ir jau dabar kainuoja“, – sako europarlamentaras.

Kubilius pasakoja, jog su D. Navalnaja teko pabendrauti ir po jos kalbos. Pokalbiai su Rusijos opozicionieriaus dukra politikui leido suprasti, jog kitokia Rusija iš tiesų auga ir bręsta: „Gimusi kažkur 2000-aisiais metais, nemačiusi ir kitokios Rusijos – be Putino. Bet nemačiusi ir tos sovietinės imperijos, kurios nostalgija vis dar pakankamai ryški pačios Rusijos visuomenės mąstyme ir į kurią Putinas vis dar taikosi. Tai štai Darijos ar jos bendražygių, jos tėvo veikloje jokios nostalgijos nebėra“.

Nors šiuo metu A. Navalnas yra įkalintas Putino režimo, jis tęsia savo veiklą – taip liudija ir Navalno štabo vadovas Leonidas Volkovas.

„Navalnas sugeba perduoti perduoti įvairių idėjų, iniciatyvų savo bendražygiams. Ir Leonidas Volkovas šiek tiek juokavo. „Mes tai jau kenčiam, nes jisai būdamas kalėjime lyg ir turi daugiau laiko galvoti apie įvairias iniciatyvas ir idėjas, mes jau nebespėjam įgyvendinti.“ Tai čia toks, aišku, graudus pajuokavimas“, – pasakoja Kubilius.

Europos Parlamento nariui atrodo, jog tai, kaip Putinas elgiasi su Navalnu, rodo, jog Rusijos lyderis nesijaučia stipriai. Anot politiko, Navalno nuodijimo istorija, jo vykdoma antikorupcinė veikla, gebėjimas išaiškinti ir parodyti plačiajai visuomenei Kremliaus pilių statybas ir grobstomus turtus – tai Kremliui labai pavojinga.

Lygiai taip pat, mano įsitikinimu, Putinas jaučia, kad ir Rusijos viduje, ir išorėje – jo galios silpnėja. Todėl jis darosi toks ir agresyvus – tiek viduj, tiek išorėj. Kartais tai darosi panašu į desperaciją. Visi jo kariuomenės telkimai prie Ukrainos, kažkoks tai trolinimas su visais viešai skelbiamais perspėjimais NATO. Tiek dėl Navalno veiklos, tiek dėl visų besikeičiančių kartų ir menkstančios nostalgijos sovietinei imperijai, galų gale – tiek dėl to, jog buvusios imperijos demokratijos jėgos artėja prie pačios Rusijos, prie Kremliaus. Ir Putinas tą jaučia. Kaip sakau – yra daug nervingo veikimo“, – dėsto politikas.

Toji desperacija, Kubiliaus mąnymu, negali mūsų paguosti, mat Putino veikla dėl to gali būti dar pavojingesnė. Visgi, kartu desperacija rodo, kad pabaiga yra labai arti. Europarlamentaras tikina – Kremlius siekia išgąsdinti Vakarus dėl Ukrainos, tad patiems dar labiau sėti baimę ir paniką nėra prasmės.

Man tai primena, taip sakant, Piterio ar Leningrado chuligano veikimą. Aš matau daug trolinimo. Tai mano atsakymas Putinui būtų – gal galit nusiraminti? O ne kad mes čia dar labiau svarstom, kur čia ir ką puls, kur čia dabar ir kas bus. Aš tikrai nesakau, kad negali pulti. Bet kai mes patys save dar labiau išgąsdina, ir tada jau bėgam prie stalo – „oi oi, tik nepulk, geriau čia tarkimės, kaip čia tą NATO mažinti ir atitraukinėt“. Tai mes taip žaidžiam Putino žaidimą. Aš manau, kad tai klaidinga. Tai reikia labai aiškiai pasakyt – nusiramink“.

Situacija dėl Ukrainos europarlamentarui atrodo itin ironiška: „Pats Putinas 2008-aisiais pradėjo karą prieš Sakartvelą, 2014-aisiais – prieš Ukrainą. O dabar jis pyksta, kad šitos šalys bando stiprinti savo gynybą. Pyksta ant Vakarų, kad bando šitoms šalims padėti. Tai tu atitrauk savo kariuomenes iš užimtų teritorijų, atsiprašyk už tuos karus ir tada gal ir bus galima kalbėtis apie kažkokius rimtesnius dalykus. Bet dabar – tai atrodo juokingai“.

Kubilius neabejoja, jog Vakarams pasidavus Kremliaus trolinimui, tokių situacijų bus dar daugiau, tad politiko manymu Vakarams reikėtų šaltesnio požiūrio į tokį trolinimą iš Rytų.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.patreon.com/ziniuradijas

Komentarai


Naujausi epizodai