Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kaip, kada ir kodėl kava išsinešti tapo mados kultu?

2017-05-24, Trečiadienis 07:45
Aistė Čiučiurkaitė

Neštis vienkartinį puodelį kavos rankoje ir gurkščioti ją kol einame į darbą ar tiesiog vaikštinėjame mieste – tai jau toks įprastas vaizdelis kaip kad matyti žmones valgančius pietus. O kažkada tai stebino.

Kaip, kada ir kodėl kava išsinešti tapo mados kultu ir kam tai naudinga? Atversiu šiandien kiek įmanoma daugiau istorijos kortų ir trumpai panagrinėsiu kodėl 3 eurus kainuojantis kapučino išsinešti yra skaniau nei namuose pasidaryta ir į termosą įsipilta kava.

Taigi, viskas prasidėjo nuo paprasčiausio vienkartinio puodelio. Tas kuris galbūt dabar įstatytas jūsų automobilio dėtuvėje ar mėtosi kur nors gale tuščias. Šio nepamainomo palydovo istorija prasidėjo XX amžiaus pradžioje, kai Bostone gyvenęs teisininkas ir išradėjas (taip, ankščiau net ir tokios profesijos buvo suderinamos) Lorencas Liujenas pradėjo domėtis bakterijomis, kurios patekdavo ir veisdavosi daugkartiniuose puodeliuose, iš kurių praeiviai gerdavo vandenį ir vėliau neretai susirgdavo. Sergamumas ypač padidėjo, kai prasidėjo judėjimas už blaivybę, kuris išpopuliarino vandenį ir jį iš fontanų, užeigose ar baruose gerdavo visi.

Tad Liujenas, paskatintas bendro naudojimo puodelių pernešamų bakterijų, 1907 sukūrė vienkartinį popierinį puodelį. Jo esmė – panaudojęs, galėjai išmesti ir su niekuo nesidalinti. Aišku, tuometis puodelis labiau priminė maišelį nei dabar įsivaizduojamą puodelį, tačiau pradžia buvo tokia. Todėl Liujenas pavadino savo išradimą Sveikatos puodeliu. Tik vėliau, po penkerių metų, kažkodėl pervadino tuomet populiarių žaislų pavadinimu – Dixie Dolls.

Didžiausią vienkartinių puodelių naudą amerikiečiai pajuto po Pirmojo pasaulinio karo, kai jo metu įsisuko Ispaniškoji karštligė, kuri nusinešė nuo 50 iki 100 milijonų gyvybių visame pasaulyje. Tada ir įsibėgėjo „vienkartinė“ kultūra, nes visi pradėjo bijoti pernešamų bakterijų ir virusų. 

Vėliau, apie šešiasdešimtuosius tėvas ir sūnus vienodais vardais – Vilijamai Dartai, ieškojo kur panaudoti poliesterio liekanas. Trumpai – jie sukūrė poroloną, iš kurio vėliau – vienkartinius karščiui atsparius kavos puodelius.

Aštuoniasdešimtaisiais į vienkartinę rinką atėjo kavos parduotuvių tinklas Starbucks, kuris išpopuliarino ne juodos kavos gėrimą, t.y. žmonės pradėjo mėgautis latėmis, kapučino, mokačinais ir visais kitais skanėstais. Tai buvo kavos išsinešti atspirties taškas.

Tačiau iki XXI amžiaus kavą gerti vienkartiniuose puodeliuose nebuvo taip įprasta. Kadangi iki tol dar egzistavo namų šeimininkės kultas, kava mieliau buvo geriama moterų, namuose ir pasišnekučiuojant. Tačiau XXI amžius atnešė karjeros moters madą, kuri Amerikoje buvo dažniausiai vaizduojama kaip Niujorkietė, pasiryžusi mesti viską vien dėl meilės ir karjeros. Kažkur girdėta? Teisingai – populiarusis serialas „Seksas ir miestas“ ir jo herojė Kerė Bredšo, kuri su draugėmis išėjusi į miestą, būtinai pasiimdavo puodelį kavos. Vienkartinį. Taip ir prasidėjo – stilinga, dirbanti moteris privalo rasti sekundę kavai vienkartiniame puodelyje su drauge. Ir dar būtinai iš „Starbucks“.

Vėliau dar įdomiau – kavos išsinešti populiarumo paukštis praskriejo ir tokiuose serialuose kaip „Kostiumuotieji“ ar paaugliams skirtame „Liežuvautoja“. Nuo tada tapo madinga kavą Amerikos gatvėmis neštis ir teisininkams, ir moksleivėms.

Įdomu tai, kad Tolimųjų rytų šalis ir vėliau Europą ši amerikietiška kultūra pasiekė su mados ir geltonosios spaudos žurnalais ar interneto puslapiais. Juose nupyškintos įžymybės dažniausiai atrodo taip: dideli tamsūs akiniai, laisva apranga, automobilio rakteliai ir rankinė vienoje rankoje, o kitoje – vienkartinis kavos puodelis.

Ar kada nors tas madingas įprotis neštis kavą gatvėmis, net jei nelabai ją mėgsti, baigsis? Tai aišku, kad taip. Dabar jau po truputį apskritai gerti kavą tampa nemadinga, ypač jei ji su dideliu karamelės kiekiu. Ją išstumia sveikuoliški kokteiliai, šviežiai spaustos sultys ir paprasčiausias vanduo. Iš esmės viskas priklauso nuo to, kokio gėrimo verslo gigantas sugalvos pradėti reklamuotis itin sėkmingame seriale ar geltonųjų puslapių žurnale. 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai

stop113 Citata
2024 m. balandžio 18 d.