Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kas gresia Lietuvai už migrantų teisių pažeidimus?

2022-07-04, Pirmadienis 13:05
Jonė Sąlygaitė

Tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International" kaltina Lietuvą netinkamu elgesiu su migrantais bei žmogaus teisių pažeidimais, tačiau pasak Vidaus reikalų ministerijos spalvos sutirštintos. Organizacija prašo Lietuvos stabdyti apgręžimo politiką, kaip galima greičiau paleisti migrantus iš stovyklų. Taip pat siekiama, kad migrantai nebūtų priverstinai grąžinami į kilmės šalis. Organizacijos Europos regiono direktorius Nilsas Muižniekas ataskaitoje teigė, kad migrantai Lietuvoje „buvo ištisus mėnesius neteisėtai laikomi pasibaisėtinomis sąlygomis ir patyrė fizinį ir psichologinį smurtą bei kitokį žeminantį elgesį". Ataskaitoje priminta ir apie tai, kad pagal tarptautinę teisę ir Europos Sąjungos teisės aktus apgręžimo politika yra neteisėta. Nurodyta ir tai, kad Lietuvos valdžia trukdė prieglobsčio prašymų nagrinėjimo procesui, migrantai nesupažindinti su reikalingais įrodymais.

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas paskelbė, kad pagal bendrijos teisę negalimą sieną kirtusiems migrantams užkirsti kelią prašyti prieglobsčio, o taip pat ir riboti jų laisvės. Tai galioja net tada, kai yra įvesta karo padėtis, nepaprastoji padėtis ar ekstremali situacija dėl masinio užsieniečių antplūdžio. Kas laukia Lietuvos? Ar keisime migracijos politiką dėl šių vertinimų?

Apie tai kalbame su Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos" nariu Vytautu Baku ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų nariu Žygimantu Pavilioniu, migracijos procesus nagrinėjančia mokslininke dr. Giedre Blažyte bei Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakulteto dekanu Dainiumi Žalimu.

Antroji laidos dalis: „Der Spiegel" skelbia, kad Berlynas siekia nutraukti dalies prekių tranzito į Kaliningradą draudimą. Pasak laikraščio, ši priemonė Vokietijos vyriausybės prašymu netrukus gali būti panaikinta. Diskusijos tęsiasi jau porą savaičių, tačiau kaip toks Europos Komisijos sprendimas pakeistų Lietuvos santykius su bendrija ar Vokietija? Kokią žinutę sankcijų išimtis nusiųstų Vladimirui Putinui? Diskutuojame su Klaipėdos universiteto politologe Gabriele Burbulyte-Tsiskarishvili.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai