Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Ar galima atpiginti šilumą?

2018-01-10, Trečiadienis 09:10
Raigardas Musnickas

Konkurencija šilumos gamybos rinkoje veikia, tačiau bene visuotinai sutariama, kad realią jos naudą gyventojai pajus tik tada, kai bus nustatytos vienodos taisyklės visiems rinkos dalyviams.

Kol kas centralizuotai tiekiamos šilumos kaina nuo sausio didžiuosiuose šalies miestuose, išskyrus Šiaulius, didės, rodo šilumos tiekimo bendrovių duomenys.

Kaune šiluma brangsta labiausiai, nepaisant to, kad konkurencija gaminant šilumą šiame mieste yra didžiausia.

Nepriklausomi šilumos gamintojai tvirtina, kad "Kauno energija" nepagrįstai didina šildymo kainas, todėl kauniečiai už šildymą sausį turės mokėti net 20 proc., arba beveik 2 mln. eurų, brangiau nei Vilniaus gyventojai.

„Kauno energija“ tikina, kad šilumos kainos augo dėl to, kad brango pagrindinė šilumos gamybos žaliava – biokuras.

Tačiau nepriklausomi gamintojai tiek Kaune, tiek Vilniuje sausį šilumą parduoda beveik vienoda kaina - po maždaug 3 centus už kilovatvalandę (kWh). Nepaisant to, galutinė kaina vartotojams smarkiai skiriasi - vilniečiai sausį už šilumą mokės 4,63 centus, o kauniečiai - net 5,67 cento už kWh.

„Kauno energija“ šilumą vartotojams parduoda pagal prieš kelis metus patvirtintą kainą, kai ji buvo paskaičiuota dar neegzistuojant aktyviai konkurencijai, o didelę dalį šilumos gaminant dujomis. Kai kuriais skaičiavimais, už 2015-2017 metus Kauno šilumos vartotojai permokėjo apie 15 mln. eurų. Neatmetama, kad paskaičiavus, kokią kompensaciją reikia grąžinti vartotojams, Kaune šilumos kaina gali tapti net pigiausia Lietuvoje.

„Šiaulių energija“ sausį šilumą parduos po 4,37 cento (be PVM) už kWh – 0,2 proc. mažiau nei gruodį. Tai bus mažiausia šilumos kaina tarp visų didmiesčių. Tačiau valstybinės institucijos šią kainą vadina mitu, nes už šilumą gyventojai buvo permokėję anksčiau, be to, juos dotuoja kiti šalies gyventojai per skatinamąjį elektros supirkimo tarifą.

Apie šilumos kainų augimo priežastis, jų mažėjimo galimybes, konkurencijos naudą laidoje diskutuoja „Kauno energijos“ generalinis direktorius Rimantas Bakas, Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacijos prezidentas Vytautas Kisielius, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos narys Donatas Jasas ir Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja Jūratė Šovienė.

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai