Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Pandemija, karas, korupcija. Baiginėjasi šios kadencijos Europos Parlamento darbas

2024-04-24, Trečiadienis 14:30
Aušra Jurgauskaitė

Šią savaitę – paskutinė dabartinės sudėties Europos Parlamento (EP) sesija. Kaip jį prisiminsime? Kuo šis EP skyrėsi nuo praėjusiojo? Apie tai domėjosi Žinių radijas laidoje „Gyvenu Europoje“.

Ne pirmą kadenciją EP dirbantis Petras Auštrevičius sako, kad ši kadencija buvo ir kiekybiškai, ir kokybiškai kitokia nei praėjusioji.

„Tai paaiškinama strateginėmis temomis, kurios dominavo kadencijos metu. Jeigu 2014-19 metų kadencijoje labiausiai įsimintina migracijos krizė (...), tai 2019-24 metų – pandemija, karas prieš Ukrainą. Negalėčiau netgi lyginti šitų kadencijų – man jau atrodė, kad 2014-19 metų kadencija buvo skirtinga nuo visų kitų, nes atsirado daug reikalų, kurie privalėjo būti sprendžiami ne nacionaliniu, o Europos Sąjungos lygmeniu. Tačiau ši pastaroji kadencija vėlgi labai skirtinga ir daug aktyvesnė nei prieš tai buvusi, ypač, aktualių klausimų gausa ir jų įtaka mums visiems. Sakyčiau, net egzistenciniai klausimai iškilo. Nežinau, kokia bus kita kadencija, bet, panašu, kad to nuobodulio, kuris anksčiau šiek tiek kartojosi Bendrijoje kurį laiką, matyt, nematysime toli į ateitį“, – svarstė europarlamentaras.

Išskirdamas svarbiausius šios kadencijos darbus, jis ir vardino, kad jie susiję buvo su pandemija, Rusijos karu prieš Ukrainą, sprendimais dėl bendro skolinimosi ES ekonomikai atkurti, ką jis įvardino kaip žingsnį, atveriantį kelią priimti panašius sprendimus ateityje saugumo ir gynybos srityje.

„Galbūt kai ką mes galėjom padaryti ir greičiau, su mažiau blaškymosi ir abejonių (...). Štai dabar mes priėmėme migracijos dokumentą, o pažiūrėkite, kada įvyko pati krizė – praktiškai prieš 8 metus. Pažiūrėkite, kiek ES viduje reikėjo diskusijų, abejonių, blaškymosi ir pan. – su saugumu ir gynyba mes neturime tokios privilegijos“, – žiupsnelį kritikos užbėrė politikas.

 Vis tik pažymėta ši kadencija ne tik karo, pandemijos – bet ir korupcijos skandalo dėl  kyšininkavimo, pinigų plovimo ir mėginimo daryti įtaką politiniams sprendimams iš Kataro.

„Reikia pripažinti, kad tai buvo labai nemaloni istorija. Ji atskleidė nelegalaus lobizmo ir įtakos pavyzdžius, apie kuriuose būta kalbų ir tarp parlamentarų, viduje. Mes gi jaučiam, sakyčiau, nedemokratinių, autoritarinių valstybių, pilnų naftos ir dujų pinigų, norą, kad jų veidas atrodytų gražiau, agresyvų lobizmą“, – į klausimą, kiek korupcijos skandalas apkartino darbą šią kadenciją, atsakė P. Auštrevičius. 

Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas prof. Šarūnas Liekis sako, kad į istoriją šis EP įeis kaip tas, kuris bando reaguoti į krizes.

„Ko gero, šio Europos Parlamento kadenciją galėsime vertinti ateityje kaip tokią, kurioje buvo bandoma reaguoti į krizes tačiau situacija iš esmės nepasikeitė. Ta prasme, Europos Parlamentas ir Europos Komisija nesugebėjo įveikti tų iššūkių, apart kovido – kovidas sutvarkytas, bet ta bendra sisteminė krizė, susijusi su globaliais prieštaravimais – santykiais su JAV, su Kinija... Galėtume apibūdinti gal kaip pereinamąjį laikotarpį – Europos Parlamentas, kuris bando įveikti krizę. Tačiau, ar pavyks ją įveikti, matysime po sekančių, po šių rinkimų“, – konstatavo profesorius.

 

EPA-ELTA nuotr.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

https://euranetplus-inside.eu/euranet-network-news/

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai