Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Ar biudžetininkų atlyginimų didinimo strategija užtikrins orų pragyvenimą?

2019-04-25, Ketvirtadienis 13:05
Darius Matas

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pažadėjo, kad biudžetininkų atlyginimai kitąmet augs iš valstybės turimų papildomų resursų gerinant mokesčių administravimą ir didinant viešojo sektoriaus efektyvumą. Konkretesni sprendimai numatyti Vyriausybės pasitarime vakar svarstytoje Ilgalaikio tvaraus viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokesčio finansavimo iki 2025 metų strategijoje.

Pagrindinį dėmesį žadama skirti mažiausiai uždirbantiems viešojo sektoriaus darbuotojams, mažinti skirtumus tarp atskirose srityse dirbančiųjų atlyginimų ir didinti pareiginės algos bazinį dydį. Politikai skaičiuoja, kad vien kitąmet strategijai įgyvendinti papildomai reikės skirti beveik 400 mln. eurų.

Parengtoje strategijoje numatoma nuo 2020 m. 10 proc. kasmet didinti darbo užmokestį mokytojams, 15 proc. - ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojams. Ketinama kasmet 10 proc. didinti atlyginimus dėstytojams, mokslo darbuotojams bei tyrėjams.

Dokumente taip pat numatoma siekti, kad gydytojai 2025 metais uždirbtų tris VDU, o slaugytojai – 1,5 VDU. Po 15 proc. atlyginimai turėtų kilti kultūros ir meno darbuotojams, socialinių paslaugų srities darbuotojams, kek mažiau - vidaus tarnybos sistemos statutiniams valstybės tarnautojams.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija strategijai nepritaria, nes pasako jos vadovės, daugiausiai naudos iš jos gaus vadovai per bazinio dydžio augimą, tokiu dokumentu taip pat yra slopinamos profesinių sąjungų derybinės galios. strategijai nepritaria ir mokslininkų bei dėstytojų bendruomenė. Pasak jos, siūlomas dokumentas yra neišbaigtas ir vertintinas kaip laikina politinė priemonė, kuria siekiama nuraminti viešo sektoriaus darbuotojų nepasitenkinimą dėl darbo užmokesčio.

Taip pat žadama įvesti sektorinius (sisteminius) kokybinius rodiklius - už pasiekimus būtų didinami asignavimai sektoriaus darbo užmokesčio fondui, mokamos skatinamosios premijos. Tikimasi tai pradėti taikyti nuo 2020 m. pasirinktose bandomosiose srityse (sveikatos apsaugos, valstybės tarnybos ir švietimo).

Algų kėlimo strategija dar turės būti galutinai patvirtinta Vyriausybės posėdyje.

Laidoje dalyvauja: Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Deividas Matulionis, Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė, Lietuvos slaugos specialistų organizacijos prezidentė Danutė Margelienė, VU Filosofijos fakulteto mokslininkų iniciatyvinės grupės „Paskutinis prioritetas“ atstovė Rūta Žiliukaitė, „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.

xx211

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai