Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Ką mums sako tremtinių palaikai?

2019-06-14, Penktadienis 09:10
Raigardas Musnickas

1941 m. birželio 14 d. 3 val. nakties enkavedistai pradėjo masinius lietuvių areštus. Lietuviai ištisomis šeimomis buvo tremiami į Sovietų Sąjungos gilumą, Sibirą. Per savaitę iš Lietuvos išvežta 30 tūkst. Lietuvos piliečių. Iki šiol tiksliai nenustatyta tikslaus ištremtųjų ir žuvusiųjų pakeliui į tremtį skaičiaus. Žmonės buvo tremiami krovininių traukinių vagonuose. Iš viso 1941–1952 m. iš Lietuvos buvo ištremta apie 132 000 žmonių, apie 28 000 iš jų žuvo.

Po daugelio metų mes pradėjome ieškoti savo tremtinių kapų

Pirmoji lietuvių ekspedicija Igarkoje parvežė daugiausia tremtinių palaikų. Prieš trisdešimt metų Romualdo Bakučio vadovaujama devyniolikos žmonių grupė dirbo kapinėse, kad iš amžino įšalo žemės ištrauktų tremtyje mirusiųjų tautiečių palaikus, iš skardos ir medžio gamino jiems karstus, rinko medžiagą archyvuose. Ekspedicijos kulminacija tapo 1989 m. liepos 28 d. į Kėdainius parskraidinti 128 tremtinių palaikai. Tai – daugiausia tremtinių palaikų pargabenusi ekspedicija.

Užsieniečių pagarbos ir susižavėjimo sulaukęs veiksmas buvo atspindėtas pasaulio žiniasklaidoje.

Prieš trisdešimt metų įvykusi ekspedicija į Igarką išvirto į „Misiją Sibiras“, savotišku prekiniu ženklu, atpažįstamu Lietuvoje ir užsienyje.

 Laidoje dalyvauja ekspedicijos vadovas Romualdas Bakutis, Sąjūdžio informacinės agentūros reporterė, Vilniaus universiteto žurnalistikos studentė Ramunė Sakalauskaitė, anuomet 16-metis Utenos vidurinės mokyklos moksleivis, kino ir teatro aktorius Rytis Saladžius.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai