Žinių radijas

Large
Asociatyvi nuotrauka. Tankai. BFL nuotr.


 
Per trejus metus Rusijos gynybos biudžetą žadama padidinti 40 mlrd. dolerių. Karinė ginkluotė Kaliningrade taip pat stiprinama – čia jau dislokuotos artimojo nuotolio raketos „Iskander-M“ ir raketų sistemos S-400. Gynybos politikos ekspertas, apžvalgininkas Aleksandras Matonis sako, kad Lietuva turi imtis veiksmų, reaguodama į tai.

 

„Be abejo turime reaguoti. (...) Turėtume daryti savo namų darbus. NATO politinėse gairėse nurodyta, kad 2 proc. Bendrojo vidaus produkto (BVP) gynybai yra siekiamybė, kuri geriausiai atspindi viso aljanso interesus. Tarp aljanso valstybių esame pačiame dugne, negarbingoje paskutinėje vietoje, su mažiau nei 1 proc.  (BVP dalis, skriama gynybai - red.)“, - Žinių radijo laidoje „Ryto espresso“ antradienį kalbėjo A. Matonis.


Pasak jo, joks parlamentaras dar neužregistravo įstatymo pataisos, didinančios gynybos biudžetą.

 

A. Matonis pažymi, kad nuo Lietuvos, Latvijos ir Estijos įstojimo į NATO laikų, šiose šalyse nebuvo dislokuota jokios puolamosios ginkluotės. Tuo tarpu raketos, dislokuotos Lietuvos kaimynystėje esančioje Kaliningrado srityje, pasak A. Matoniu, jokiu būdu nėra gynybinis ginklas.

 

„Iskander-M“ raketinės sistemos yra puolamasis ginklas, skirtas naikinti pusės tūkstančio kilometrų spinduliu visa, kas yra ant žemės, (...) taip pat yra ir galimybė į „Iskander-M“ raketą įkelti branduolnę galvutę, kas tuomet iš viso tai paverčia globaline katastrofa. Lygiai taip pat negynybiniai yra raketiniai kompleksai S-400, kurie dislokuoti Kaliningrade ir realiai paralyžiuoja visą oro erdvę nuo Švedijos iki Lenkijos pietų“, - nurodė pašnekovas.

 

Pašnekovo nuomone, net per artimiausius kelerius metus, lokaliniai konfliktai tarp Rusijos ir kitų šalių gali kilti:

 

„Rusija Gruzijos karo pavyzdžiu įrodė, kad ji sugeba vykdyti agresyvią regioninę politiką dėl vidinių motyvių“, - teigė A. Matonis.

 

Vis dėlto,  jo nuomone, Rusija nėra pajėgi kariauti su NATO, nepaisant visos modernizacijos ir išlaidų karinei pramonei didinimo. Kiek tada turėtume nerimauti dėl Rusijos agresijos?

 

„Kaliningrade esančios didelės ginklų sankaupos yra pavojingos kaip tas šautuvas, kuris kabo ant sienos ir netikėtai pats savaime iššauna“, - reziumavo A. Matonis.

 

Laida „Ryto espresso“ transliuojama darbo dienomis 6.05 val.

GARSO ĮRAŠAI

A. Matonis: Lietuva turi didinti gynybos biudžetą
A. Matonis paaiškina, kiek pavojinga yra Rusija

KOMENTARAI

2014-01-07 13:26
seni pagonai

apsieisime be jokiu federaliniu kariuomeniu, panasius paistalus esu girdejes is rusu oficiero kaune apie 1988 - kam gadinate pinigus knygoms lietuviu kalba? juk tiek daug knygu rusu kalba

2014-01-07 12:59
Vilniaus universitetas

Gerb. Matoni - jei bus didinamas, o ne mažinamas, Krašto apsaugos finansavimas - tikrai tam aktyviai priešinsiuosi ir kitus agituosiu. TAD REIKALAUKIME, KAD JIS BŪTŲ SUMAŽINTAS BENT IŪKI 0,5% NUO BVP! O dėl to Rusijos - tai vidutinių galimybių šalis, kurios ateityje dėl demografinių priežasčių, manau, nešvengiamai laukia subyrėjimas. Tad pabėgeliai - vienintelė grėsmė Lietuvai. Nepalyginamai diesnį pavojų Vakarų civilizacijai kelia islamo šalys bei Kinija. O taip pat galima socializmo ir populizmo (ypač - Lotynų Amerikoje) grėsmė.

2014-01-07 12:50
Vilniaus universitetas

O dėl Letuvos kariuomenės - tai manau, kad jos finansavimas (kol nesukurtos federalinės ES pajėgos) turėtų būti ir toliau mažinamas. Pirmiausia reiktų atsisakyti tokio didžiulio generolų ir kt. aukštų karininkų skaičiaus. Pačią KAM prijungti prie VRM (Kam galėtų tapti vienu iš VRM departamentų). Na, tokiu atveju VRM galima ir pervadinti. Kol nėra galingų ES federalinių pajėgų (kurioms ir tų 2% BVP) tikrai negaila būtų, Lietuvos kariuomenė turėtų orientuotis tik į NATO įsipareigojimus - misijas užsienyje. Tuo tarpu pačioje Lietuvoje vargu ar prasminga išlaikyti karinius dalinius - nebent tik simboliškai kokį šimtuką kariūnų paliekant. Štai tokia mano nuomonė.

2014-01-07 12:45
Vilniaus universitetas

Keista, gerb. Matoni, kad Jūs pamiršote, jog Lietuva - NATO narė. Manau, kad pagrindinis dėmesys turėtų būti sutelktas ES federalizavimui - ateitis - Jungtinės Europos Valstijos. Ši šalis turėtų galingą federalinę kariuomenę, kuri būtų gal net galingesnė už JAV pajėgas. NACIONALINIŲ KARIUOMENIŲ BŪTINA PALAIPSNIUI IŠ VISI ATSISAKYTI - TAI NEOPTIMALU, TUŠČIAS LĖŠŲ ŠVAISTYMAS. Galingos ES (JEV) ginkluotosios pajegos, parnerystėje su JAV, Kanados, Australijos ir kt. demokraijų pajėgomis taptų galinga karine jėga. savo ruoštu NATO turėtų tapti nebe regionine, o GLOBALIA karine struktūra. tiesa, jos narėmis turėtų teisę tapti tik griežtus demokratijos reikalavimus atitinkančios šalys.

2014-01-07 12:40
Vilniaus universitetas

NEMANAU, KAD VERTA REAGUOTI :) Reiktų vadovauto PROTU, O NE EMOCIJOMIS. Į Rusiją reikia kreipt kuo mažiau dėmesio. Juk tai - vidutinių galimybių, tačiau arogantiškų vadovų šalis. Jų pasipūtimas kelia ne "baimę", o juoką :) Asmeniškai aš nepalyginamai rimtesniu Vakarų geopolitiniu konkurentu laikau Kiniją ir islamo pasaulį. Pikčiausia, kad radikalesnių pažiūrų Tėvynės Sąjungos nariai (pvz. Juknevičienė ir kt.) patys to nenorėdami savomis "baimėmis", dėmesiu ir nuogastavimais paremia Rusijos autoritarus. Rusijos autoritaristinė sistema - tarsi koks energetinis vampyras, kuriam reikia kitų baimės, dėmesio ir pan. Mūsų ultrakonservatorių naivios reakcijos sustiprina jų pozicijas savose visuomenėse. Naivūs eiliniai rusai tiki tais pavojais, nemėgsta "priešų", "NATO" ir pan. Tuomet jie iš naivaus idealizmo aukojasi - kenčia nepriteklius vardan to, kad jų "valstybės būtų galinga". ir taip pateisinamos išlaidos visokiems "Mistraliams" ir t.t. ir t.p. Bent jau aš po visų Rusijos pastangų ginkluotis (pirkti "Mistralius", dar labiau militarizuoti Karaliaučiaus sritį priimdavau ir toliau priimsiu kaip tikrai neblogą žinią. Galima kelti idėją - "kiekvienam rusui po Mistralį :)))" tegu perka - bus turtingesnė Prancūzija, būsime turtingesni ir mes. O tie Mistraliai vis tiek po keliolikos metų virs metalo laužu. Tegul rusai gabena tą ginkluotę į Karaliaučių - ir kuo daugiau - tuo geriau. Galima uždirbti iš tranzito, kareiviams reikia kažkur gyventi, kažką valgyti - papildomos pajamos mūsų statybos ir maisto pramonei :) Na, o "mistraliams" reikia lėšų. Iš kur Rusija jas ima? Ogi iš žaliavų eksporto. Tad nenutrūks naftos, dujų srautas :)

VISI KOMENTARAI (5)

TAVO KOMENTARAS